شماره امروز: ۵۴۷

| | |

به مناسبت ایام‌الله دهه فجر، چهار طرح زیست‌محیطی شرکت فولاد خوزستان به بهره‌برداری رسید و یک طرح نیز کلنگ‌زنی شد.

به مناسبت ایام‌الله دهه فجر، چهار طرح زیست‌محیطی شرکت فولاد خوزستان به بهره‌برداری رسید و یک طرح نیز کلنگ‌زنی شد.

به گزارش خبرنگار روابط عمومی، در سومین روز از ایام‌الله دهه مبارک فجر، با حضور محمدجواد اشرفی، مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان خوزستان، سیروس کریمی، رییس پایش حفاظت محیط‌زیست، علی محمدی، مدیرعامل فولاد خوزستان و جمعی از مسوولان شرکت، چهار طرح زیست‌محیطی به بهره‌برداری رسید و یک طرح نیز کلنگ‌زنی شد.

اولین طرح نصب کنترل غبار سیستم فروش گندله به روش مه خشک بود که آثاری همچون: کاهش شدید تولید و انتشار غبار در ناحیه فروش گندله‌سازی، کاهش مصرف آب و برق و عدم نیاز به مواد شیمیایی را به دنبال دارد. در ادامه پروژه نصب و راه‌اندازی دیزل ژنراتورهای فولادسازی به بهره‌برداری رسید.

 این طرح با هدف: ایجاد سیستم مطمئن، پایدار و یکپارچه MVA برق اضطراری بخش فولادسازی، کاهش تاثیر افت فشار گاز در زمستان، تقویت و نوسازی سیستم برق اضطراری بخش فولادسازی اجرا شد.

این گزارش حاکی است، در ادامه بهره‌‌برداری از طرح‌ها نوبت به افتتاح سیستم تفکیک ضایعات آهنی و غیرآهنی رسید. با اجرایی شدن این طرح ظرفیت مهار غبار ۴۰ هزار تن مکعب افزایش پیدا می‌کند.

از دیگر پیامدهای مثبت این طرح جلوگیری از انتشار خاک و غبار ناشی از عملیات تفکیک است. در ادامه پروژه راه‌اندازی جمع‌آوری دود کوره چهار با هدف کاهش شاخص آلودگی محیطی، جداسازی سیستم مکش کوره ۳ و ۴ و افزایش سطح‌ رضایتمندی ذی‌نفعان داخلی و خارجی سازمان بود که به بهره‌برداری رسید.

در پایان نیز کلنگ‌زنی پروژه مهندسی، خرید، نصب و راه‌اندازی تصفیه‌خانه شیمیایی پساب صنعتی انجام شد.

از مهم‌ترین اهداف اجرای این پروژه می‌توان به: تصفیه آب صنعتی به میزان ۷۵۰ مترمکعب در ساعت، پمپاژ آب نرم یا صنعتی و تصفیه مجدد و تهیه محصول آب RO با ظرفیت ۷۵۰ متر مکعب اشاره کرد.

به گزارش خبرنگار روابط عمومی، پیش از افتتاح طرح‌ها علی محمدی، مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان ضمن عرض تبریک به مناسبت فرارسیدن دهه مبارک فجر از اجرای ۵برابری تعهد شرکت در احداث فضای سبز شرکت فولاد خوزستان سخن گفت و افزود: مساحت شرکت فولاد خوزستان در مجموع ۴۰۰ هکتار است و طبق استاندارد باید ۲۵درصد فضای سبز ایجاد کند؛ فولاد خوزستان با احتساب فضای سبز داخل و اطراف شرکت بیش از ۵۰۰ هکتار فضای سبز ایجاد کرده است. علاوه بر این آمادگی داریم با همکاری دستگاه‌های اجرایی کمربند سبز شرکت فولاد خوزستان را تکمیل کنیم.

وی افزود: همچنین برنامه قرار است با حضور کارکنان و خانواده‌های فولاد خوزستان در روز

۱۵ اسفند ماه و به مناسبت روز درختکاری اجرا شود و در این حرکت، در زمینی به مساحت

۲۵ هکتار در منطقه 300 دستگاه نهال‌کاری شود. محمدی از الزام پیوست زیست‌محیطی طرح‌های اجرایی شرکت فولاد خوزستان گفت و اظهار داشت: از تمام واحدها خواسته شد، هر طرحی که در مرحله پیشنهاد و مطالعه قرار دارد، باید پیوست زیست‌محیطی داشته باشد. از طرفی طرح‌های اجرا شده، با نگاه حفاظت از محیط‌زیست اصلاح می‌شوند.

 وی گریزی هم به افتخارات شرکت زد و گفت: فولاد خوزستان بزرگ‌ترین صادرکننده شمش و دومین تولیدکننده فولاد کشور است. افتخار این را داشتیم که در میان شرکت‌های فولادی، عنوان صادرکننده نمونه را از آن خود کنیم. در حوزه مسوولیت‌های اجتماعی، موفق شدیم جایزه ملی CSR را کسب کنیم. از اهداف بزرگ فولاد خوزستان در کنار توسعه و افزایش کیفیت تولید، بهبود مستمر وضعیت زیست‌محیطی شرکت است، در همین راستا تدوین برنامه زیست‌محیطی در دستور کار قرار گرفت. اعتقاد ما این است که هرگونه هزینه‌ای در زمینه زیست‌محیطی صورت می‌گیرد، در واقع بازگشت سرمایه‌ برای مجموعه، شهر و استان است.

مدیرعامل فولاد خوزستان از کاهش ۶۰درصدی آلودگی محیط‌زیست از سوی فولاد خوزستان خبر داد و افزود: از سال ۸۷ تا ۹۷ رشد تولید شمش از ۲ میلیون و ۳۵۰ تن به ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تن رسیده است، در شرایط افزایش تولید انتظار می‌رفت آلایندگی افزایش یابد، اما با اجرای طرح‌های زیست‌محیطی، کاهش ۶۰درصدی آلودگی اتفاق افتاد. همچنین طرح‌های اجرایی در زمینه محیط‌زیست به عدد ۹۵ می‌رسد. این طرح‌ها با هزینه بالغ بر ۱۷۳ میلیارد تومان اجرایی شد.

وی ادامه داد: البته کار به همین جا ختم نمی‌شود و سرمایه‌گذاری طرح‌های در دست اجرا با هدف کاهش انتشار غبار و آلودگی، ۲۸۰ میلیارد تومان است.

در ادامه محمدجواد اشرفی، مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان خوزستان از رشد چشم‌گیر فضای سبز در فولاد خوزستان گفت و ادامه داد: این حجم از فضای سبز در فولاد خوزستان نشان از توجه ویژه مدیران شرکت به حفظ و توسعه فضای سبز دارد.

 این حجم از توسعه فضای سبز و توجه به اطراف شرکت مطمئنا فضای اجتماعی را معطوف به خود می‌کند. باید شرایط فراهم شود تا فعالیت‌هایی که شرکت فولاد خوزستان

در راستای مسوولیت‌های اجتماعی و توسعه فضای سبز انجام داده است در جامعه نمود پیدا کند و بار روانی منفی موجود برداشته شود.

وی افزود: بدون شک سرمایه‌گذاری در مسائل زیست‌محیطی، هزینه نیست، بلکه یک کار اقتصادی است که در میان‌مدت، نتایج مثبت را به دنبال دارد.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست خوزستان از شناسایی و رفع نقاط آلاینده محیطی در فولاد خوزستان گفت و افزود: فناوری فولاد خوزستان به نوعی مربوط به گذشته است؛ باید به سمتی حرکت کرد و پروژه‌‌هایی اجرا شوند که به حفظ محیط‌زیست و کاهش آلایندگی کمک کنند.

هزینه ۱۷۰ میلیارد تومانی اجرای ۹۵ پروژه به همراه ۲۸۰ میلیارد تومان طرح‌های در دست اجرا نوید بهبود شرایط و کاهش آلودگی محیط‌زسیت را

به همراه دارد.

اشرفی احداث پل ششم را گره‌‌گشای مشکلات حمل‌ونقل خودروهای سنگین دانست و افزود: با احداث این پل، از تردد خودروهای سنگین که عمدتا بارهای صنعتی به همراه دارند، در سطح شهر جلوگیری شد.

علاوه بر این به کاهش مشکلات ترافیکی که درنهایت کاهش آلایندگی محیط‌زیست را به دنبال دارد، کمک می‌کند.

 از مدیران فولاد خوزستان انتظار می‌رود به توسعه شبکه‌های درون‌شهری و ایجاد جاده‎های کمربندی توجه بیشتری داشته باشند. همچنین تلاش‌هایی که تا به الان صورت گرفته قابل تقدیر است.

گفتنی است در این مراسم با حضور محمدجواد اشرفی، مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان، علی محمدی، مدیرعامل فولاد خوزستان و سایر مسوولان از کتاب طرح جامع محیط‌زیست و پسماند شرکت فولاد خوزستان رونمایی شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران