شماره امروز: ۵۴۷

| | |

کانادا اعلام کرد قصد دارد استفاده از تجهیزات مخابراتی نسل پنجم ساخت شرکت‌های چینی هواوی و زد تی‌ای را به بهانه حفاظت از امنیت ملی ممنوع کند

کانادا خرید تجهیزات نسل پنجم چینی را ممنوع کرد

کانادا اعلام کرد قصد دارد استفاده از تجهیزات مخابراتی نسل پنجم ساخت شرکت‌های چینی هواوی و زد تی‌ای را به بهانه حفاظت از امنیت ملی ممنوع کند. به گزارش مهر به نقل از رویترز، کانادا همچنین می‌خواهد به شبکه به اشتراک‌گذاری اطلاعات کشورهای اتحاد پنج چشم یا  Five Eyes  بپیوندد که متشکل از امریکا، کانادا، انگلیس، استرالیا و نیوزیلند است. فرانسوا فیلیپ شامپاین، وزیر صنعت کانادا، به خبرنگاران در اتاوا گفت: ما قصد داریم هواوی و زد تی‌ای را از شبکه‌های مخابراتی نسل پنجم خود حذف کنیم. ارایه‌دهندگانی که قبلاً این تجهیزات را نصب کرده‌اند، ملزم به توقف استفاده از آنها و حذف تجهیزات مذکور بر اساس طرح‌هایی که اعلام می‌کنیم، خواهند بود. شامپاین اضافه کرد: شرکت‌ها ملزم خواهند بود تجهیزات نسل پنجم چینی خود را تا ژوئن سال ۲۰۲۴ حذف کنند و بابت این کار هزینه‌ای بازپرداخت نمی‌شود. شرکت‌هایی که از تجهیزات نسل چهارم چینی استفاده می‌کنند هم باید آنها را تا پایان سال ۲۰۲۷ حذف کنند. اجرای این تصمیم قبلاً در بحبوحه تنش‌های دیپلماتیک کانادا با چین به تعویق افتاده بود. بقیه کشورهای پنج چشم متشکل از کانادا، ایالات متحده، بریتانیا، استرالیا و نیوزلند قبلاً استفاده از تجهیزات نسل پنجم چینی را ممنوع کرده بودند. در سپتامبر ۲۰۱۸، کانادا برای اولین‌بار اعلام کرد که تهدیدات احتمالی امنیت ملی ناشی از استفاده از تجهیزات هواوی را بررسی خواهد کرد. سخنگوی سفارت چین در کانادا گفت: نگرانی‌های امنیتی ادعا شده «بهانه‌ای برای دستکاری سیاسی» است و کانادا را به همکاری با ایالات متحده برای سرکوب شرکت‌های چینی متهم کرد. علیخان ولشی، معاون امور شرکت‌های هواوی در کانادا، هم گفت که این شرکت همچنان منتظر شنیدن «ماهیت تهدیدات امنیت ملی است که فکر می‌کنند هواوی ایجاد می‌کند.» علاوه بر این ممنوعیت، مارکو مندیچینو وزیر ایمنی عمومی گفت: کانادا قانون جدیدی را برای محافظت از زیرساخت‌های مالی، مخابراتی، انرژی و حمل و نقل حیاتی در برابر تهدیدات سایبری تهیه خواهد کرد.

دروغگویی گوگل در مورد حالت وبگردی خصوصی  

کن پکستون، دادستان کل تگزاس ادعا کرد موتور جست‌وجوی گوگل داده‌های کاربرانی را جمع‌آوری می‌کند که فکر می‌کنند در صورت استفاده از حالت «وبگردی خصوصی» ناشناس باقی می‌مانند. به گزارش مهر به نقل از رویترز، دادستان‌های ایالت‌های تگزاس، ایندیانا، ایالت واشنگتن و ناحیه کلمبیا در ماه ژانویه شکایت‌های جداگانه‌ای علیه گوگل در دادگاه‌های ایالتی تنظیم کردند. علت این امر استفاده گوگل از روش‌های ردیابی مکانی فریبنده‌ای است که به حریم خصوصی کاربران تجاوز می‌کنند و حتی در صورت فعال شدن حالت وبگردی خصوصی گوگل نیز فعال باقی می‌مانند. در پرونده شکایت دادستان کل تگزاس، حالت وبگردی ناشناس گوگل هم به شکایت از قبل تنظیم شده ماه ژانویه اضافه شده است. حالت ناشناس یا «وبگردی خصوصی» قابلیتی در مرورگر کروم است که به این معنی است که گوگل سابقه جست‌وجو یا موقعیت مکانی کاربران را ردیابی نخواهد کرد. در این دادخواست آمده که گوگل گزینه «وبگردی خصوصی» را ارایه می‌دهد تا کاربران با خیال راحت وب سایت‌های بسیار شخصی در مورد سابقه پزشکی، تفکرات سیاسی و غیره را مشاهده کنند. یا شاید آنها به سادگی بخواهند یک هدیه غافلگیرکننده بخرند بدون اینکه دریافت‌کننده هدیه توسط رگباری از تبلیغات هدفمند از موضوع آگاه شود. اما در واقعیت، گوگل به‌طور فریبنده‌ای مجموعه‌ای از داده‌های شخصی را جمع‌آوری می‌کند، حتی زمانی که کاربر حالت ناشناس را فعال کرده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران