شماره امروز: ۵۴۷

| | |

در هفته‌های گذشته بود که دولت از ارایه وام یک میلیون تومانی به برخی خانوارها جهت حمایت از آنها در برابر کرونا خبر داد

در هفته‌های گذشته بود که دولت از ارایه وام یک میلیون تومانی به برخی خانوارها جهت حمایت از آنها در برابر کرونا خبر داد. وامی که ابتدا موضوعاتی درباره احتمال بازپرداخت آن با سود مطرح شد ولی به دنبال انتقاداتی که ایجاد کرده بود، دریافت سود از این وام منتقی شد. حالا دولت جزییات این وام را اعلام کرده است و اکنون با مشخص شدن فرآیند اعلام تقاضای دریافت وام یک میلیونی، این تسهیلات طی روزهای آینده به حساب خانوارها واریز خواهد شد.

در حالی تسهیلات یک میلیونی با پیشنهاد بانک مرکزی از محل منابع بانک‌ها به حدود ۲۳ میلیون خانوار یارانه‌بگیر اختصاص پیدا می‌کند که از زمان اعلام تا نهایی شدن آن دستخوش تغییراتی شد تا اینکه با مشخص شدن سازوکار پرداخت اکنون متقاضیان می‌توانند با طی فرایند و بدون مراجعه حضوری این وام را دریافت کنند. در ابتدا اعلام شد که قرار است با پیشنهاد بانک مرکزی و از محل منابع بانکی وام یک میلیونی به حدود ۲۳ میلیون خانوار یارانه‌بگیر توزیع شود و البته با ورود به سامانه‌ای برای ثبت تقاضا انجام خواهد شد، در عین حال این تسهیلات با سود ۱۲ درصد و دوره بازپرداخت ۲۴ ماه پیش‌بینی شد که در این حالت قسط در هر ماه به ۴۷ هزار تومان بود و در مجموع یک میلیون و ۱۲۹ هزار تومان به شبکه بانکی برمی‌گشت، اما در ادامه این روند تغییر کرد. اما اکنون مجموع شرایط دریافت وام یک میلیونی از این قرار است که در یک مورد برای خانوارها پیامکی ارسال می‌شود تا با پاسخ به آن تقاضای دریافت را اعلام کنند و در مورد دیگر خودشان با ارسال پیامکی پذیرش شرایط تعریف شده برای وام را تایید می‌کنند؛ بنابراین هیچ نیازی به مراجعه به بانک‌ها یا سازمان‌های دولتی برای تایید ثبت تقاضا و دریافت تسهیلات نیست. قرار بر این است که از ساعت ۲۲ شب گذشته چهارشنبه

 (27 فروردین ماه) از طریق وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات پیامکی به سرپرستان خانوارهایی که یارانه دریافت می‌کنند با سرشماره v.refah ارسال شود و با پاسخ به آن می‌توانند تقاضای خود برای دریافت وام را ثبت کنند؛ از این رو تنها راه ثبت درخواست، پاسخ به همین پیامک است.

از سوی دیگر خانوارها خود باید به شماره دیگری پیامک بزنند که طی آن شرایط تعریف شده برای دریافت وام یک میلیونی را مورد پذیرش قرار می‌دهند. این در حالی است که باید تا حداکثر روز یکشنبه (۳۱ فروردین ماه) با ارسال پیامکی از طریق تلفن همراهی که به نام سرپرست خانوار است، اقدام شود؛ به‌طوری که باید کد ملی سرپرست خانوار را نهایت تا مهلت تعیین شده به شماره ۶۳۶۹ پیامک کنند.

اما شرایط تعریف شده برای پرداخت وام که خانوارها با ارسال پیامک آن را تایید می‌کنند شامل وام یک میلیونی با اقساط ۳۰ ماهه و هر ماه ۳۵ هزار تومان است. همچنین گیرندگان تسهیلات، نباید حساب بانکی یارانه خود را تا انتهای بازپرداخت اقساط، تغییر دهند. از سوی دیگر درخواست‌کننده تسهیلات با ارسال پیامک به سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها، وکالت بلاعزل می‌دهد که بازپرداخت تسهیلات فوق را ماهانه از محل یارانه نقدی خود به نظام بانکی پرداخت کند. این وکالت در حکم سند رسمی است و قابل اعتراض و ابطال در محاکم قضایی نیست.

بعد از این فرآیند آن طور که اعلام شده قرار است وام یک میلیونی تا قبل از شروع ماه مبارک رمضان به حساب سرپرستان خانوارها واریز شود. البته پیش از این اعلام شده بود که همراه با یارانه اردیبهشت پرداخت می‌شود که رییس‌جمهور دستور داد پرداخت سریع‌تر انجام شود.

اما افرادی که وام یک میلیونی را دریافت می‌کنند نیاز نیست برای پرداخت اقساط هیچ اقدامی انجام دهند، چراکه به صورت خودکار هر ماه از حساب یارانه آنها کسر می‌شود.

با تغییراتی که در نحوه پرداخت این تسهیلات ایجاد شد سود ۱۲ درصدی بین دریافت‌کننده و دولت تقسیم شد و اکنون چهار درصد را خانوارها و هشت درصد دیگر را دولت به شبکه بانکی می‌پردازد؛ بنابراین بعد از چهار ماه تنفس از زمان پرداخت وام، در هر ماه ۳۵ هزار تومان به عنوان قسط دریافت می‌شود و در مجموع حدود ۵۲ هزار تومان کارمزد دارد.

   زمان اعطای کمک ویژه ماه رمضان

همچنین روز گذشته دولت از رسیدن موعد دومین مرحله کمک بلاعوض دولت (برای دوران شیوع کرونا) خبر داد و گفت: کمک ویژه ماه رمضان دوشنبه آینده به حساب سرپرستان حدود ۳ میلیون نفر نیازمند شناسایی شده واریز می‌شود. مهدی قمصریان سخنگوی سازمان برنامه و بودجه کشور در توییتی نوشت: دومین مرحله کمک بلاعوض دولت شنبه و کمک ویژه ماه رمضان دوشنبه آینده به حساب سرپرستان حدود ۳ میلیون نفر نیازمند شناسایی شده واریز می‌شود.

میزان این کمک‌های بلاعوض بر اساس بعد خانوار از ۲۰۰ هزار تا ۶۰۰ هزار تومان خواهد بود. ۲ مرحله کمک بلاعوض دیگر اردیبهشت و خرداد واریز می‌شود. گفتنی است؛ برای خانوارهای یک نفره ۲۰۰ هزار تومان، دو نفره ۳۰۰ هزار تومان، سه نفره ۴۰۰ هزار تومان، چهار نفره ۵۰۰ هزار تومان و خانوار پنج نفره یا بیشتر ۶۰۰هزار تومان واریز می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران