شماره امروز: ۵۴۷

دبیر شورای اطلاع‌رسانی گمرک اعلام کرد

| | |

دبیر شورای اطلاع‌رسانی گمرک گفت: میزان صادرات ایران به کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا طی 11 ماه سال جاری یک میلیارد و 244میلیون و536 هزار و 210 دلار بوده است.

دبیر شورای اطلاع‌رسانی گمرک گفت: میزان صادرات ایران به کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا طی 11 ماه سال جاری یک میلیارد و 244میلیون و536 هزار و 210 دلار بوده است.

سید روح‌الله لطیفی دبیر شورای اطلاع‌رسانی گمرک ایران گفت: طی 11 ماه سال جاری، میزان صادرات ایران به کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا در مجموع یک میلیارد و 244میلیون و536 هزار و 210 دلار بوده است که این مقدار در مدت مشابه سال 97، با میزان 550 میلیون و410 هزار و 9 دلار، رشد 105 درصدی را به همراه داشته است.

سخنگوی گمرک ایران در مورد اهمیت تجارت با اتحادیه اوراسیا گفت: مجموعه کشورهای اوراسیا شاخص‌های اقتصادی قابل توجهی دارد به‌طوری‌که رتبه اول استخراج نفت با دارایی 14.5 درصد از منابع کل جهان، رتبه اول تولید گاز جهان با 20.2 درصد از سهم جهانی، رتبه چهارم تولید انرژی برق با 4.9 درصد از سهم جهان، رتبه سوم طول خط آهن مشتمل بر8درصد از جهان، رتبه چهارم تولید آهن با 4.7 درصد از جهان، رتبه پنجم تولید فولاد جهان را دارا است وبا تولید ناخالص ملی 4.7تریلیون دلار، مساحتی بالغ بر 20 میلیون کیلومتر مربع را دارا است و جمعیتی بالغ بر 184 میلیون نفر در آن زندگی می‌کنند، لذا تجارت خارجی ایران با این مجموعه بزرگ می‌تواند بسیار با اهمیت باشد. سه کشور عضو اتحادیه اوراسیا از قبیل روسیه، قزاقستان و ارمنستان همسایه ایران با مرزهای دریایی (روسیه و قزاقستان) و زمینی (ارمنستان) هستند و سالانه بیش از 400 میلیارد دلار واردات دارند که عمده این واردات مربوط به روسیه است.

لطیفی درباره شرکای اصلی تجاری اتحادیه اوراسیا و سهم ایران اظهار کرد: اصلی‌ترین کشورهای عمده صادر‌کننده به اوراسیا شامل چین، آلمان، امریکا، فرانسه، ایتالیا وترکیه هستند و همچنین کشورهای عمده وارد‌کننده از اوراسیا در حال حاضر کشورهای هلند، چین، آلمان، ترکیه، ایتالیا، سوییس و انگلستان هستند، در این میان سهم ایران از تجارت با مجموعه کشورهای اوراسیا طی 11 ماهه سال 98، بالغ بر دو میلیارد و448 میلیون و915 هزار 236 دلار است که این میزان در مدت زمان مشابه در سال 97 بالغ بر یک میلیارد و 833 میلیون و491 هزارو479 دلار بوده است. طی یک‌سال گذشته این میزان تجارت از حیث ارزش حدود 40 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

دبیر شورای اطلاع‌رسانی گمرک گفت: طی 11 ماه سال 98، میزان صادرات ایران به کشورهای اوراسیا در مجموع یک میلیارد و244میلیون و536 هزار و 210 دلار بوده است که این مقدار در مدت زمان مشابه سال 97، به میزان 550 میلیون و410 هزار و 9 دلار بوده که رشدی بالغ بر 105 درصد داشته است.

وی افزود: بیشترین مقصد صادراتی ایران به کشورهای اوراسیا، فدراسیون روسیه با 387 میلیون 721 هزار و45 دلار و پس از آن کشورهای ارمنستان و قزاقستان بودند. همچنین عمده‌ترین کالاهای صادراتی ایران به اوراسیا را سیب تازه، گاز طبیعی مایع شده، پسته، کیوی، خیار و خیارشور، انگور خشک شده و پرتقال

 تشکیل می‌دهند.

لطیفی با اشاره به حجم واردات کالا از اوراسیا گفت: حجم واردات ایران از اوراسیا طی 11 ماهه سال 98 بالغ بر 2 میلیون و811 هزار و228 تن است که این حجم کالا در مدت زمان مشابه بالغ بر یک میلیون و204 هزار و 379 تن کالا بوده است. وی افزود، ارزش این حجم کالای وارداتی یک میلیارد و204 میلیون و379 هزار و 26 دلار است که این میزان در مدت زمان مشابه در سال گذشته بالغ بر یک میلیارد و283 میلیون و81 هزار و470 دلار بوده است که از این حیث اندکی کاهش در واردات داشته‌ایم .همچنین عمده کالاهای وارداتی کشور از اوراسیا مشتمل بر، جو، ذرت دامی، روغن آفتابگردان، مخلوط‌های گندم و گوشت بوده است. لطیفی همچنین با اشاره به موافقتنامه موقت تجارت آزاد بین ایران و کشورهای اوراسیا گفت: بر اساس این موافقت نامه که از آبان ماه سال جاری اجرایی شده است، 380 ردیف کد تعرفه کالاهای قابل مبادله تحت موافقتنامه مذکور مورد توافق قرار گرفته است.وی افزود: تجارت با این اتحادیه فضای جدیدی برای تجار، تولید‌کنندگان و فعالان اقتصادی کشور فراهم کرده که باید بیشترین بهره را برای توسعه صادرات از این اتحادیه برد. هم‌اکنون پنج کشور روسیه، بلاروس، قزاقستان، ارمنستان و قرقیزستان عضو اتحادیه اوراسیا هستند اما این اتحادیه با بیش از ۴۰ کشور و سازمان بین‌المللی برای فعالیت در چارچوب این اتحادیه اعلام آمادگی کرده است. همچنین تبادل آسان و روان‌تر کالا بین ایران و پنج کشور عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا موجب افزایش سرمایه‌گذاری متقابل می‌شود. وی بیان کرد: تبادل کالا بین ایران و کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا از سوی فعالان بخش خصوصی در این شرایط خاص تحریمی، جای مباهات و تقدیر دارد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران