شماره امروز: ۵۴۷

| | |

دولت امریکا تصمیم دارد علاوه بر تیک‌تاک و وی‌چت اپ‌های چینی بیشتری را محدود کند. به گزارش مهر به نقل از ایندیپندنت، طبق گزارشی جدید دولت ترامپ تصمیم دارد اپلیکیشن‌های چینی بیشتری را ممنوع کند

دولت امریکا اپ‌های چینی بیشتری را فیلتر ‌‌می‌کند

دولت امریکا تصمیم دارد علاوه بر تیک‌تاک و وی‌چت اپ‌های چینی بیشتری را محدود کند. به گزارش مهر به نقل از ایندیپندنت، طبق گزارشی جدید دولت ترامپ تصمیم دارد اپلیکیشن‌های چینی بیشتری را ممنوع کند زیرا معتقد است آنها تهدیدی برای امنیت ملی کشوربه حساب ‌‌می‌‌آیند. مارک مدوز رییس کارکنان کاخ سفید در جمع خبرنگاران این خبر را اعلام کرده است. البته میدوز به اپلیکیشن خاصی اشاره نکرد. دونالد ترامپ رییس‌جمهوری امریکا پیش از این دستور اجرایی برای ممنوعیت تیک‌تاک و اپلیکیشن پیام‌رسان و‌ی‌چت را به دلیل نگرانی درباره جمع‌آوری اطلاعات کاربران امضا کرده است، اگرچه هر دو اپ چینی این ادعا را رد کرده‌اند. دولت هند نیز ۱۱۸ اپلیکیشن چینی را ممنوع کرده است. کارشناسان معتقدند اگر دولت ترامپ تصمیم بگیرد محدودیت‌های بیشتری برای اپلیکیشن‌های چینی وضع کند، از الگوی دولت هند پیروی خواهد کرد.

تیک‌تاک اطلاعات کاربرانش را به امریکا می‌دهد

اسنادی که توسط هکرهای وابسته به گروه ناشناس در اینترنت منتشر شده نشان می‌دهد اپلیکیشن جنجالی تیک‌تاک در زمینه جاسوسی سایبری از کاربران، تابع خواسته‌های دولت امریکاست. به گزارش مهر به نقل از اینترسپت، دونالد ترامپ رییس‌جمهوری امریکا اصرار دارد که اپلیکیشن چینی تیک‌تاک به مالکیت یک موسسه امریکایی درآید و علت این مساله را نگرانی از تهدیدهای این اپلیکیشن علیه امنیت شهروندان امریکایی اعلام کرده است. این در حالی است که به خواست دولت امریکا، تیک‌تاک اطلاعات خصوصی هزاران کاربر در امریکا را برای کاخ سفید افشا کرده. بر اساس افشاگری‌های یک هکر وابسته به گروه ناشناس، اگرچه حجم اطلاعاتی که تیک‌تاک از کاربران خود جمع‌آوری کرده و به دولت امریکا تحویل می‌دهد، در مقایسه با شرکت‌هایی همچون آمازون، گوگل، فیس‌بوک ناچیز است، اما به هر حال تیک‌تاک نیز در این زمینه رویه‌ای مشابه با سایر شرکت‌های فناوری دارد. تیک‌تاک در نیمه دوم سال ۲۰۱۹، ۱۰۰ درخواست برای دریافت اطلاعات ۱۰۷ حساب کاربری دریافت کرده و در ۸۲ درصد موارد اطلاعات درخواستی را تحویل دولت امریکا داده است. فیس‌بوک نیز در این مدت ۵۱۱۲۱ درخواست دریافت که با ۸۸ درصد از آنها موافقت کرده است. از جمله اطلاعاتی که تیک‌تاک از کاربران خود در اختیار پلیس و نیروهای اطلاعاتی امریکا گذاشته می‌توان به آدرس‌های آی‌پی آنها، اطلاعات دستگاه مورد استفاده برای اتصال به اینترنت، شماره تلفن همراه، شناسه‌های فیس‌بوک، اینستاگرام و گوگل مورد استفاده این افراد اشاره کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران