شماره امروز: ۵۴۷

پیش‌بینی بازارهای مالی در هفته آینده

| | |

سرعت افزایش قیمت دلار کم شد و قیمت‌ها در روزهای گذشته هم کمی عقب نشست. گزارش‌ها نشان می‌دهد که قیمت دلار در معاملات فردایی هم نزولی است.

سرعت افزایش قیمت دلار کم شد و قیمت‌ها در روزهای گذشته هم کمی عقب نشست. گزارش‌ها نشان می‌دهد که قیمت دلار در معاملات فردایی هم نزولی است. جز بازار تهران، سیگنالی که از هرات می‌رسد هم بیانگر برگشت قیمت دلار است. اما این هفته بازار به چه سویی می‌رود؟ به گزارش تجارت‌نیوز، سرعت افزایش قیمت دلار کم شد و قیمت‌ها در روزهای گذشته هم کمی عقب نشست. گزارش‌ها نشان می‌دهد که قیمت دلار در معاملات فردایی هم نزولی است. جز بازار تهران، سیگنالی که از هرات می‌رسد هم بیانگر برگشت قیمت دلار است. روز گذشته دلار فردایی کار خود را با ۳۲ هزار و ۷۰۰ تومان آغاز کرد. در ادامه روز دلار روند نوسانی را طی کرد و کف و سقف معاملات به ترتیب ۳۲ هزار و ۶۵۰ و ۳۲ هزار و ۹۰۰ تومان بود.

   اما بازار در این هفته چه روندی را طی خواهد کرد؟

برزو حق‌شناس، کارشناس بازارهای مالی در گفت‌وگو با تجارت‌نیوز گفت: در حال حاضر دلار رکورد زده است و وارد کانال‌های جدید شده است. اما دولت با خبردرمانی نرخ دلار را تا این سطح کنترل می‌کند. اگر در این هفته ارزپاشی بانک مرکزی نتیجه ندهد، ممکن است دلار وارد کانال‌های جدید ۳۵ تا ۳۶ هزار تومان هم شود. این کارشناس بازارهای مالی ادامه داد: اما احتمال این وجود دارد که خبردرمانی‌ها دیگر بر دلار تاثیرگذار نباشد و بازار روال طبیعی خود را طی کند. حق‌شناس افزود: به دلیل اینکه دولت قیمت دلار را زیر ارزش ذاتی خود نگه داشته است، ارزپاشی بانک مرکزی هم جوابگو نخواهد بود. هنگامی ارزپاشی نتیجه می‌دهد که اخبار مثبت سیاسی_ اجتماعی به بازار ارسال شده باشد. اما در حال حاضر هیچ خبر مثبتی در رابطه با برجام و اوضاع سیاسی کشور منتشر نمی‌شود.

   علت کاهش قیمت دلار چه بود؟

اما بعد از افزایش ناگهانی قیمت‌ها، سرعت رشد آن کم شد و دلار دوباره وارد کانال قبلی خود شد. علت چه بود؟ هنوز نمی‌توان مسیر قیمت دلار را پیش‌بینی کرد. تنها سیگنالی که ظرف چند روز گذشته از بازار ارز مخابره شده این است که امروز تب دلار فروکش کرده و قیمت‌ها مهار شده است. این کاهش قیمت دلار در حالی رخ داده که با توجه به اخبار چند شب قبل انتظار می‌رفت قیمت دلار افزایشی باشد. در طی چند شب گذشته خبر رسید که اتحادیه اروپا در حال بررسی تحریم‌های جدید علیه ایران است. کانادا هم ۱۱ مهرماه ۱۶ فرد و نهاد ایران را تحریم کرد. اما نکته مهم این بود که این اخبار بازار را تحت تاثیر قرار نداد و روند دلار در انتهای روز کاهش داشت. برخی معتقدند بازار ارز تحت تاثیر اخبار برجام و آزادسازی ۷ میلیارد دلار بلوکه شده ایران در کره جنوبی است. خبری که چند روز قبل منتشر و مدعی شد که قرار است منابع ارزی ایران در کره جنوبی آزاد شود. برخی دیگر هم می‌گویند واکنش‌های منفی به اخبار جدید تحریم‌ها بازار را متقاعد کرده که تحریم جدیدی در کار نیست و احتمالا اتحادیه اروپا تحریم جدیدی علیه ایران وضع نمی‌کند. البته در این میان دو خبر دیگر هم منتشر شد. اول اینکه جوبایدن از تحریم‌های جدید خبر داد و رییس اتاق ایران و سویس هم گفت کانال مالی ایران و سویس منتفی شده و افزایش تجارت با اروپا بدون FATF امکان‌پذیر نیست. اما آنچه مسلم است اینکه فعلا تب دلار خوابیده است. اما نکته مهم این است که روند بازار پیش از گذشته غیرقابل پیش‌بینی است و دقیقا نمی‌توان اعلام کرد که روند بازار در کوتاه‌مدت چگونه است. البته کارشناسان معتقدند که روند کلی بازار برخلاف رویه دو روز قبل است. مگر اینکه اخبار مثبت برجامی به بازار برسد

   نوسان سکه حداقلی شد  برخی قطعات سکه ارزان شد

در هفته‌ای که گذشت، نوسان قیمت‌ها در بازار سکه به حداقل رسید؛ اما با افزایش قیمت طلای جهانی طلا و نوسان نرخ ارز، بهای طلا نیز افزایشی شد اما قیمت سکه تمام طرح جدید تغییری نداشت و قیمت برخی قطعات سکه کاهشی رقم خورد. طبق اعلام اتحادیه طلا و جواهر تهران به ایسنا، قیمت طلا و سکه تمام طرح قدیم در بازار داخل طی یک هفته اخیر، همزمان با رشد بهای جهانی طلا معادل ۴٧ دلار و نوسانات بازار ارز با رشد جزیی همراه شد. هر اونس طلا در این هفته ۴۷ دلار افزایش داشت. در همین مدت هر گرم طلای ۱۸ عیار ۱۷ هزار تومان رشد داشت، هر مثقال طلای ۱۷ عیار نیز ۷۵ هزار تومان تقویت شد؛ اما نوسان قیمت‌ها در بازار سکه به حداقل رسید.  با توجه به آخرین معاملات (پنجشنبه) آخرین قیمت سکه و طلا در بازار و تغییرات آن نسبت به ابتدای هفته بدین صورت بوده که هر قطعه سکه تمام طرح قدیم با ۱۰۰ هزار تومان افزایش نسبت به ابتدای هفته، به ۱۴ میلیون و ٢٠٠ هزار تومان رسیده است. هر قطعه سکه تمام طرح جدید در آخرین معاملات تغییر قیمتی نسبت به ابتدای هفته نداشت و ۱۵ میلیون و ١٠٠ هزار تومان بفروش رسید.  در هفته‌ای که گذشت نیم سکه اما ۵٠ هزار تومان تومان کاهش را تجربه کرد و هشت میلیون و ٢۵٠ هزار تومان معامله شد. ربع سکه نیز بدون تغییر قیمت نسبت به ابتدای هفته، پنج میلیون و ٢۵٠ هزار تومان تعیین قیمت شد. اما سکه‌های یک گرمی بانک مرکزی نیز ۵٠ هزار تومان ارزان شد و سه میلیون و ۱۰۰ هزار تومان دادوستد شد. علی‌رغم اینکه نوسانات در بازار سکه کاهشی بود اما در بازار طلا باتوجه به نوسان‌ افزایشی بهای اونس جهانی طلا، قیمت طلا در بازارهای داخلی هم افزایشی بود. قیمت هر مثقال طلا شش میلیون تومان در پایان هفته قیمت‌گذاری شد که افزایش ٧۵ هزار تومانی نسبت به ابتدای هفته داشته و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز طی هفته‌ای که گذشت، به‌طور متوسط ١٧ هزار تومان رشد قیمت را تجربه کرد و در پایان هفته به یک میلیون و ٣٨۵ هزار تومان رسید. حباب سکه نیز هم‌اکنون با تداوم روند نزولی خود، به حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران