شماره امروز: ۵۴۷

مدیر آژانس بین‌المللی انرژی مطرح کرد

| | |

مدیر آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) پیش‌بینی کرد که ریزش تاریخی قیمت نفت در ماه گذشته ممکن است باعث بیکاری ۵۰ میلیون نفر در صنعت جهانی پالایش و خرده‌فروشی نفت شود.

مدیر آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) پیش‌بینی کرد که ریزش تاریخی قیمت نفت در ماه گذشته ممکن است باعث بیکاری ۵۰ میلیون نفر در صنعت جهانی پالایش و خرده‌فروشی نفت شود. فاتح بیرول، مدیر آژانس بین‌المللی انرژی اظهار کرد که ریزش قیمت نفت برای مصرف‌کنندگان هم بد است.

وی روز جمعه با شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی گفت‌وگو کرد و دو طرف نگرانی‌های مشابه در خصوص وضعیت بازارهای جهانی نفت را مطرح کردند. مدیر آژانس بین‌المللی انرژی روز جمعه یک روز پس از اینکه عربستان سعودی خواستار برگزاری نشست فوق‌العاده تولیدکنندگان گروه اوپک پلاس شد، در توییتی نوشت: امیدوارم در مقطع حساس فعلی، عربستان سعودی بتواند بار دیگر نقش تثبیت‌کننده خود را از طریق ریاست گروه جی۲۰ ایفا کند.

کنفرانس ویدیویی اوپک پلاس روز دوشنبه برگزار خواهد شد و انتظار می‌رود رگولاتور نفت امریکا هم به این مذاکرات دعوت شود که قرار است طی آن درباره کاهش عظیم تولید به میزان ۱۰ میلیون بشکه در روز مذاکره شود. آژانس بین‌المللی انرژی هفته گذشته اعلام کرده بود که دنیا پیش از این هم شوک‌های نفتی را تجربه کرده بود اما هیچ کدام به‌شدت شوکی که اکنون شاهد آن هستیم، نبودند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، این آژانس چهارشنبه گذشته در گزارشی هشدار داد بحران جهانی ناشی از شیوع ویروس کرونا در سراسر زنجیره تامین جهانی نفت ملموس خواهد شد و در سایر بخش‌های انرژی انعکاس پیدا می‌کند. قیمت حدود پنج میلیون بشکه نفت که روزانه در جهان تولید می‌شود کفاف هزینه‌های استخراج را نمی‌دهد و درآمد برخی از کشورهای تولیدکننده نفت در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال ۲۰۱۹ به میزان ۵۰ تا ۸۵ درصد کاهش پیدا خواهد کرد اما با توجه به گستردگی میزان شوک تقاضا، کاهش درآمد ممکن است بسیار بالاتر باشد. قیمت نفت خام در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ با ۷۰ درصد کاهش، بزرگ‌ترین سقوط سه ماهه در تاریخ را رقم زد و در مارس حدود ۵۵ درصد کاهش داشت که کاهش ماهانه کم‌سابقه‌ای بود. قیمت‌ها دوشنبه هفته گذشته به پایین‌ترین حد در ۱۸ سال اخیر ریزش کرده بودند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران