بهنام علیخانی

بهنام علیخانی

اخبار مرتبط
  • بررسی اخبار پیرامون افزایش سرمایه در شرکت‌های بورسی در سال‌های اخیر و شایعات ناشی از آن نشانگر تقویت تقاضا هرچند به صورت مقطعی در سهام بوده است.

  • مطالعات در زمینه بازار سرمایه در اقتصادهای پیشرفته دنیا به عنوان یک بازار مولد نشان می‌دهد این بازارها از استقبال زیادی برخوردار بوده و همچنین عمق به نسبت بیشتری نیز از بازار سهام ایران داشته و بخش زیادی از مردم با استفاده از ابزارهای غیرمستقیم سرمایه‌گذاری به بازار سهام و اوراق بهادار وارد می‌شوند.

  • با گذشت حدود 4 ماه از مصوبه جنجالی دولت و تیم اقتصادی‌اش در خصوص افزایش نرخ سوخت و خوراک شرکت‌های پتروشیمی، وزیر اقتصاد رسما عقب‌نشینی دولت را از این مصوبه که منجر به زیان‌ساز شدن شرکت‌های پتروشیمی اعم از متانولی و اوره‌ساز و همچنین سایر واحدهای تولیدی می‌گردید، اعلام نمود.

  • با گذشت بیش از سه ماه از سنگین‌ترین زیرش روزانه تاریخ بازار بورس در هفدهم اردیبهشت ماه 1402، شواهد و قرائن نشانگر عدم بازگشت اعتماد سهامداران به بازار سرمایه است. در حالی که مسوولان صراحتا دسترسی برخی افراد در سازمان بورس و سایر نهادهای مرتبط به اطلاعات نهانی را تایید و همچنین مدعی تنبیه و اخراج افراد خاطی شده‌اند، رفتار سهامداران خرد در تزریق سرمایه خود به بازار بورس در چند هفته اخیر نشان می‌دهد که همچنان بی‌اعتمادی در بین فعالان وجود دارد.

  • معاملات بازار بورس در هفته جاری کمی جاندار‌تر از هفته گذشته که با فشار فروش ناشی از افشای اطلاعات مربوط به نامه هیات دولت در تاریخ 17 اردیبهشت ماه بود دنبال شد.

  • بررسی گزارشات ماهیانه صنایع مادر اعم از فلزات اساسی، معدن و سیمان و... در سال‌های گذشته حاکی از این است که قطعی برق منجر به کاهش تولیدات شرکت‌ها در فصل تابستان شده است که این موضوع مستقیما بر سود فصل دوم شرکت‌ها اثر نامطلوب داشته و در صورت‌های مالی آنها منعکس گردیده است.