شماره امروز: ۵۴۷

| | |

طبق آخرین آمار، در مردادماه سال جاری اپراتورها پذیرای ۹۵۴۸ ترابرد بودند و مشترکان این اپراتورها با حفظ شماره خود توانستند از خدمات اپراتور دیگری استفاده کنند.

آخرین آمار تعویض اپراتور توسط کاربران

طبق آخرین آمار، در مردادماه سال جاری اپراتورها پذیرای ۹۵۴۸ ترابرد بودند و مشترکان این اپراتورها با حفظ شماره خود توانستند از خدمات اپراتور دیگری استفاده کنند. به گزارش ایسنا، طرح ترابردپذیری شماره‌ها (MNP) این امکان را فراهم می‌کند که به‌موجب آن مشترکان می‌توانند با حفظ شماره خود، اپراتور ارایه‌دهنده خدمات خود را عوض کرده و از خدمات اپراتور مقصد استفاده کنند. این طرح از سال ۱۳۹۵ اجرایی شد و البته شرایط خاص خود را دارد و ممکن است برخی از درخواست‌های ترابرد از سوی مشترکان با موافقت مواجه نشود. برای اجرای این طرح لازم است در گام اول مشترک از طریق مراجعه به سایت یا مراجعه حضوری به دفاتر خدماتی اپراتوری که قصد دارد به آن مهاجرت کند، فرم درخواست را تکمیل و به عبارتی برای اجرای این طرح ثبت نام کند. پس از آن در صورتی که فرد از شرایط لازم برخوردار باشد از طریق یک پیامک تأیید ثبت‌نام او به اطلاعش خواهد رسید. امکان تغییر اپراتورها از طریق ترابردپذیری تنها دو بار در سال میسر است و پس از این تغییرات هزینه تمامی سرویس‌ها، تماس و پیامک مطابق با اپراتوری که به آن ترابرد شده محاسبه خواهد شد. همچنین پیش از اجرای طرح ترابردپذیری لازم است مشترک حداقل سه ماه در اپراتور ارایه‌دهنده خدمات اولیه فعالیت داشته باشد. احراز نشدن هویت مانند تطابق نداشتن مشخصات اعلام‌شده با مشخصات دارنده شماره، رعایت نکردن ترابرد نظیربه‌نظیر مانند درخواست ترابرد سیم‌کارت دایمی به اعتباری و برعکس، فعال نبودن سیم‌کارت، فعال‌بودن کمتر از سه ماه سیم‌کارت شماره مورد درخواست برای ترابرد و پرداخت نکردن به موقع صورتحساب اولیه صادرشده از اپراتور فرستنده توسط مشترک در سیم‌کارت‌های دایمی از دلایل رد درخواست ترابرد عنوان شده است. طبق آخرین آمار اعلامی از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، در مردادماه سال جاری، اپراتورها پذیرای ۹۵۴۸ ترابرد بودند. این درحالی است که از ابتدای سال جاری، حاکی از انجام ۵۱۱۶، ۱۱ هزار و ۹۳۰، ۸۳۸۲ و ۱۰ هزار و ۱۳۳ ترابرد به‌ترتیب در ماه‌های فروردین، اردیبهشت، خرداد و تیر بوده است. البته تنها تعداد تراز، ملاک اول بودن یک اپراتور در ترابرد نیست. موارد دیگری از جمله کیفیت، تعداد تخلفات، سرعت ترابرد و تجربه کاربری هم وجود دارد و بعضی از این پارامترها به نحوه ارایه سرویس برمی‌گردد. ممکن است یک اپراتور در یک مدت زمان، سرویس خاصی ارایه دهد که در آن زمان مشترک به اپراتور ترابرد کند و بعد بخواهد به اپراتور مبدا خود برگردد؛ این دلیل نمی‌شود اپراتوری که از آن بازگشته، سرویس نامناسبی داشته یا اپراتوری که الان انتخاب کرده سرویسش مناسب  است.

۳۵۰ مدرسه در زنجان به اینترنت دسترسی ندارند

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، از رایگان شدن شبکه آموزشی «شاد» در همه اپراتورها به دستور رییس‌جمهوری خبر داد. محمدجواد آذری‌جهرمی اظهار کرد: دانش‌آموزان آینده‌سازان کشور بوده و ۱۴ میلیون خانواده درگیر آموزش آنها هستند. زیرساخت‌های مجازی، آموزش را تسهیل کرده و سلامت را حفظ می‌کند و تاکنون ۸۶ هزار مدرسه به زیرساخت مربوطه متصل شده‌اند و دیروز نیز همین تعداد مدرسه ۵ گیگابیت ترافیک تولید کردند. وی با اشاره به اینکه ۵۰۰ گیگابیت ظرفیت از طریق شبکه ملی اطلاعات برای مدارس ایجاد شده است، افزود: از این میزان فقط ۵ گیگ مشغول شده است، چون فعلا در ابتدای مباحث آموزشی هستیم. این مسوول از رایگان شدن شبکه آموزشی «شاد» به دستور رییس‌جمهوری خبر داد و گفت: هزینه همه اپراتورها برای مدارس رایگان شده که در یک روز مصرف «شاد» ۲۷ گیگابیت در ثانیه در پیک بود اما برای ۷۰۰ گیگابیت ظرفیت‌سازی شده است. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه پایش شبکه وجود دارد و مشکلی از این لحاظ نداریم، تصریح کرد: مساله جدی ۵ درصد از مناطق روستایی کشور است که امکان دسترسی به شبکه ملی اطلاعات برای آنها فراهم نبود. به همین خاطر برنامه‌ریزی شده که امسال این مدارس متصل شوند و بخشی از اینها نیز مربوط به استان زنجان است. آذری‌جهرمی با بیان اینکه ۳۵۰ مدرسه استان زنجان که به شبکه اینترنت اتصال ندارد و برنامه‌ریزی شده است در سه گام و تا اسفندماه اتصال این مدارس نیز انجام شود، یادآور شد: گام نخست در آبان‌ماه، گام دوم در بهمن و گام سوم در اسفندماه انجام خواهد شد، این در حالی است که هم به لحاظ رایگان‌سازی زیرساخت‌ها و هم اتصال آمادگی بهتری نسبت به پیک اول کرونا خواهیم داشت. وی با تاکید بر لزوم ایجاد عدالت ارتباطی در سراسر استان زنجان افزود: برای توسعه زیرساخت‌ها باید عدالت ارتباطی به وجود بیاید که در حال حاضر متاسفانه عدالت در ارتباطات استان برقرار نیست. این مسوول ادامه داد: وضعیت تخصیص اعتبار و اجرای پروژه خوب است ولی با وجود سرمایه‌گذاری بالا در استان، عدالت ارتباطی برقرار نیست و این به دلیل نوع جغرافیای طبیعی استان زنجان است که این استان هم دشت دارد هم کوهستان که توسعه در دشت‌ها پیشرفت داشت ولی توسعه در کوهستان کمتر است. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به مدارسی که اینترنت ندارند، عنوان کرد: در مجموع در استان ۱۵۰۰ مدرسه وجود دارد که ۳۵۰ باب مدرسه اینترنت ندارد که تمرکز این مدارس در شهرستان‌های ماه‌نشان و خدابنده است و جغرافیای منطقه سبب عقب‌ماندگی در توسعه اینترنتی است. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران