شماره امروز: ۵۴۷

| | |

سخنگوی گمرک گفت: صادرات کشور به اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا، با ۱۱۶ درصد افزایش از لحاظ وزنی و ۷۲ درصد افزایش از لحاظ ارزش به ۷۸۳ میلیون دلار رسید.

سخنگوی گمرک گفت: صادرات کشور به اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا، با ۱۱۶ درصد افزایش از لحاظ وزنی و ۷۲ درصد افزایش از لحاظ ارزش به ۷۸۳ میلیون دلار رسید.

سید روح‌الله لطیفی اظهار کرد: میزان صادرات کشور طی 9 ماهه سال جاری به ۵ کشور ارمنستان، بلاروس، قرقیزستان، قزاقستان و روسیه، در مجموع دو میلیون و ۵۱۹ هزار تن وبه ارزش ۷۸۳ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال ۹۷ از افزایش ۱۱۶ درصدی در وزن وهمچنین افزایش ۷۲ در صدی در ارزش برخوردار است. همچنین میزان واردات ایران از کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا در 9 ماهه سال جاری بالغ بر دو میلیون و ۲۷۴ هزار تن با ارزش ۹۹۱ میلیون دلار بوده است. که این میزان نیز نسبت   به زمان مشابه سال قبل، ۴۷ درصد افزایش در وزن و حدود هفت درصد کاهش در ارزش را نشان می‌دهد.

دبیر شورای اطلاع‌رسانی گمرک افزود: درآبان ماه سال جاری ایران تفاهم نامه‌ای در خصوص تجارت واعمال تخفیفات ترجیحی در خصوص برخی کالاهای وارداتی وصادراتی به کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا را امضا کرده وتفاهم‌نامه مذکور از تاریخ پنجم آبان ماه اجرایی شده است.

لطیفی در خصوص سهم کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا در تجارت باکشورمان اظهار داشت: صادرات ایران به کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا، طی 9 ماهه سال جاری، حدود ۲.۴۲ درصد از وزن و ۲.۴۶ درصد از ارزش کل صادرات غیر نفتی کشور را به خود اختصاص داده است.

لطیفی همچنین اضافه کرد: واردات ایران از کشورهای فوق سهمی حدود ۹.۱ درصد از وزن و سه و یک دهم درصد از ارزش کل واردات کشور را به خود اختصاص می‌دهد.همچنین متوسط ارزش کالاهای وارداتی از کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا طی 9 ماهه سال جاری به ۴۳۶ دلار در هرتن رسیده است.

سخنگوی گمرک ضمن اشاره به میزان کلی تجارت با کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا، گفت: بیشترین حجم تجارت خارجی کشور با مجموعه کشورهای اوراسیا با فدراسیون روسیه بوده است، به‌طوری‌که مجموع صادرات ایران به روسیه ۲۷۷ میلیون دلار ومیزان واردات از این کشور ۸۶۴ میلیون دلار است که ارزش صادرات ۴۱ درصد افزایش را نشان می‌دهد واین در حالی است که ارزش واردات از روسیه طی 9 ماهه سال ۹۸ هفت درصد کاهش داشته است. همچنین بیشترین حجم افزایش تجارت خارجی در بین کشورهای اوراسیا در سال ۹۸، با کشور ارمنستان بوده است که میزان واردات کشور از ارمنستان با ۴۹ درصد افزایش و به ۳۱ میلیون دلار رسیده است و نیز صادرات ایران به ارمنستان نیز با رشد ۱۶۹ درصدی به ۳۴۳ میلیون دلار رسیده است که به نسبت این مدت زمانی رشد قابل توجه‌ای را نشان می‌دهد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران