شماره امروز: ۵۴۷

گزارش اقتصادنیوز از آخرین تحولات بازار طلا و ارز پایتخت

| | |

قیمت دلار در نیمه اول معاملات نقدی روز سه شنبه ۲۴ آبان در تهران صعودی شد اما در نیمه دوم روز نسبت به دیروز رنج شد.

قیمت دلار در نیمه اول معاملات نقدی روز سه شنبه ۲۴ آبان در تهران صعودی شد اما در نیمه دوم روز نسبت به دیروز رنج شد. نرخ حواله درهم نیز امروز نسبت به روز قبل تقریبا ثابت بود.اسکناس امریکایی امروز در هرات و سلیمانیه آرایش صعودی به خود گرفت. برخی از معامله گران باور دارند نرخ دلار در واکنش به افزایش سطح تنش‌های کشورهای غربی و ایران آرایش صعودی به خود گرفته است

با عبور دلار از مرز یاد شده تقاضا برای خرید دلار بیشتر شد. برخی از معامله گران مدعی بودند که اسکناس امریکایی یک کانال بالا رفته است. این دسته از معامله گران می‌گفتند پیشروی قیمت دلار در بازار شبانه موجب تقویت هیجان در بازار ارز امروز شد بنابراین خریداران جدید به بازار وارد شدند. پیشروی قیمت دلار در دو سه روز اخیر درحالی است که در روزهای گذشته اقدامات جدید بانک مرکزی نرخ ارز تقریبا کنترل شده بود و صف‌های خریدار جمع شده بود . 

   جهش قیمت دلار در هرات و سلیمانیه 

 در این میان برخی از بازیگران ارزی به جهش قیمت دلار در هرات و سلیمانیه اشاره می‌کردند. نرخ حواله درهم نیز امروز صعودی بود. به نظر می‌رسد همین امر بر روی سطح انتظارات صعودی دلار در بازار امروز اثرگذار بود.  برخی از معامله گران باور دارند نرخ دلار در واکنش به افزایش سطح تنش‌های کشورهای غربی و ایران آرایش صعودی به خود گرفته است. در روزهای اخیر زمزمه‌هایی از پیش نویس قطعنامه علیه ایران در بین معامله گران بازار دلار به گوش می‌رسد. در شرایطی که پیش نویس قطعنامه روی میز شورای حکام قرار گرفته بورل در تازه‌ترین اظهارات خود درباره مذاکرات هسته‌ای گفت برجام در بن بست است با این حال به تلاش برای نزدیک کردن مواضع طرف‌های عضو این توافق ادامه می‌دهد.

   ردپای تحریم‌ها در بازار دلار ایران 

از طرفی تحریم غرب علیه ایران در چند وقت اخیر موجب بدبینی معامله گران دلار نسبت به احیای توافق برجام شده است. روز گذشته از بسته جدید تحریم‌ها علیه ایران رونمایی شد. اتحادیه اروپا روز گذشته ۳۲ شخص و نهاد ایرانی را تحریم کرد. دولت انگلیس نیز روز دوشنبه از اعمال تحریم علیه ۲۴ شخص و نهاد مرتبط با ایران به دلایل حقوق بشری خبر داد. همچنین رابرت مالی گفته دیگر تمرکز امریکا بر روی توافق هسته‌ای نیست و در حال حاضر واشنگتن به سیاست تحریم و فشار علیه جمهوری اسلامی ادامه خواهد داد. جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز گفته امریکا در کنار متحدان و شرکایش ایستاده و از طریق تحریم و دیگر روش‌ها، به حسابرسی درخصوص کسانی که مسوول بدرفتاری هستند خواهد پرداخت.در روزهای اخیر زمزمه‌هایی از پیش نویس قطعنامه علیه ایران در بین معامله گران

 بازار دلار به گوش می‌رسد.در شرایطی که پیش نویس قطعنامه روی میز شورای حکام قرار گرفته بورل در تازه‌ترین اظهارات خود درباره مذاکرات هسته‌ای گفت برجام در  بن بست است با این حال به تلاش برای نزدیک کردن مواضع طرف‌های عضو این توافق ادامه می‌دهد.

   اثر تحریم‌ها در بازار دلار 

 از طرفی تحریم غرب علیه ایران در چند وقت اخیر موجب بدبینی معامله گران دلار نسبت به احیای توافق برجام شده است. روز گذشته از بسته جدید تحریم‌ها علیه ایران رونمایی شد.  اتحادیه اروپا روز گذشته ۳۲ شخص و نهاد ایرانی را تحریم کرد. دولت انگلیس نیز روز دوشنبه از اعمال تحریم علیه ۲۴ شخص و نهاد مرتبط با ایران به دلایل حقوق بشری خبر داد.

   تداوم پیشروی قیمت طلا و سکه

 قیمت اونس طلا در بازار امروز تقریبا 6 دلار رشد کرد و بر روی 1778 دلار قرار گرفت. قیمت طلا 18 عیار امروز مانند روز گذشته صعود کرد. طلا امروز با 1 میلیون و 520 هزارو 900 تومان مبادله شد که تقریبا 21 هزار تومان افزایش را نشان می‌دهد.  سکه بازان هم که روز گذشته به یک قدمی مرز مقاومتی 16 میلیون و 200 هزار تومان رسیده بودند در بازار امروز تحت تاثیر افزایش قیمت دلار از مرز یاد شده عبور کردند و سکه تا سطح 16 میلیون و 500 هزار تومان بالا رفت.قیمت سکه عصر امروز در محدوده 16 میلیون و 448 هزار تومان مبادله شد که نسبت به روز قبل بیش از 251 هزار تومان افزایش را نشان می‌دهد .


 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران