شماره امروز: ۵۴۷

| | |

شهردار تهران در یادداشتی در روزنامه گاردین تاکید کرد که تحریم‌های امریکا روند مبارزه ایران با ویروس کرونا را دچار اختلال کرده است.

شهردار تهران در یادداشتی در روزنامه گاردین تاکید کرد که تحریم‌های امریکا روند مبارزه ایران با ویروس کرونا را دچار اختلال کرده است.

«پیروز حناچی» شهردار تهران در یادداشتی در روزنامه انگلیسی گاردین شدیدا از تحریم‌های امریکا در شرایط شیوع ویروس کرونا و جنگ کشورها با این ویروس انتقاد کرد. او در این یادداشت نوشته است: من به عنوان شهردار تهران روزانه مشاهده می‌کنم که جان‌های مردم به دلیل کمبود اقلام پزشکی و دارو از دست می‌رود. او تاکید کرد که اکنون زمان سیاست‌های انتقامجویانه کشورها علیه یکدیگر نیست.

حناچی افزود: هجوم ویروس کرونا یک واقعیت را برای ما روشن کرده است؛ هیچ شهر یا هیچ ملتی نمی‌تواند در برابر بحران‌های جهانی بی‌تفاوت باشد هرچند که این بحران بسیار از ما دور باشد. در حالی که معیارهای حکومتداری طی قرن گذشته این بوده است که جهانی فکر کنیم اما محلی اقدام کنیم، امروز ما باید هم جهانی و هم محلی فکر و اقدام کنیم.

شهردار تهران در ادامه یادداشت خود آورده است: در ایران مدیران شهری با یک بحران بی‌سابقه در حوزه بهداشت عمومی مواجه هستند. تا دوم آوریل 3160 نفر به خاطر ویروس کرونا فوت کرده و بیش از 50 هزار نفر مبتلا شده‌اند. سرعت ابتلا هنوز کند نشده و بیشتر آنها نیز در تهران هستند؛ شهری که من شهردار آن هستم. بدون شک ما هم می‌توانیم کارهای زیادی انجام دهیم، مانند بسیاری از دیگر کشورها. اما ما داریم در شرایط تحمیل بدترین تحریم‌های تاریخ عمل می‌کنیم.

تحریم‌های ایالات متحده نه تنها افراد و شرکت‌های امریکایی را از تجارت قانونی با ایران منع می‌کند بلکه این تحریم‌ها به دلیل فرامرزی بودن همه دیگر کشورها و شرکت‌ها را نیز از انجام تجارت مشروع با ایران بازداشته است؛ حتی فروش اقلام دارویی و پزشکی.

در نتیجه این تحریم‌ها، توانایی من و همکارانم برای تامین زیرساخت‌های پزشکی، لجستیکی و دیگر اقدامات زیربنایی برای مبارزه با این بیماری به‌شدت کاهش یافته است. ما این ضررهای جانی را هر روز داریم می‌بینیم درحالی که می‌توانستیم شاهد مرگ آنها نباشیم.

او در ادامه افزود: در حقیقت جنگ اقتصادی «دونالد ترامپ» رییس‌جمهور امریکا علیه ایران و امتناع وی از توقف آن مانع تلاش‌های ما برای مقابله با ویروس کرونا شده است؛ ویروسی که هیچ مرزی نمی‌شناسد. آیا این به نفع امریکا است که اپیدمی کرونا همیشگی شود؟

برای مبارزه بهتر با این بحران‌های جهانی جدید، نیاز است که سیاستمداران تشخیص دهند که مسیر تعقیب منافع ملی جدا یا مغایر با منافع جهانی و پاسخگویی مشترک جامعه بین‌المللی به این بحران‌ها نیست. او در پایان تاکید کرد: جهان نمی‌تواند مانند این ادامه یابد، اگر رهبران جهانی نتوانند از این فرصت برای تغییر استفاده کنند همه ما در سراسر جهان در برابر این بیماری‌های واگیردار، فجایع زیست محیطی، گرم شدن کره زمین، تروریسم، افراط‌گرایی شدید و سایر تهدیدهای مشترک بسیار آسیب‌پذیر خواهیم بود.

جامعه بین‌الملل شامل سازمان ملل و نهادهای وابسته به آن در کنار برخی از رهبران کشورها از زمان شیوع این ویروس در حال اعمال فشار علیه دولت امریکا برای تعلیق تحریم‌ها علیه کشورهای مختلف هستند. با این حال دولت ترامپ نه‌تنها این تحریم‌ها را متوقف نکرده است بلکه تحریم‌های جدیدی نیز علیه برخی کشورها از جمله ایران طی روزهای گذشته وضع کرده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران