شماره امروز: ۵۴۷

اوپک پلاس 2 میلیون بشکه از تولید نفت خود کم کرد؛ امریکا، عربستان را تهدید کرد

| | |

نمایندگان اوپک پلاس روز چهارشنبه برای اولین‌بار پس از پاندمی کرونا به صورت حضوری در وین دیدار کردند.

نمایندگان اوپک پلاس روز چهارشنبه برای اولین‌بار پس از پاندمی کرونا به صورت حضوری در وین دیدار کردند. در این نشست الکساندر نواک، معاون نخست‌وزیر روسیه نیز حضور داشت. نتیجه نشست کاهش تولید نفت در ماه نوامبر به میزان دو میلیون بشکه (هر بشکه ۱۵۹ لیتر) در روز بود. این شدیدترین کاهش تولید از بهار ۲۰۲۰ است، زمانی که کشورهای نفتی با کاهش ۱۰ میلیون بشکه‌ای در روز به همه‌گیری کرونا واکنش نشان دادند. به دنبال اعلام این تصمیم بهای نفت به شکل موقت و به سرعت در بازارهای جهانی بالا رفت.

    تاثیر منفی بر کشورهای کم‌درآمد

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی و برایان دیز، مدیر شورای اقتصاد ملی در کاخ سفید، از عدم رضایت جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا از این تصمیم خبر دادند. به گفته آنها، در شرایطی که حفظ ذخایر انرژی جهانی از اهمیت بالایی برخوردار است، این تصمیم تأثیر منفی به ویژه بر کشورهای کم‌درآمد و متوسط خواهد داشت.

کارین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید کاهش تولید نفت را «اشتباهی مضاعف» دانست و گفت: «واضح است که با اعلام امروز، اوپک پلاس با روسیه متحد شده است.»

اخیرا قیمت بنزین در ایالات متحده دوباره تا حدودی کاهش یافته بود. اما با این تصمیم اوپک، بهای نفت به شکل موقت به بالای ۹۳ دلار برای هر بشکه رسید.

    درست قبل از انتخابات کنگره

با توجه به کمبود عرضه برنامه‌ریزی‌شده انرژی، جو بایدن می‌خواهد با کنگره درباره ابزارها و اختیارات اضافی برای کاهش کنترل اوپک بر قیمت‌های انرژی در بازار جهانی مشورت کند.

برای دموکرات‌ها این موضوع درست قبل از انتخابات کنگره در نوامبر بسیار مهم است. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که تورم بالا در این کشور به ویژه بر آرای حزب دموکرات سایه انداخته است.

    تولید نفت روسیه کم نمی‌شود

گفته شده که روسیه مجبور به کاهش تولید نخواهد بود و این کشورهای عربستان سعودی، امارات متحده عربی و عراق هستند که باید تولید را کاهش دهند. به گفته جیووانی استاونوو، تحلیلگر مسائل مربوط به نفت، «کاهش موثر» باید حدود ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار بشکه در روز باشد پس از توافق اوپک پلاس برای کاهش تولید حدود ۲ میلیون بشکه در روز که بزرگ‌ترین کاهش از سال ۲۰۲۰ است، قیمت نفت روز پنجشنبه برای چهارمین جلسه متوالی افزایش یافت و قیمت نفت برنت به بالاترین حد سه هفته اخیر رسید.

رویترز نوشت: بهای معاملات آتی نفت برنت برای تسویه در ماه دسامبر با ۲۲ سنت یا ۰.۲ درصد افزایش به ۹۳.۵۹ دلار در هر بشکه رسید در حالی که در جلسه معاملاتی قبل هم ۱.۷ درصد افزایش یافته بود.

قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت امریکا (WTI) برای تحویل در نوامبر با ۲۲ سنت یا ۰.۳ درصد افزایش به ۸۷.۹۸ دلار در هر بشکه رسید در حالی که در روز سه‌شنبه نیز ۱.۴ درصد افزایش یافته بود. توافق بین سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش از جمله روسیه، گروه موسوم به اوپک پلاس، کاهش ۲ میلیون بشکه‌ای تولید است.

با توجه به اینکه تولید برخی از کشورهای اوپک پلاس کمتر از سطح هدف است، کاهش واقعی کمتر از کاهش ۲ میلیون بشکه‌ای در روز خواهد بود که در این نشست توافق شده بود.

عبدالعزیز بن سلمان وزیر انرژی عربستان گفت که کاهش واقعی عرضه حدود ۱ تا ۱.۱ میلیون بشکه در روز خواهد بود و این کاهش در واکنش به افزایش نرخ بهره در غرب و تضعیف اقتصاد جهانی است.

دولت جو بایدن، رییس‌جمهور ایالات متحده، این توافق را «کوته‌بینانه» توصیف کرده است. کاخ سفید گفت، جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا، به ارزیابی اینکه آیا ذخایر استراتژیک نفت بیشتر برای کاهش قیمت‌ها آزاد شود یا خیر، ادامه خواهد داد. کاخ سفید اعلام کرد که با کنگره در مورد مسیرهای اضافی برای کاهش کنترل اوپک و متحدانش بر قیمت انرژی در ارجاع آشکار به قانونی که می‌تواند اعضای این گروه را در معرض شکایت‌های ضدانحصاری قرار دهد، مشورت خواهد کرد. تحلیلگران می‌گویند: تأثیر نهایی تصمیم اوپک پلاس در بازار نفت، به مدت زمان توافق بستگی دارد، زیرا اوپک پلاس تصمیم گرفت اعلامیه همکاری خود را تا پایان سال ۲۰۲۳ تمدید کند. انتظار می‌رود بیش از نیمی از کاهش عرضه ۱ میلیون بشکه‌ای در روز از سوی عربستان سعودی صادر شود.

روز چهارشنبه، معاون نخست‌وزیر روسیه، الکساندر نواک، به‌طور جداگانه گفت روسیه ممکن است تولید نفت خود را در تلاشی برای خنثی کردن اثرات محدودیت‌های قیمتی اعمال شده توسط غرب بر روی اقدامات مسکو در اوکراین کاهش دهد. کاهش ذخایر نفت امریکا در هفته گذشته نیز از قیمت‌ها حمایت کرد. اداره اطلاعات انرژی گفت، ذخایر نفت خام در هفته منتهی به ۳۰ سپتامبر ۱.۴ میلیون بشکه کاهش یافت و به ۴۲۹.۲ میلیون بشکه رسید

    بلینکن: واشنگتن درحال بررسی پاسخ مناسب به عربستان است

در پی تصمیم اوپک پلاس مبنی بر کاهش تولید نفت، وزیر خارجه امریکا از بررسی‌های این کشور برای دادن پاسخ مناسب به عربستان خبر داد. آنتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا در کنفرانس مطبوعاتی در لیما، پایتخت پرو در واکنش به تصمیم اخیر اوپک پلاس مبنی بر کاهش تولید نفت گفت که کشورش در حال بررسی پاسخی مناسب به عربستان از جمله در روابط با این کشور است. بلینکن در این باره تصریح کرد: در رابطه با روابط بعدی ما با عربستان سعودی، با مشورت کنگره در حال بررسی چند پاسخ‌ احتمالی و مناسب هستیم.

وی ادامه داد: ما قطعا اقدامی را انجام نخواهیم داد که در تعارض با منافع‌مان باشد.

اظهارات بلینکن درباره روابط با ریاض پس از آن مطرح شده است که اوپک پلاس روز چهارشنبه با کاهش قابل توجه تولید نفت موافقت کرد. این تصمیم عرضه را در بازاری که هم‌اکنون نیز دچار محدودیت است محدودتر کرده و احتمالا، قیمت‌های بنزین را درست پیش از برگزاری انتخابات میان‌دوره‌ای امریکا در نوامبر بالاتر می‌برد. بایدن در کاخ سفید درخصوص تصمیم اوپک به خبرنگاران گفت: ما در حال بررسی جایگزینهایی هستیم که می‌توانیم داشته باشیم. گزینه‌های زیادی وجود دارند اما هنوز تصمیممان را نگرفته‌ایم. بایدن هفته جاری از دولت خود و کنگره خواست راه‌هایی را برای افزایش تولید انرژی امریکا و کاهش کنترل اوپک بر قیمت‌های انرژی بررسی کنند. بعضی از گزینه‌های وی، شامل برداشت نفت بیشتر از ذخایر نفت استراتژیک یا بررسی محدودیت صادرات انرژی از سوی شرکت‌های امریکایی است.

 بایدن در ژوئیه به عربستان سعودی رفت اما این سفر بدون توافق برای کمک گروه اوپک پلاس برای کاهش قیمت‌های بنزین بود که یک مشکل سیاسی مهم برای بایدن در امریکا مانده است. بایدن در پاسخ به این پرسش که آیا از تصمیم خود برای رفتن به عربستان سعودی افسوس می‌خورد، گفت: این سفر فقط درباره نفت نبود. پس از اینکه بایدن دستور یک سلسله برداشت از ذخایر نفت استراتژیک را صادر کرد، کاخ سفید در ماه‌های گذشته به دنبال کسب اعتبار برای کاهش قیمت‌بنزین بود. تورم بالا، یک مشکل سیاسی برای رییس‌جمهور امریکا مانده و کاهش قیمت‌ها یک پیروزی مهم محسوب می‌شود. تصمیم اوپک پلاس این روند را ممکن است به مخاطره بیندازد و به سود روسیه باشد که تحت تحریم‌های امریکا قرار دارد.


 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران