شماره امروز: ۵۴۷

| | |

امیر هامونی، مدیرعامل شرکت فرابورس ایران اظهار داشت: بازار سرمایه طی این مدت شاهد نوساناتی بوده است؛ افرادی که بهمن ۹۹ در بازار سرمایه، سرمایه‌گذاری کردند

امیر هامونی، مدیرعامل شرکت فرابورس ایران اظهار داشت: بازار سرمایه طی این مدت شاهد نوساناتی بوده است؛ افرادی که بهمن ۹۹ در بازار سرمایه، سرمایه‌گذاری کردند تا الان بازدهی خوبی را می‌توانستند کسب کنند، حتی تا اینجا که شاخص فرابورس ایران پیک تاریخی خودش را لمس کرد و این خبر خوبی برای عموم سرمایه‌گذاران است.

هامونی ادامه داد: به لحاظ متغیرهای بنیادی بازار، فروش شرکت‌ها در شش‌ماهه اول سال ۱۴۰۰ نسبت به شش‌ماهه ابتدایی سال ۹۹ رشد ۸۲ درصدی را داشته است و سود خالص شرکت‌ها در شش‌ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۰ افزایش ۷۲ درصدی را نسبت به سال گذشته تجربه کرده که نشان‌دهنده این است که رفتاری که در بازار شاهد آن هستیم، رفتار ناشی از هیجان است. وی خاطرنشان کرد: یک شبهه‌ای که در این روزها ایجادشده موضوع فروش صکوک به‌ویژه از سمت دولت است که این تحلیل، اشتباه است. وی تصریح کرد: دولت از ابتدای مهرماه تا الان هیچ‌گونه اوراقی را نفروخته است و صرفاً این آمار نشان می‌دهد که آمار عملیات بازار باز است که یک مفهوم جدیدی است که سال گذشته به بازار ارایه شد و بانک مرکزی با بانک‌ها در تابلوی فرابورس خریدوفروش اوراق را انجام می‌دهند و در نرخ‌های سیاستی که بانک مرکزی دارد سعی در کنترل نرخ آن در بازار ثانویه دارد؛ بانک مرکزی طرف حساب دولت در بازار اولیه نشده است. مدیرعامل فرابورس گفت: در بازار اولیه صرفاً دولت فروشنده است و بانک‌ها و صندوق‌ها خریداری می‌کنند و صرفاً معاملات ثانویه که بین بانک‌ها و بانک مرکزی و صندوق‌ها انجام می‌شود که آمار امروز ۳۷ هزار میلیارد تومان معامله بوده که ۳۰ هزار میلیارد تومان آن؛ آمار بانک مرکزی بوده و مابقی را بانک‌ها انجام داده‌اند؛ بنابراین تحلیل‌هایی که در بازار مطرح می‌شود ناصحیح است و از سرمایه‌گذاران و مردم خواهش می‌کنم به آمار جزئی‌تر که در سایت مدیریت فناوری بورس و سایت فرابورس، روزانه مراجعه کنند و آمار دقیق فروش اوراق دولت را بررسی کنند. هامونی افزود: نرخ در بازار هم آن‌چنان تحت تأثیر قرار نگرفته که با فروش اوراق؛ نرخ جابه‌جاشده باشد، اما نرخ بازده اوراق با درآمد ثابت حدود ۲۲ درصد است. وی گفت: به لحاظ تحلیل‌های بنیادی که در بازار ازجمله فروش، سود شرکت‌ها، شاخص‌های عملکردی و متغیرهای کلان کالایی هست افزایشی بوده است که در تحلیل‌های بنیادی نقش مهمی دارد. هامونی درباره بازارگردان‌ها هم افزود: یک دستورالعمل جدید بازارگردانی مصوب سازمان شد که در نوع خود به‌نقد شوندگی کمک می‌کند و دست بازار گردان و فعالان بازار در این دستورالعمل بازتر است که به کشف قیمت و نقد شوندگی بهتر کمک کند. وی خاطرنشان کرد: تحلیلگران؛ صکوک و فروش اوراق توسط دولت را از عملیات بازار باز در بازار سرمایه جدا کنند و این تحلیل مهمی است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران