شماره امروز: ۵۴۷

| | |

دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران با تاکید بر اینکه کارگران خواسته‌های غیرمنطقی ندارند و وعده‌های غیرمنطقی را باور نمی‌کنند،

دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران با تاکید بر اینکه کارگران خواسته‌های غیرمنطقی ندارند و وعده‌های غیرمنطقی را باور نمی‌کنند، بیان می‌کند: اگر کسی بیاید و وعده دهد که حقوق کارگران را پنج‌برابر می‌کنیم مشخص است که وعده‌ای غیرمنطقی می‌دهد. کارگران آنقدر آگاهی و ذکاوت دارند که فریب چنین وعده‌هایی را نمی‌خورند. به گزارش ایلنا، با نزدیک شدن به موعد برگزاری انتخابات مجلس، نامزد‌های این انتخابات در استان‌های مختلف در مورد مسائل کارگری اظهارنظر می‌کنند. برخی از این نامزد‌ها قبلا در مجلس بوده‌اند و برخی دیگر تلاش می‌کنند برای اولین‌بار به مجلس راه یابند. در این شکی نیست که کارگران در ایران با مشکلات عدیده‌ای روبرو هستند و نمایندگان مجلس می‌توانند با تدوین یا اصلاح قوانین، گام‌هایی در راستای بهبود وضعیت آنها بردارند. در این بین آنچه ممکن است نگرانی ایجاد کند وعده‌های تو خالی انتخاباتی است، به این شکل که برخی برای جلب حمایت کارگران به آنها وعده می‌دهند اما بعد از حضور در مجلس این وعده‌ها را فراموش کرده و چه‌بسا مخالف حقوق کارگران فعالیت می‌کنند. هادی ابوی (دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران) با بیان اینکه کارگران ممکن است جزو اقشار پایین جامعه باشند، اما هوش و فراست کافی دارند به ایلنا می‌گوید: آنها وعده‌های انتخاباتی را فراموش نمی‌کنند. بنابراین آنها از یاد نبرده‌اند که کسانی در انتخابات قبلی با وعده دادن به کارگران به مجلس رفتند، اما به وعده‌های خود عمل نکردند. از طرف دیگر آنها به راحتی تفاوت وعده ممکن و غیرممکن را می‌دانند. او با بیان اینکه مشکلات اصلی جامعه کارگری مشکلات معیشتی و اقتصادی است، عنوان می‌کند: توقع جامعه کارگری از نمایندگان مجلس حرکت در راستای رفع این مشکلات است. کسانی که به مجلس راه پیدا می‌کنند باید در تدوین و اصلاح قوانین به مشکلات معیشتی و اقتصادی کارگران توجه ویژه نشان دهند.

دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران با اشاره به بحث اصلاح قانون کار، می‌گوید: قانون کار به عنوان یک قانون مادر، قانون خوبی است و ظرفیت‌های زیادی دارد. با این همه بحث اصلاح آن مطرح است. ما توقع داریم اصلاح قانون کار به دور از سیاسی‌بازی و به صورت کارشناسی صورت گیرد، به گونه‌ای که کارگران از این اصلاح متضرر نشوند. او با بیان اینکه کارگران بسیار محروم هستند و نباید کاری کرد که محرومیت آنها تشدید شود، بیان کرد: این مهم باید در اصلاح قانون کار مورد توجه قرار گیرد. در موسم انتخابات برخی کارفرمایان بر اصلاح قانون کار به عنوان مطالبه جامعه کارفرمایی تاکید می‌کنند. این اصلاح در مواردی بدون در نظر گرفتن حقوق کارگران است. نمایندگان باید به این مهم توجه داشته باشند تا حقی از کارگری ضایع نشود. ابوی همچنین به سیاست‌گذاری‌ها در حوزه کسب و کار اشاره می‌کند و می‌گوید: همواره کوشش‌هایی در راستای رونق کسب و کار می‌شود و نمایندگان مجلس ممکن است با تصویب قوانینی در این زمینه تلاش کنند. توقع ما این است که در ایجاد اشتغال، اشتغال دایمی، سالم و فراگیر مدنظر باشد و اصلا به سمت ایجاد اشتغال موقت نروند. از طرف دیگر موضوع مهمی که باید مدنظر قرار داد حفظ اشتغال موجود است. در مواردی طرح‌هایی در زمینه اشتغال اجرا شده بدون اینکه توجهی به حفظ اشتغال موجود شود. او با تاکید بر اینکه کارگران خواسته‌های غیرمنطقی ندارند و وعده‌های غیرمنطقی را باور نمی‌کنند، بیان می‌کند: اگر کسی بیاید و وعده دهد که حقوق کارگران را پنج‌برابر می‌کنیم مشخص است که وعده‌ای غیرمنطقی می‌دهد. کارگران آنقدر آگاهی و ذکاوت دارند که فریب چنین وعده‌هایی را نمی‌خورند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران