شماره امروز: ۵۴۷

| | |

عضو شورای راهبردی نظام مالیاتی با انتقاد از جزییات مصوبه کمیسیون تلفیق درباره مالیات بر خودروها و خانه‌های لوکس گفت:

عضو شورای راهبردی نظام مالیاتی با انتقاد از جزییات مصوبه کمیسیون تلفیق درباره مالیات بر خودروها و خانه‌های لوکس گفت: معافیت‌هایی که کمیسیون تلفیق در این زمینه در نظر گرفته موجب شده که این طرح نتواند کسری بودجه را جبران کند.

به گزارش فارس، محمدرضا یزدی‌زاده عضو شورای راهبردی نظام مالیاتی کشور درباره مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی درباره مالیات بر خودروها و خانه‌های لوکس گفت: برخی بهترین ایده‌ها را به شیوه‌ای اجرا می‌کنند که ابتر شود، در حال حاضر کمیسیون تلفیق مجلس املاک تا 10 میلیارد تومان و خودرو تا 1 میلیارد تومان را از مالیات معاف کرده است این یعنی کمیسیون تلفیق در کمال تعجب یک خانه کوچک روستایی را با یک ملک 10 میلیارد تومانی که در شهر واقع است در یک طبقه قرارداده است و هر دو را از مالیات معاف کرده است.

وی افزود: فلسفه طبقه‌بندی برای این است که عناصر شبیه به هم در یک طبقه قرار گیرند اما می‌بینیم که در طرح مالیات بر ثروت این‌گونه نشده است و اعضای کمیسیون تلفیق باید پاسخ دهند که بر اساس کدام مبنای علمی چنین طبقه‌بندی غلطی را انجام داده‌اند؟

مدیرکل اسبق پژوهش‎های مالیاتی خاطرنشان کرد: با این معافیت‌هایی که کمیسیون تلفیق برای طرح مالیات بر ثروت در نظر گرفته است این طرح نمی‌تواند کسری بودجه را جبران کند.

یزدی‌زاده ادامه داد: در حال حاضر نسبت مالیاتی در کشور که نشان‌دهنده نسبت مالیات بر تولید ناخالص داخلی است حدود 8 درصد است اما اگر از تمام درآمدهایی که در کشور ایجاد می‌شود مالیات گرفته شود نسبت مالیاتی کشور می‌تواند حداقل به 15 درصد برسد.  وی اضافه کرد: برخی می‌گویند از ثروت نباید مالیات گرفت چون قبلا مالیات آن گرفته شده است اما به این نکته توجه نمی‌کنند که در ایران فرار مالیاتی وجود دارد و حتی اگر فرار مالیاتی هم رخ نداده باشد سرمایه سیستم خود تقویتی دارد و خود آن سرمایه زایش می‌کند چرا که بازدهی سرمایه همیشه از متوسط بازدهی رشد اقتصادی بالاتر است و این امر حتی اگر تورم وجود نداشته باشد شکاف طبقاتی ایجاد می‌کند.

 عضو شورای راهبردی نظام مالیاتی کشور گفت: آیا ثروت افرادی که پول نقد نگه نمی‌دارند و سرمایه خود را تبدیل به یک کالای سرمایه‌ای می‌کنند مشمول مالیات نیست؟ در حالی که در قرآن حداقل 5 آیه آمده است که براساس آن آیات در اموال افراد حقوق دیگران نهفته است؛ علاوه بر این، سایر کشورها پس از بحران اقتصادی سال 2008 به این نتیجه رسیدند که سیستم مالیات بر درآمد کارایی لازم را ندارد و برای تحقق اهداف سیستم مالیاتی باید حتما مالیات بر ثروت نیز از خانوارها گرفته شود. یزدی‌زاده با اشاره عدالت اجتماعی و توزیع عادلانه ثروت و درآمد که از اهداف یک نظام مالیاتی هستند، گفت: با توجه به شرایط خاصی که کشور دارد نمی‌گویم که تمام جنبه‌های ثروت مشمول مالیات شود چرا که این باعث تلاطم اقتصادی می‌شود اما باید سراغ سرمایه‌های غیرمولدی برویم که به عنوان لوکس گرایی خودش را نشان می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: برخی ادعا می‌کنند که مالیات بر ثروت موجب فرار ثروت می‌شود در حالی که ما می‌گوییم کاری به ثروت مولد افراد نداریم بلکه می‌گوییم باید لوکس‌گرایی مشمول مالیات شود تا افرادی که سرمایه و ثروت را به صورت غیرمولد حبس می‌کنند محدود شوند.

مدیرکل اسبق پژوهش‎های مالیاتی افزود: نرخ‌هایی که قبلا برای مالیات بر ثروت پیشنهاد شده بود نمی‌توانست سرمایه را فراری بدهد بلکه طرح این بود که از قشر ثروتمند درآمد مالیاتی حاصل شود.

یزدی‌زاده گفت: پیش بینی من این است که تولید ناخالص داخلی سال آینده ایران چیزی حول‌وحوش 3000 هزار میلیارد تومان است و اگر فقط معادل نسبت مالیاتی پاکستان که 14.5درصد است از تولید ناخالص داخلی مالیات گرفته می‌شد حدود 450 هزار میلیارد تومان در آمد حاصل می‌شد که در این صورت با مازاد بودجه نیز مواجه می‌شدیم.

وی تاکید کرد: اگر نسبت مالیاتی کشور را به نسبت مالیاتی پاکستان برسانیم، بودجه از نفت منفک می‌شود و این نشان می‌دهد که ظرفیت‌های زیادی وجود دارد که می‌توان بدون اینکه به اقشار ضعیف و تولید فشار بیاید از بقیه مالیات بگیریم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران