ارزهای دیجیتال در این ماه با خطر کاهش بیشتر به پایین‌ترین حد خود سقوط کردند

بیت‌کوین در دوره‌ای کم‌نوسان، یا رو به صعود؟

بیت‌کوین در این ماه با خطر کاهش بیشتر به پایین‌ترین حد خود سقوط کرد و حالا مجموع ارزش بازار جهانی ارزهای دیجیتالی در حال حاضر ۸۱۰.۲۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود،

بیت‌کوین در دوره‌ای کم‌نوسان، یا رو به صعود؟
۱۴۰۱/۰۹/۳۰ ۰۲:۴۶:۵۶
| | |

بیت‌کوین در این ماه با خطر کاهش بیشتر به پایین‌ترین حد خود سقوط کرد و حالا مجموع ارزش بازار جهانی ارزهای دیجیتالی در حال حاضر ۸۱۰.۲۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود، با وجود این یک تحلیلگر عقیده دارد که بازار ارزهای دیجیتال پس از تجربه روند نزولی در بیش از یک سال گذشته، احتمالاً اکنون وارد دوره‌‌ای کم‌نوسان و طولانی خواهد شد. با این حال، دیگران برخلاف نظر او فکر می‌کنند که بهبود شرایط اقتصاد کلان در ماه‌های آینده‌، احتمالاً منجر به بازگشت سرمایه و بازیابی قیمت‌ها می‌شود.

با ادامه روند کاهشی ارزش سهام، بیت‌کوین به پایین‌ترین سطح خود در سه هفته اخیر سقوط کرد؛ بزرگ‌ترین ارز دیجیتال در روز سه‌شنبه با ۱.۹ درصد کاهش به ۱۶هزار و ۲۷۷ دلار رسید که پایین‌ترین سطح از ۲۹ نوامبر است. کیتی استاکتون، بنیانگذار شرکت فیرلید استراتژیز گفت: «انتظار داریم در هفته‌های آینده، پس از آزمایش ناموفق سطوح در محدوده ۱۷هزار تا ۱۸هزار دلار، پایین‌ترین سطح نوامبر، نزدیک به ۱۵هزار و۶۰۰ دلار، دوباره آزمایش شود و در نهایت بیت‌کوین به پایین‌ترین سطح و افزایش ریسک برای حمایت بلندمدت نزدیک به ۱۳هزار و ۹۰۰ دلار برسد.» ارزهای رمزپایه پس از رسیدن به بالاترین رکورد در اواخر سال گذشته، سال ۲۰۲۲ سختی را پشت سر گذاشتند که تحت تاثیر همه‌چیز از تشدید سیاست فدرال رزرو گرفته تا انفجار اکوسیستم ترا/لونا، صندوق‌های تامینی Three Arrows Capital و صرافی اف تی ایکس قرار گرفتند. آنها چند سالی است که ارتباط زیادی با سهام ایالات‌متحده دارند که شان فارل، استراتژیست دارایی دیجیتال فاند استرت (Fundstrat) در یادداشتی نوشت: «این موارد دلیلی برای کاهش ارزهای دیجیتال در روز دوشنبه بود.» به گفته صرافی بیتفینکس، معامله‌گران همچنین ممکن است نیازمند مراقبت از موقعیت‌هایی باشند که در معاملات فصل تعطیلات پیش می‌آید. تحلیلگران صرافی بیتفینکس در گزارشی اظهار کردند: «با نزدیک شدن به پایان سال، بسیاری از شرکت‌ها و معامله‌گران استراحت می‌کنند اما با توجه به کاهش حجم معاملات و نقدینگی، کاهش سرعت در فعالیت‌های تجاری خطر نوسانات بیشتری پیش روی خواهد بود.» این موضوع در بازه‌های زمانی پایین‌تر مشهود است حتی اگر قیمت بازه زمانی بالاتر در محدوده ۱۶هزار تا ۱۸هزار دلار باشد.

   آیا شاهد بازیابی سریع خواهیم بود؟

یک تحلیلگر عقیده دارد که بازار ارزهای دیجیتال پس از تجربه روند نزولی در بیش از یک سال گذشته، احتمالاً اکنون وارد دوره‌‌ای کم‌نوسان و طولانی خواهد شد. با این حال، دیگران برخلاف نظر او فکر می‌کنند که بهبود شرایط اقتصاد کلان در ماه‌های آینده‌، احتمالاً منجر به بازگشت سرمایه و بازیابی قیمت‌ها می‌شود. تحلیلگری با نام مستعار کلد بلادِد شیلر در ۱۸ دسامبر (۲۷ آذر)، بازار فعلی را با آخرین چرخه نزولی در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ مقایسه کرده است. در این دوران، بازار پس از یک حرکت نزولی سریع، به مدت حدود ۱۸ ماه وارد وضعیت سکون به‌شکل معاملات رنج با نوسانات بسیار کم شد. این تحلیلگر عقیده دارد که اگر تاریخ از الگویی مشابه پیروی کند، ممکن است این اتفاق با ادامه‌یافتن زمستان ارزهای دیجیتال تا سال۲۰۲۴ دوباره رخ دهد. با این حال، دیدگاه‌های دیگری وجود دارد که پیش‌بینی می‌کنند شرایط بازار ارزهای دیجیتال، سریع‌تر بهبود خواهد یافت. کامیکاز ای‌تی‌اچ، تحلیلگر دیفای، گفته مقایسه بازار کنونی با بازارهای قبل از تابستان دیفای (۲۰۲۰) بی‌معنی است. او در این باره گفته است: زمستان ارزهای دیجیتال یک یا دو سال دیگر ادامه نخواهد یافت. بسته به اینکه با چه سرعتی به کف کلان بازار می‌رسیم، نهایتاً چند ماه طول خواهد کشید. او ادامه داد که هر شرکت مالی سنتی در حال آماده‌شدن برای ارایه خدمات ارزهای دیجیتال است و این دارایی‌ها هم‌اکنون موارد استفاده زیادی دارند که بیشتر آنها بر پایه شبکه اتریوم هستند. کامیکاز ای‌تی‌اچ افزود: سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ سومین چرخه بازار ارزهای دیجیتال نبودند؛ این دوره در واقع اولین چرخه ارزهای دیجیتالِ مبتنی بر کاربردهای واقعی بود. جدا از موارد استفاده، وضعیت اقتصاد کلان نیز عاملی تأثیرگذار بر بازار ارزهای دیجیتال است. بعید است سرمایه‌گذاران خرد تا زمانی که پول نقد اضافی برای سرمایه‌گذاری داشته باشند به بازار بازگردند. تا زمانی که تورم تحت‌کنترل نباشد و هزینه قبوض انرژی، آب و برق و خانوار به سطوحی معقول برنگردد، بعید است این اتفاق بیفتد. احتمالاً، بازار رنج کنونی بدون هیچ بریک اوت واقعی‌ای در بیشتر سال آینده ادامه خواهد داشت. به نظر می‌رسد که پس از سقوط ۷۳درصدی از اوج قیمت، دیگر به کف بازار رسیده‌ایم. البته، این اتفاق لزوماً به این معنی نیست که دیگر فروش حاصل از ترس دیگری را تجربه نخواهیم کرد. وضعیت بازار ارزهای دیجیتال در ابتدای این هفته ثابت بوده و فعالیت بسیار اندکی داشت. ارزش کل بازار با شروع ساعات‌های معاملاتی بازارهای آسیا در صبح دوشنبه به ۸۴۰میلیارد دلار رسید که بسیار نزدیک به کف چرخه در ماه گذشته است. طبق اطلاعات کوین گیکو، قیمت بیت کوین به حدود ۱۶٬۷۳۰ دلار کاهش یافته است، در حالی که قیمت اتریوم در محدوده ۱٬۱۸۰ دلاری در نوسان است.

   3  فرصت بزرگ ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۳ 

از سوی دیگر ویتالیک بوترین، یکی از تأثیرگذارترین چهره‌های فعال در صنعت بلاک چین، معتقد است هنوز فرصت‌های زیادی برای ایجاد نوآوری در این بخش وجود دارد. شاید پیشنهادهای بنیان‌گذار اتریوم کمی بلندپروازانه به نظر بیاید، اما همگی آنها در نهایت هدفی جز گسترش پذیرش ارزهای دیجیتال ندارند. ویتالیک بوترین در مصاحبه‌ای با دیوید هافمن یکی از مالکان رسانه بنک‌لِس چشم‌انداز خود از صنعت ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۳ را به اشتراک گذاشت. او به نگرانی‌های مطرح‌شده هافمن در مورد پایان موج پذیرش برنامه‌های غیرمتمرکز و فرصت کمتر توسعه‌دهندگان برای ورود به صنعت و ساخت برنامه‌های جدید پاسخ داد. بوترین به‌نوعی از پاسخ‌دادن به یکی سوالات هافمن درباره آینده نامعلوم فضای ارزهای دیجیتال طفره رفت، اما این پیشنهاد را مطرح کرد که باید پیشرفت‌های بیشتری در زیرساخت کیف‌ها پول ایجاد شود تا استفاده از ارزهای دیجیتال برای مردم عادی آسان‌تر و اطمینان حاصل شود که این بخش می‌تواند مورد پذیرش میلیاردها کاربر قرار گیرد. بنیان‌گذار اتریوم گفت: اگر بتوانید کیف پولی بسازید که یک میلیارد نفر از آن استفاده کنند، یک فرصت بزرگ خواهد بود. بوترین گفته است که ایجاد یک استیبل کوین مقاوم در برابر ابرتورم و قابل‌دسترس در سطح جهانی که بتواند در هر شرایطی مقاومت کند، چه در سطح بلاک چین و چه در سطح اقتصاد کلان، انقلابی برای این صنعت خواهد بود. او در این باره گفته است: اگر بتوانید استیبل کوینی بسازید که واقعاً بتواند از هر چیزی از جمله ابرتورم دلار امریکا جان سالم به در ببرد؛ اگر بتوانید چیزی بسازید که برای هرکسی که در آن موقعیت قرار می‌گیرد مانند یک راه نجات باشد، یک موفقیت بزرگ خواهد بود. با این حال، بوترین هیچ را‌ه‌حل فنی درباره چگونگی دستیابی به این امر ارایه نکرد. در نهایت، بوترین گفت هرگونه پیشرفت فنی که به اتریوم در سلب قدرت انحصاری فیس‌بوک، گوگل، توییتر و سایر پلتفرم‌ها متمرکز در بحث ورود (Login) به حساب‌های کاربری کمک کند، این شبکه را قادر می‌سازد تا تسلط بیشتری بر روی بازار برنامه‌های مبتنی بر اینترنت کسب کند. هم‌بنیان‌گذار اتریوم می‌گوید: اگر بتوانید با اتریوم وارد حساب کاربری خود شوید و فیس‌بوک و گوگل و توییتر را به عنوان اربابان ورود به اینترنت کنار بگذارید، خود فرصت بزرگی خواهد بود، درست است؟ با این همه، بوترین خاطرنشان کرد رقابت فزاینده و بلوغ بازار باعث شده است تا فرصت‌های کمتری برای پرکردن شکاف‌های بازار به دست‌ آید. به نظر می‌رسد بنیان‌گذار اتریوم چند هفته گذشته را صرف به اشتراک‌گذاری آموخته‌ها و توصیه‌های خود در مورد ارزهای دیجیتال کرده است؛ از جمله خوش‌بینی او نسبت به این صنعت در سال‌های آینده. بوترین در ۵ دسامبر (۱۴ ‌آذر) گفته بود که هویت مبتنی بر بلاک چین، سازمان‌های خودگردان غیرمتمرکز (DAO) و برنامه‌های کاربردی هیبریدی، او را در مورد آینده اتریوم و فناوری‌های غیرمتمرکز هیجان زده می‌کند. چند روز قبل از آن، در ۳ دسامبر (۱۲ آذر)، بنیان‌گذار اتریوم بار دیگر بر لزوم داشتن دیدگاه بلندمدت با تمرکز بیشتر بر روی پیشرفت‌های ‌فنی به‌جای قیمت تأکید کرد. پس از فروپاشی صرافی FTX، بوترین در ۲۱ نوامبر (۳۰ آبان) به معامله‌گران و سرمایه‌گذاران توصیه کرد که سطح نفوذ انسانی را در نظر بگیرند که می‌توان روی یک پروتکل اعمال کرد و بیشتر از انسان‌های به کدهای باز و شفاف اعتماد کنند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران