شماره امروز: ۵۴۷

| | |

معاون اول رییس‌جمهور با اشاره به تشدید مشکلات اقتصادی کشور در سال‌های اخیر گفت: همه همت می‌کنیم و اقتصاد کشور را در همین دولت به ریل برمی‌گردانیم.

در همین دولت  اقتصاد به ریل بازمی‌گردد

معاون اول رییس‌جمهور با اشاره به تشدید مشکلات اقتصادی کشور در سال‌های اخیر گفت: همه همت می‌کنیم و اقتصاد کشور را در همین دولت به ریل برمی‌گردانیم. اسحاق جهانگیری با اشاره به مشکلات اقتصادی کشور گفت: در سال‌های پس از انقلاب، اقتصاد کشور به واسطه تحریم‌ها با مشکلاتی مواجه شد و برخی مشکلات متاسفانه امروز به یک بیماری مزمن اقتصادی تبدیل شده که حل آنها نیازمند اصلاحات ساختاری جدی است. وی یادآور شد: باید به یاد داشت که رفع مشکلات اقتصادی فقط نیازمند راهکارهای اقتصادی نیست و راهکارهای سیاسی، اجتماعی و فرهنگی می‌طلبد و همه قوا و نهادها باید برای رفع این مشکلات همکاری کنند وی از رفع مشکلات اقتصادی به عنوان یکی از مهم‌ترین مولفه‌های اقتدار نظام یاد کرد وافزود: در نظامی که پشتوانه و قدرت آن مردم هستند باید به رفع مشکلات اقتصادی کشور توجه جدی شود. جهانگیری با اشاره به رویکرد دولت در رفع مشکلات اقتصادی و رشد و توسعه اقتصاد گفت: تلاش ما در دولت یازدهم و دوازدهم بزرگ‌تر شدن اقتصاد کشور بود و تلاش داشتیم در کنار آن نرخ تورم تک رقمی شده و نیز اشتغالزایی گسترده داشته باشیم. وی افزود: برای رسیدن به این اهداف در کنار تعامل با دنیا که یکی از رویکردهای اقتصاد مقاومتی است، نیاز است که به توان داخلی هم اعتماد شود و باید به سمت دانش بنیان شدن اقتصاد هم حرکت کرد. معاون اول رییس‌جمهور تاکید کرد با توجه به این شرایط، سیاست‌های اقتصادی ما هم متناسب با این جنگ اقتصادی تغییر کرد و در سال‌های اخیر حتی برخی تصمیمات گرفته شده خلاف سیاست‌های خود ما در ابتدای دولت یازدهم بود و تمام تلاش ما این بود که زندگی مردم دچار مختل نشود و حداقل معیشت مردم تامین شود. وی به شکست سیاست فشار حداکثری امریکا در مقابل ایران اشاره کرد و افزود: در سه سال اخیر که شدیدترین تحریم‌ها علیه ملت ایران اعمال شد، هم خود امریکایی و هم اروپایی‌ها و هم تمام دنیا متوجه شدند که سیاست فشار حداکثری در مقابل ملت عزتمند ایران شکست خورده است، اما آنقدر در داخل کشور با هم مشغولیم که این دستاورد بزرگ را که تحت راهکارهای دولت و سیاست‌های مدیریتی مقام معظم رهبری به دست آمده نادیده می‌گیریم. جهانگیری تاکید کرد: در ماه‌های باقی مانده عمر دولت هم نشان می‌دهیم که این فشار حداکثری شکست خورده و در همین ماه‌های باقی مانده اقتصاد کشور را به ریل برمی‌گردانیم و آن را در ریل صحیح خودش قرار می‌دهیم.

گفت‌وگوهای عمیقی  درباره ایران داشته‌ایم

وزیر امورخارجه فرانسه تصریح کرد که گفت‌وگوهای عمیق و گسترده‌ای با همتایان امریکایی، انگلیسی و آلمانی خود درباره ایران داشته است. ژان ایو لودریان وزیر امورخارجه فرانسه در پیامی در حساب کاربری‌اش در توئیتر از گفت‌وگوی خود با وزرای خارجه امریکا، انگلیس و آلمان درباره ایران خبر داد. لودریان در پیام خود نوشت: رایزنی‌های مهم و عمیقی با وزیران خارجه بلینکن، هایکو ماس و دومینیک راب درباره ایران و چگونگی رسیدگی به چالش‌های هسته‌ای و امنیتی منطقه داشتیم. پیش از این وزارت امورخارجه امریکا از برگزاری یک نشست مجازی میان وزیران امورخارجه امریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان در روز جمعه خبر داد و اعلام کرد که آنها درباره ایران و سایر موضوعات جهانی همچون پاندمی کرونا و تغییرات اقلیمی رایزنی کرده‌اند. همچنین در ادامه موضع‌گیری جدید مقامات امریکایی درخصوص وعده بازگشت واشنگتن به برجام، سخنگوی کاخ سفید مدعی شد که در این مساله، توپ در زمین ایران است. جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری روز جمعه خود در پاسخ به سوالی درباره چارچوب زمانی جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا برای عمل به وعده انتخاباتی‌اش درخصوص بازگشت به توافق هسته‌ای تلاش کرد که مسوولیت این کار را به گردن ایران بیندازد. بنابر گزارش وب سایت رسمی کاخ سفید، جن ساکی در پاسخ به این سوال که رییس‌جمهور بایدن چه زمانی می‌خواهد به میز مذاکره بازگردد و به توافقی درخصوص برجام دست یابد، مدعی شد: این مساله واقعا به ایران بستگی دارد. اگر ایران به اجرای کامل تعهداتش ذیل برجام بازگردد، امریکا هم همین کار را خواهد کرد. وی ادامه داد: سپس امریکا از این فرصت به عنوان بستری برای ایجاد یک توافق طولانی‌تر و قوی‌تر استفاده می‌کند که سایر حوزه‌های مورد نگرانی را نیز برطرف کند. اما این کار با مشارکت شرکای مان در 1+5 و همچنین مشورت با کنگره انجام خواهد شد. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران