شماره امروز: ۵۴۷

| | |

آن‌گونه که بررسی جزییات گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد در فصل پاییز تورم فصلی، نقطه‌ای و سالانه تولیدکننده بخش صنعت کاهش یافته است. به این ترتیب که تورم فصلی این گروه منفی 2.3 درصد،

گروه اقتصاد کلان|

آن‌گونه که بررسی جزییات گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد در فصل پاییز تورم فصلی، نقطه‌ای و سالانه تولیدکننده بخش صنعت کاهش یافته است. به این ترتیب که تورم فصلی این گروه منفی 2.3 درصد، تورم نقطه‌ای 27 درصد و تورم سالانه آن 61.5 درصد شده است. به این ترتیب تورم تولید‌کننده که شاخص پیش‌نگر تورم مصرف‌کننده است پس از گذر چندین ماه متوالی تجربه افزایش چشمگیر اکنون در مسیر تنزل افتاده است.

به گزارش «تعادل»، آن‌گونه که مرکز آمار ایران گزارش داده است، تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) در فصل پاییز ١٣٩٨ به ٢٧,٠ درصد رسید که در مقایسه با فصل تابستان که این نرخ ٣٣.٦ واحد درصد بوده، کاهش یافته است. همچنین گزارش مرکز آمار ایران از تورم فصلی حاکی از آن است که تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) در فصل پاییز ١٣٩٨ به ٢,٣- درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل، ٢.٥ واحد درصد کاهش دارد. در میان بخش‌های مختلف صنعتی، کم‌ترین تورم فصلی مربوط به رشته فعالیت‌های صنایع زغال سنگ و پالایشگاه­‌های نفت معادل (١٠.٧- درصد)، تولید کاغذ و محصولات کاغذی معادل (٤.٦-) و صنایع محصولات شیمیایی معادل

(٢.٠-) بوده است. همچنین بیش­ترین آن به ترتیب مربوط به تولید ماشین‌آلات اداری و محاسباتی (٢٦.٦ درصد)، تولید پوشاک، عمل‌آوردن و رنگ کردن پوست خزدار (٩.٥) و تولید سایر وسایل حمل و نقل (٧.٨ درصد) بوده است.

    کاهش تورم تولیدکننده صنعت

در عین حال گزارش مرکز آمار ایران از تورم نقطه به نقطه نیز حاکی از آن است که تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) در فصل پاییز ١٣٩٨ به ٢٧,٠ درصد رسید که در مقایسه با همین اطلاع در در فصل قبل، ٣٣.٦ واحد درصد کاهش داشته است. به عبارتی، میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان محصولات صنعتی به ازای تولید کالاهای خود در داخل کشور، در فصل پاییز ١٣٩٨ نسبت به فصل پاییز ١٣٩٧، ٢٧.٠ درصد افزایش دارد. در بخش‌های مختلف صنعتی، کمترین تورم نقطه به نقطه مربوط به تولید زغال سنگ و پالایشگاه‌های نفت (٦.٤ درصد) و بیشترین آن مربوط تولید ماشین‌آلات اداری و محاسباتی (١١٨.٩ درصد) است.

    15 درصد کاهش تورم سالانه

گزارش مرکز آمار از تورم سالانه تولیدکننده بخش صنعت نیز حاکی از آن است که تغییرات میانگین شاخص قیمت تولیدکننده محصولات صنعتی در داخل کشور در چهار فصل منتهی به فصل پاییز ١٣٩٨ نسبت به مدت مشابه در سال قبل به ٦١,٥ درصد رسید که نسبت به فصل قبل ١٥.٥ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد. در فصل مورد بررسی، در میان بخش‌های مختلف صنعتی در کشور، کمترین تورم سالانه مربوط به تولید پوشاک، عمل آوردن و رنگ کردن پوست خزدار (٣٧.٨ درصد) و بیشترین آن مربوط به تولید ماشین‌آلات اداری و محاسباتی (١١٤.١ درصد) است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران