شماره امروز: ۵۴۷

| | |

یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه ممیزی محوری و ارزش افزوده بلای جان تولیدکنندگان کشور شد،گفت:

یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه ممیزی محوری و ارزش افزوده بلای جان تولیدکنندگان کشور شد،گفت: پرداخت حق بیمه قراردادها تاکنون فشار مضاعفی بر تولیدکنندگان وارد نموده به گونه‌ای که یکی از موانع جدی تولید شده است.

حمید بهزادی کارشناس اقتصادی، با اشاره به اینکه توجه به تولید در کشور، افزایش اشتغالزایی را در پی دارد، گفت: تولیدکنندگان با موانع جدی مواجه هستند که از جمله بحث‌های مرتبط با بیمه تامین اجتماعی و مالیات است.

وی بیان کرد: اساسا بیمه تامین اجتماعی برای این ایجاد شده است که آسایش بیمه‌شدگان را تامین کند و مانند یک قلک می‌ماند که افراد در آن پول می‌ریزند و پس از بازنشستگی از آن استفاده می‌کنند. بهزادی گفت: دولت برخی از مشاغل را از پرداخت حق بیمه معاف کرده است و خود اقدام به پرداخت آن می‌کند اما در حال حاضر این حق بیمه‌ها پرداخت نشده و در حدود 100 هزار میلیارد تومان سازمان تامین اجتماعی از دولت طلبکار است. این کارشناس اقتصادی ادامه داد: این بدهکاری دولت باعث شده است که به سازمان تامین اجتماعی فشار وارد شود و سازمان مذکور به دنبال تراز کردن ورودی و خروجی خود از روش‌های دیگر باشد، یکی از این روش‌ها دریافت حق بیمه قراردادها است، پرداخت این نوع حق بیمه آشکارا نوعی دستبرد به جیب تولیدکنندگان می‌باشد. وی افزود: پرداخت حق بیمه قراردادها تاکنون فشار مضاعفی بر تولیدکنندگان وارد نموده به گونه‌ای که یکی از موانع جدی تولید شده و موجب عدم بیمه کردن کارگران در بعضی از مشاغل تولیدی شده است.

بهزادی بخش با بیان اینکه دخالت دولت در سازمان تامین اجتماعی باید حداقل شود، گفت: دولت باید معافیت‌های بیمه‌ای را حذف کند و بدهی خود را به سازمان اجتماعی پرداخت نماید.

وی ادامه داد: از طرفی سازمان تامین اجتماعی هلدینگ‌های بزرگ اقتصادی را زیر مجموعه خود دارد که به دلیل عدم مدیریت کارآمد به ضرردهی رسیده‌اند و این مساله خود باری بر دوش سازمان تامین اجتماعی است که حاصل آن فشار به بیمه‌شدگان این سازمان است.

این کارشناس اقتصادی افزود: مالیات مانع دوم جهش تولید است به گونه‌ای که ممیزی محوری و ارزش افزوده بلای جان تولیدکنندگان کشور شده است. متاسفانه سیستم نظام مند دقیقی در گرفتن مالیات وجود ندارد، به نحوی که با ابزار مالیات علی الراس بیشترین مالیات از تولیدکنندگان گرفته می‌شود، البته سال 94 قرار بر این بود اینگونه مالیات برداشته شود که تا به حال انجام نشده است.

بهزادی افزود: به دلیل عدم وجود ابزارهای کافی برای سازمان مالیات، قانون جامع مالیاتی تاکنون اجرایی نشده است، مالیات بر ارزش افزوده نیز فشار زیادی به تولیدکننده وارد نموده این مورد نیز نیازمند اصلاح است.

این کارشناس اقتصادی در پایان بیان کرد: برای حل معضل مالیات بر ارزش افزوده باید جریان پول و کالا در کشور شفاف شود، باید به سمت صندوق‌های مکانیزه فروش رفت و بانک‌ها نیز در این مساله باید کمک کنند تا این معضل که مانع جدی تولید است، رفع شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران