شماره امروز: ۵۴۷

رییس مجلس دهم در نامه به اتحادیه بین‌المجالس خواستار شد

| | |

«ما می‌توانیم به ایران در مبارزه با ویروس کرونا کمک کنیم. تنها نیاز است که مقامات تهران از ما این درخواست را مطرح کنند.»

گروه ایران|

«ما می‌توانیم به ایران در مبارزه با ویروس کرونا کمک کنیم. تنها نیاز است که مقامات تهران از ما این درخواست را مطرح کنند.» این عبارت مربوط به اظهارنظرهایی است که دونالد ترامپ رییس‌جمهوری امریکا در تاریخ 10اسفندماه در جریان یک نشست انتخاباتی بر زبان آورده است؛ عباراتی که هرچند شاید در ظاهر در راستای کمک به ایرانیان به نظر برسد اما واقعیت آن است که ترامپ و نزدیکانش در کاخ سفید از هیچ تلاشی برای ضربه زدن به ایران و ایرانی فروگذار نکرده‌اند. ردپای این رفتار خصمانه امریکا را می‌توان در زنجیره تحریم‌های گسترده این کشور علیه کشورمان به عینه مشاهده کرد.

رییس‌جمهور امریکا در حالی در نمایش‌های رسانه‌ای خود از آمادگی امریکا برای کمک به ایران در مبارزه با ویروس کرونا خبر می‌دهد که یکی از بی‌رحمانه‌ترین زنجیره‌های تحریمی را علیه کشورمان راهبری می‌کند تحریم‌های ظالمانه‌ای که باعث تحت فشار قرار گرفتن مردم ایران در ابعاد و زوایای گوناگون شده است. این زنجیره تحریمی زمانی دهشتناک‌تر به نظر می‌رسد که بعد از ظهور و بروز بیماری کرونا حتی امکان نقل و انتقال مالی برای خرید داروی مورد نیاز ایران نیز از سوی امریکا مسدود شده است. بر اساس یک چنین رفتار غیر مسوولانه و ظالمانه است که رییس مجلس دهم در نامه‌های جداگانه‌ای به اتحادیه بین‌المجالس و روسای مجالس کشورهای مختلف جهان خواستار همصدایی جامعه بین‌المللی و مواضع اصولی برای لغو فوری همه تحریم‌ها از جمله تحریم‌های پزشکی امریکا علیه مردم ایران می‌شود و از روسای پارلمان‌های سراسر جهان می‌خواهد که در برابر این رفتار غیر مسوولانه واکنش نشان دهند. .

علی لاریجانی دیروز در نامه‌های جداگانه خطاب به رییس اتحادیه جهانی بین‌المجالس، دبیرکل اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی، دبیرکل اتحادیه مجالس پارلمانی آسیا و نیز روسای مجالس کشورهای اسلامی و آسیایی ضمن ابراز تاسف از تحریم‌های ضد انسانی امریکا علیه کشورمان، این اقدامات ایالات متحده از جمله تحریم‌های پزشکی، دارویی و وسایل آزمایشگاهی را موانعی در مسیر مهار شیوع کرونا توصیف کرد.رییس مجلس شورای اسلامی همچنین خواستار همصدایی جامعه بین‌المللی و مواضع اصولی برای لغو فوری همه تحریم‌ها از جمله تحریم‌های پزشکی امریکا علیه مردم ایران شد.

 افزایش دامنه نگرانی‌های جمعی

در نامه لاریجانی خطاب به گابریلا کوئباس بارون رییس اتحادیه بین‌المجالس که رونوشت آن به روسای دیگر اتحادیه‌ها و مجالس کشورهای مختلف جهان ارسال شده، آمده است: همان‌گونه که استحضار دارید سازمان بهداشت جهانی به دلیل شیوع روزافزون و وخامت بار ویروس کرونا، وضعیت اضطراری در برخی کشورها و مناطق جهان اعلام کرده است. وی افزود: امروز جهان و بشریت شاهد تهدید بی‌سابقه و نگرانی روزافزون بین‌المللی است که به رغم تدابیر بهداشتی و درمانی لازم هر روز بر تعداد کشورهای گرفتار با این ویروس و قربانیان آن افزوده می‌شود. این ویروس هر روز مرزها را درنوردیده، تمام مناطق دنیا را به‌طور جدی مورد تهدید قرار می‌دهد. رییس مجلس خاطرنشان کرد: شرایط بین‌المللی امروز بیش از هر زمان دیگر لزوم تلاش و همکاری‌های ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی را برای بسیج همه امکانات فنی و لجستیک جهت کمک به کشورهای آلوده به این ویروس برجسته کرده، ضرورت اقدام عاجل، موثر وجامع را برای مهار این ویروس خطرناک نمایان ساخته است.لاریجانی تصریح کرد: باعث تاسف است که در این شرایط بسیار حساس که جمهوری اسلامی ایران به‌شدت در صف اول مبارزه گسترده برای محو این ویروس باهدف کاهش آلام‌ انسانی ناشی از شیوع این بیماری است، به‌طور سیستماتیک در معرض تحریم‌های یکجانبه مستقیم و غیرمستقیم غیرانسانی ایالات متحده امریکا قرار گرفته است. وی یادآور شد: این رویکرد ایالات متحده که در تعارض بارز با منشور ملل متحد و اساسنامه سازمان بهداشت جهانی است، نه تنها در تلاش‌های فشرده ایران برای کمک به مردم آسیب دیده و مهار شیوع ویروس کرونا مانع جدی ایجاد کرده، بلکه آثار منفی و غیرقابل‌انکاری بر تمام تلاش‌های ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی برای مهار این ویروس از خود به‌جا گذاشته است.

  ضرورت درک جهانی از شرایط حساس فعلی

رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در عین حال ما بسیار خشنودیم که اخیرا مقامات برخی کشورها و سازمان‌های بین‌المللی با درک این شرایط حساس و ویژه بین‌المللی، خواستار لغو فوری و جدی همه تحریم‌ها از جمله تحریم‌های اقلام پزشکی، دارویی و وسایل آزمایشگاهی و سایر ملزومات پزشکی مورد نیاز جمهوری اسلامی ایران شده‌اند. لاریجانی اضافه کرد: با امعان نظر به مراتب فوق، بر این باوریم اتحادیه بین‌المجالس مطابق با اساسنامه خود به عنوان یک نهاد بین‌المللی شناخته شده و موثر جهانی که بازتاب‌دهنده دیدگاه‌ها و آرمان‌های واقعی مردم و نمایندگان ملت‌ها است، می‌تواند نقش بسزایی را در این برهه ایفا کرده و به نوبه خود در فرایند مهار بین‌المللی این بیماری مهلک مشارکت کند.

وی اظهار داشت: بر این اساس، این انتظار عالی اکنون وجود دارد که اتحادیه همصدا با جامعه بین‌المللی، بدون هیچ ابهامی و مبتنی برمواضع اصولی خود، به‌طور یکپارچه خواستار رفع سریع همه تحریم‌های مستقیم و غیرمستقیم از جمله تحریم‌های پزشکی ایالات متحده امریکا علیه مردم جمهوری اسلامی ایران شود. رییس مجلس افزود: رجا واثق دارم که سرکار عالی از هیچ تلاشی برای ارتقای تلاش‌های بین‌المللی به‌منظور چیره شدن بر این چالش جدی که جان انسان‌ها را به مخاطره افکنده، دریغ نکرده و از تلاش‌های بی‌وقفه کشورم در این مبارزه سهمگین برای مقابله با کرونا حمایت لازم را به عمل خواهید آورد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران