معین‌الدین سعیدی، نماینده چابهار در مجلس:

کپسول‌های گاز در سیستان و بلوچستان تا ۲۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود

«زمستان سخت» در ایران اتفاق افتاد نه اروپا

معین‌الدین سعیدی، نماینده چابهار در مجلس، گفت: گاز تبدیل به کالایی لوکس شده که دسترسی به آن برای بسیاری از مردم رویایی شده است. صف‌های طویل مردم برای گرفتن کپسول گاز را شاهد هستیم و هر کپسول تا 200 هزار تومان هم فروخته می‌شود.

کپسول‌های گاز در سیستان و بلوچستان تا ۲۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود
۱۴۰۱/۱۰/۲۸ ۱۸:۵۰:۰۰
| | |

سردی هوا طی روزهای اخیر مشکلات سیستان و بلوچستان را افزایش داده است. معین‌الدین سعیدی، نماینده چابهار در مجلس، درباره مشکلات گازی مردم در استان سیستان و بلوچستان می‌گوید: گاز تبدیل به کالایی لوکس شده که دسترسی به آن برای بسیاری از مردم رویایی شده است. صف‌های طویل مردم برای گرفتن کپسول گاز را شاهد هستیم و هر کپسول تا 200 هزار تومان هم فروخته می‌شود.

به گزارش انتخاب، بخش‌هایی از گفت‌وگو با معین‌الدین سعیدی را در ادامه می‌خوانید:

  • بنابر اعلام رسمی وزارت نفت 95 درصد از جمعیت شهری و 85 درصد از جمعیت روستایی تحت پوشش گازرسانی کشور قرار دارد. متاسفانه حوزه انتخابیه بنده تنها منطقه‌ای در کشور است که تا این لحظه یک متر لوله‌رسانی گاز، نه در شهرها و نه روستاها وجود نداشته است. به تازگی خط انتقال گاز از ایرانشهر به چابهار دارد اجرایی می‌شود و چند روز پیش هم دوستان شبکه گازرسانی شهر را کلنگ زنی کردند ولی تا این لحظه گاز مطلقا وجود ندارد.
  • گاز تبدیل به کالایی لوکس شده که دسترسی به آن برای بسیاری از مردم رویایی شده است. صف‌های طویل مردم برای گرفتن کپسول گاز را شاهد هستیم و هر کپسول تا 200 هزار تومان هم فروخته می‌شود. البته در کنار عقب ماندگی تاریخی که ریشه در هزاران سال دارد، خوشبختانه این دولت اعتبارات خوبی را برای گازرسانی درنظر گرفته است که امیدوارم جنوب استان هم به شبکه گازرسانی مجهز شود.

حتی اگر این اتفاق در اروپا هم می‌افتاد و مردم آنجا دچار مشکل می‌شدند چیزی از سوتدبیر ما کم نمی‌شد

  • بیشترین مشکل در شمال استان یعنی در زاهدان و زابل وجود دارد. هر چند در جنوب استان باتوجه به اینکه گاز وجود ندارد مشکلاتی بود اما در جنوب سرما قابل تحمل‌تر است. مردم در شمال استان مخصوصا خاش، سراوان، زابل و زاهدان دچار چالش بودند. بنا بر گفته نماینده محترم سیستان از سوختن فضولات حیوانی برای گرم کردن خود استفاده می‌کردند. در جنوب هنوز هوا آنقدر سرد نشده است که مجبور به چنین کارهایی شویم ولی اصل موضوع که مطلقا شبکه گازرسانی وجود ندارد، بسیار آزاردهنده است.
  • در کشوری که دارای دومین ذخایر گازی جهان است، طبیعتا این شرایط قابل پذیرش نیست که چنین کشوری با چنین منابع بی‌بدیلی کماکان مردم باید چنین مشکلاتی داشته باشند. وزیر نفت در مرداد ماه زمستان سخت اروپا را مثال زد. من معتقدم حتی اگر این اتفاق هم در اروپا می‌افتاد و مردم آنجا دچار مشکل می‌شدند چیزی از سوتدبیر ما کم نمی‌کند. کمااینکه ما نباید بدخواه دیگران باشیم و تقاضای ایجاد چالش و مشکل برای دیگران داشته و از آن خوشحال شویم. حال دیدیم که این اتفاق در آنجا نیافتاد و در کشور ما متاسفانه رخ داد.
  • قطعا این شرایط قابل پذیرش نیست. بنده هم مثل همکارانم معتقد به این موضوع هستم. اما سناریوی جنوب استان از این نظر متفاوت است که جاهای دیگر لوله‌کشی گاز وجود دارد ولی باتوجه به ناترازی انرژی در کشور مشکل فشار دارند ولی در حوزه انتخابیه بنده مطلقا چیزی به نام لوله‌کشی گاز وجود ندارد. اینکه این دولت دارد تلاش می‌کند تا آنجا را متصل به شبکه گازرسانی کند از نظر من قابل تقدیر است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران