شماره امروز: ۵۴۷

واکنش عضو شورای عالی فضای مجازی به دفاع رییس‌جمهوری از وزیر ارتباطات برای افزایش پهنای باند

| | |

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بهمن ماه به دادگاه فرهنگ و رسانه احضار و پس از پاسخگویی به اتهامات با قرار التزام آزاد شد.

 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بهمن ماه به دادگاه فرهنگ و رسانه احضار و پس از پاسخگویی به اتهامات با قرار التزام آزاد شد. بر اساس شواهد وی به دلیل عدم کاهش پهنای باند اینترنت، عدم فیلترینگ برخی شبکه‌های اجتماعی و نیز شکایت اشخاص حقیقی و حقوقی احضار شده بود. واکنش‌ها به این اقدام در رسانه‌های داخلی و خارجی کم نبود و البته رییس‌جمهوری روز چهارشنبه گذشته در جلسه هیات دولت موضع قوه مجریه را در قبال این نوع برخوردها از وزیر کابینه خود دفاع کرد. با وجود این، انتقادها به وزیر ارتباطات همچنان پابرجاست و عضو شورای عالی فضای مجازی معتقد است دفاع دولت از استیلای شرکت‌های فناوری امریکایی بر شوونات، داده‌ها و سبک زندگی مردم در قالب دفاع از گسترش پهنای باند، جای تأسف دارد.

 در شرایطی که بسیاری از کسب‌و‌کارها و مشاغل با توجه به شرایط کرونایی با استفاده از زیرساخت‌های اینترنت و ارتباطات مجازی به حیات خود ادامه می‌دهند، وزیر ارتباطات برای تامین این زیرساخت‌ها احضار شده است. اتفاقی که واکنش قاطع رییس‌جمهوری را در پی داشته است. وزیر ارتباطات در حالی به کاستن از پهنای باند دعوت می‌شود که بیش از ۹۰ درصد پهنای باند اینترنت در کشور مربوط به کسب و کار مردم، رفع نیازهای ضروری، آموزش و پرورش و تفریح و سرگرمی مجاز است. رییس‌جمهوری روز چهارشنبه ضمن قدردانی از وزیر جوان کابینه به صراحت از عزم دولت برای حفظ اینترنت در کشور تاکید کرد و گفت: «پهنای باند کار عظیم و افتخاری برای کشور است و نمی‌توانند کسی را برای پهنای باند محاکمه کنند. این دستور من بوده و اگر می‌خواهید محاکمه کنید من را محاکمه کنید. پهنای باند یعنی آزادی مردم در کسب و کار الکترونیک، یعنی از ثبت سفارش گرفته تا بانک مرکزی و گمرک و ورود کالا به انبارها همه را مردم ببینند. پهنای باند یعنی مبارزه با فساد و کسی نمی‌تواند با مبارزه با فساد مخالف باشد. اگر می‌خواهید کسی را برای مبارزه با فساد احضار کنید باید من را احضار کنید نه اینکه وزیر من را احضار کنید.»

    آوارگی مجازی مردم 

و قهرمان‌سازی از جنس «پهنای باند»

با وجود این، این اظهارات هم واکنش‌هایی را در پی داشته است. رسول جلیلی عضو شورای عالی فضای مجازی می‌گوید دفاع دولت از استیلای شرکت‌های فناوری امریکایی بر شؤونات، داده‌ها و سبک زندگی مردم در قالب دفاع از گسترش پهنای باند، جای تأسف دارد. او در این زمینه اظهار کرد: اخیراً، سخنگوی دولت در توئیت نگاری‌هایشان در دفاع از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات صراحتاً اعلام کرده‌اند که «مواضع، تصمیمات و اقدامات وزیر ارتباطات موضع دولت است» و بدین‌ترتیب، خواسته‌اند از عملکرد دولت در قبال شبکه‌های اجتماعی خارجی و از جمله اینستاگرام دفاع کنند. در ادامه رییس‌جمهور بدون در نظر گرفتن تفکیک پهنای باند داخلی و خارجی و بدون توجه به عدم کفایت پهنای باند در بهره‌برداری از فضای مجازی برای تسهیل امور، خود را قهرمان افزایش پهنای باند در مقابل یک دشمن فرضی پهنای باند اعلام کردند. هر مخاطب نیمه آشنایی با زمینه این دو فرمایش سخنگو و رییس دولت، می‌داند که دعوا سر قهرمانی پهنای باند نیست. رقابت بر سر خدمت به اینستاگرام است. بر این اساس، سوال اصلی این است که آیا واقعاً «تلاش غیر مستقیم و مستقیم دولت در سال‌های اخیر در افزایش پهنای باند سکوهای خارجی و به ویژه اینستاگرام» یک دستاورد حساب می‌شود؟ آیا پناه بردن مردم به اینستاگرام در فقدان سکوهای اجتماعی-اقتصادی جذاب و کارآمد در کشور را می‌توان یک افتخار حاصل از سیاست‌های دولت دانست که اینچنین ارکان دولت برای آن ایراد سخن و مباهات دارند؟ جلیلی با بیان اینکه دولت تضمینی برای حفاظت از شهروندانش در سکوهای خارجی نگرفته و ندارد، افزود: این مساله را می‌توان با این مثال روشن‌تر بیان کرد؛ اگر مردم ایران مجبور باشند برای کسب و کار، آموزش، یا درمان به خارج از کشور بروند، آیا فضیلتی برای دولت محسوب می‌شود؟ به همین ترتیب فقدان زیرساخت‌های کسب و کار و تراکنش‌های نوین ارتباطی در سکوهای داخلی فضای مجازی و در نتیجه پناه بردن به سرزمین مجازی بیگانه، برای دولت ضد افتخار است. این عضو شورای عالی فضای مجازی خاطرنشان کرد: همه کارشناسان، مسوولان و عقلای فضای مجازی کشور اتفاق نظر دارند که زیست مجازی بخش مهمی از زیست روزمره ما است که لازم است شکوفا، سازنده و پرنشاط باشد. برای تحقق این زیست مجازی لازم است که فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی بر بستر شبکه‌های ارتباطی و سکوهای مجازی سازماندهی شود. برخی کشورها با درک این موضوع اقدام به توسعه سکوهای بومی کرده‌اند. اگر از امریکا که خاستگاه آن بوده بگذریم، چین با توسعه «وی‌چت»، ژاپن با توسعه «لاین» و روسیه با توسعه «وی‌کی» گام‌های موفقی در این راه برداشته‌اند که نیاز مردم خود به حضور در سکوهای خارجی را مرتفع می‌کند. به گونه‌ای که مردم مجبور نباشند زیست مجازی خود را در سرزمین بیگانه بگذرانند. دولت در این زمینه، کوتاهی کرده است و تقصیر دارد. 

     مایه ضعف دولت است

 که نتوانسته یک سکوی داخلی فراهم کند

وی با بیان اینکه امروزه، برخی سکوهای خارجی از جمله اینستاگرام محل توسعه و تبلیغ کسب و کار بخشی و قشری از مردم شده است، افزود: این مایه ضعف دولت است که نتوانسته شرایط را برای ایجاد یک سکوی کارآمد داخلی فراهم کند. کاملاً واضح و مبرهن است که بهره‌برداری‌های مجاز و غیرمجاز اینستاگرام از کلان داده‌های کاربران ایرانی، اعمال حاکمیت سیاسی، تصمیم به بود و نبود یک محتوا، یک حساب کاربری، و هر گونه اعمال خط مشی از حقوق مسلم آن سکو است و هیچ گونه پاسخگویی به کاربران ایرانی ندارد. مگر دیگر شرکت‌های امریکایی نظیر گوگل و اپل تاکنون چندین بار با برنامک (اپلیکیشن)‌‌های ایرانی چنین اقدامی را نکرده‌اند؟ اینجاست که دفاع از استیلای یک شرکت امریکایی بر شوونات و داده‌ها و سبک زندگی مردم در قالب دفاع از گسترش پهنای باند حقیقتاً جای تأسف دارد. جلیلی گفت: چنانچه قرار باشد دولتی ضعف خود در تولید و ارایه خدمات و سکوهای بومی مورد نیاز زیست مجازی مردمش را با وارونه‌سازی موضوع، یعنی «دسترسی آسان به سکوهای خارجی نظیر اینستاگرام (به عنوان دارنده بیش از نیمی از پهنای باند بین‌الملل کشور) » به عنوان تصمیم دولت اعلام کند، نشان از بی‌تفاوتی دولت نسبت به فرهنگ و حکمرانی و امنیت و سبک زندگی و اقتصاد مجازی مردم در میان‌مدت و بلندمدت دارد. اگر چنین باشد که مسائل و نیازها را به طریق رونق وارونه‌اش حل کنیم و مردم را برای گذران زندگی‌شان روانه سکوی خارجی کنیم، همان می‌شود که الان دست به گریبانمان شده است. ما شبکه ارتباطی توسعه می‌دهیم تا دیگران منفعت حکمرانانه‌اش را ببرند. وی اظهار کرد: توسعه سکوهای داخلی در بسیاری از حوزه‌ها نظیر ترابری هوشمند، سیستم‌های مکان مبنایی، خرید و فروش خُرد توسط بخش خصوصی و در کنار آن سامانه شاد توسط وزارت آموزش و پرورش در دوران سخت کرونایی سیاست درستی بوده‌اند که در غیاب رقبای خارجی آنها توانسته‌اند در مقیاس بالا و با کیفیت کم و بیش قابل قبولی نیازهای مردم را تأمین کنند. اینکه پالایش و مسدودسازی نباید ابزار اصلی در اعمال سیاست‌های فرهنگی و اجتماعی و سیاسی باشد تعبیر درستی است ولی توسعه و ترویج این سکوها در سایه محدودیت‌های قانونی و اعمال تنظیم‌گری برای رقبای خارجی آنها فراهم آمده است. این روش در همه جای دنیا و در همه زمینه‌ها به عنوان یک رُکن تنظیم‌گری مورد استفاده است. از دولت و سخنگو و مسوولان مربوطه انتظار داریم که بدون فوت وقت از فرصت باقیمانده و طلایی دولت دوازدهم به منظور رفع کاستی‌های هفت سال گذشته در استقرار شبکه ملی اطلاعات و گردش بسته‌های اطلاعاتی ایرانیان در داخل کشور، بدون نیاز به سکوها و خدمات و زیرساخت‌های خارجی پرداخته و ننگ حمایت از سکوهای خارجی را به افتخار جایگزینی سکوهای داخلی تبدیل کنند. آنگاه است که رییس‌جمهور خواهند توانست خود را قهرمان افزایش پهنای باند بخوانند، چرا که در این صورت، پهنای باند معادل رونق اقتصادی و استقلال در همه حوزه‌ها است. والا در وضع فعلی، افزایش پهنای باند مدنظر دولت، چیزی جز واردات بیشتر، وابستگی بیشتر، ارزبری بیشتر و ذلت بیشتر ملی نیست.


 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران