معاون اول رییس‌جمهور:

با اتکا به مردم، ظرفیت‌های مغفول مانده احیا می‌شود

در جلسه‌ای برای بررسی راهکارهای پیشرفت و تحول صنعت مس در ایران با حضور معاون اول رییس‌جمهور بر برنامه‌ریزی برای تحقق درآمد ۱۰ میلیارد دلاری از صنعت مس با توجه به رتبه پنجم ایران از ذخایر مس دنیا تاکید شد.

با اتکا به مردم، ظرفیت‌های مغفول مانده احیا می‌شود
۱۴۰۱/۱۰/۱۲ ۱۰:۵۰:۵۲
| | |

در جلسه‌ای برای بررسی راهکارهای پیشرفت و تحول صنعت مس در ایران با حضور معاون اول رییس‌جمهور بر برنامه‌ریزی برای تحقق درآمد ۱۰ میلیارد دلاری از صنعت مس با توجه به رتبه پنجم ایران از ذخایر مس دنیا تاکید شد.

محمد مخبر در این جلسه که روز (یکشنبه) برگزار شد، با اشاره به ظرفیت‌های مغفول مانده خدادادی در کشور و عدم استفاده مناسب از آنها، گفت: باید با استفاده از مشارکت مردم و نقدینگی موجود در جامعه، نسبت به فعال‌سازی این ظرفیت‌ها در بخش‌های مختلف اقدام کنیم.

محمد مخبر افزود: مردم آمادگی دارند در بازار سرمایه حضور جدی داشته باشند که لازم است با معرفی طرح‌هایی که حاشیه سود بالا دارند، نقدینگی جامعه را به سمت این پروژه‌ها هدایت و زمینه حضور و مشارکت مردم در فعال‌سازی ظرفیت‌های مغفول مانده کشور را فراهم کنیم.

معاون اول رییس‌جمهور تاکید کرد: در سالیان گذشته همواره اداره کشور از طریق درآمدها نظیر درآمدهای حاصل از فروش نفت و اخذ مالیات انجام شده و این در حالی است که اگر بتوانیم کشور را با اتکا به دارایی‌هایی نظیر ذخایر و مخازن نفت و گاز و معادن اداره کنیم، تحولاتی گسترده در توسعه و پیشرفت کشور محقق خواهد شد.

وی با اشاره به گزارش‌های ارایه شده در جلسه در خصوص صنایع مس ایران با هدف‌گذاری دستیابی به تولید یک میلیون تن کاتد مس خاطرنشان کرد: لازم است شرکت ملی صنایع مس ایران ضمن تلاش برای تحقق این هدف‌گذاری، برنامه‌ریزی و سطح پروازی خود را بیش از این ارتقاء داده و برنامه‌ای دقیق و منسجم برای واگذاری سهام به مردم و افزایش تولید به ۳ میلیون تن کاتد مس را در دستور کار قرار دهد.

مخبر همچنین بر لزوم پرهیز از خام فروشی تاکید کرد و گفت: باید تلاش کنیم به جای خام فروشی، زنجیره پایین دستی صنایع همچون صنعت مس را با اتکا به ظرفیت‌های موجود فعال کنیم تا شاهد ارزش افزوده هر چه بیشتر و تولید ثروت برای کشور باشیم.

معاون اول رییس‌جمهور از مدیران شرکت ملی صنایع مس ایران خواست ظرف یک ماه آینده برنامه‌ای جامع و مدون برای ایجاد تحول در صنعت مس کشور و همچنین جلب مشارکت مردمی طراحی و آن را ارایه کنند.

در این جلسه که وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی نیز حضور داشتند، رییس هیات‌مدیره و مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران گزارشی از برنامه‌ریزی انجام شده برای دستیابی به تولید یک میلیون تن کاتد مس ارایه کردند و به تشریح اهداف این برنامه پرداختند.

براساس این گزارش شرکت ملی صنایع مس ایران قرار است با سرمایه‌گذاری لازم، طرح تولید یک میلیون تن کاتد مس را با هدف افزایش تولید، افزایش درآمد زایی و توسعه اشتغال اجرایی کند که با تحقق این برنامه جایگاه ایران در تولید و اکتشاف صعود قابل توجهی خواهد داشت و تولید کاتد مس از ۲۸۵ هزار تن به یک میلیون تن خواهد رسید و میزان اشتغال در صنعت مس کشور از ۲۸ هزار نفر به ۸۰ هزار نفر و ظرفیت صادرات نیز از ۱,۶ میلیارد دلار به ۱۰ میلیارد دلار در سال ارتقاء پیدا خواهد کرد. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران