شماره امروز: ۵۴۷

| | |

گمرک ایران آخرین وضعیت تردد در مرزها و گمرکات به صورت مسافری و تجاری را تشریح کرد.

گمرک ایران آخرین وضعیت تردد در مرزها و گمرکات به صورت مسافری و تجاری را تشریح کرد. مرز مهران به زودی برای ترخیص کالا و جابه‌جایی بار از سوی مقامات عراقی بازگشایی می‌شود. جابه‌جایی کالا به مقصد عراق از مرز چذابه همچنان ادامه دارد. دلیل توقف عملیات جابه‌جایی کالا از سوی گمرک عراق سیاست مبارزه با فساد دولت عراق در این کشور به ویژه جابه‌جایی و دستگیری برخی در گمرکات این کشور در استان واسط با مرز استان ایلام است. عراق تردد متقابل شهروندان خود و ایران را برای ۱۵ روز ممنوع کرد. سازمان گذرگاه‌های مرزی عراق ضمن تمدید ۱۵روزه ممنوعیت ورود افراد از ایران به این کشور، سفر اتباع خود به ایران را نیز برای مدت مشابهی ممنوع کرد.

   آخرین وضعیت مرز ایران با ترکیه

با هماهنگی گمرک بازرگان با مدیران گمرک ترکیه در مرز ایران مسافران ایرانی و ترک حاضر در مرز تشریفات خروج و ورود را طی کردند و به کشورهایشان بازگشتند.

دلیل بسته شدن مرزهای منتهی به ترکیه در ایران و نخجوان کشور آذربایجان از سوی وزرای کشور و بهداشت ترکیه تدابیری برای سلامت اتباع ترکیه اعلام شده است. با پیگیری مدیرکل گمرک بازرگان کامیون‌ها و رانندگان ایرانی متوقف در گمرکات ترکیه وارد کشور می‌شوند.   با رایزنی با مقامات ترک، کلیه کامیون‌های ایرانی و کامیون‌های خارجی که محموله برای ایران حمل می‌کنند از ساعت ۸ ونیم شب یکشنبه از طریق گمرک بازرگان وارد کشور شدند و پذیرش کامیون برای ورود به ایران ادامه دارد.  دلیل بسته بودن این مرزها از سوی ترکمنستان تعیین تکلیف مطالبات این کشور از ایران در حوزه انرژی است. بسته بودن این مرز‌ها موضوع جدیدی نیست و چندین بار تکرار شده و در آخرین دفعه قبل از مطرح شدن ویروس کرونا در چین یعنی بیش از یک ماه پیش تاکنون ادامه دارد.

   افغانستان و گمرکات ایران

براساس مصوبه شورای امنیت ملی افغانستان و برای ممانعت از شیوع کرونا ویروس که عصر دیروز تصویب شد، هرگونه رفت و آمد هوایی و زمینی با ایران موقتا ممنوع شد. ورود جوجه و تخم مرغ از ایران و پاکستان به افغانستان نیز طی این مصوبه فعلا ممنوع شد. بر اساس بررسی‌های یه عمل آمده و گفت‌وگو با رایزن بازرگانی ایران در افغانستان تردد کالا و کامیون در حال انجام است.

سایر مرزها و گمرکات همچنان در حال فعالیت بدون وقفه هستند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران