شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رییس کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی می‌گوید برای سال آینده نرخ فروش نفت حدود یک میلیون بشکه در روز پیش بینی شده این در حالی است

رییس کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی می‌گوید برای سال آینده نرخ فروش نفت حدود یک میلیون بشکه در روز پیش بینی شده این در حالی است که در شرایط فعلی و تحریم‌های نفتی حدود 600 هزار بشکه نفت به فروش می‌رسد. وی همچنین گفته است دولت برای اجرای لوایح و تخصیص بودجه در سال آینده با کسری مواجه است، اما به اعتقاد بنده اگر بخش مولدسازی دولت، دارایی‌ها را خوب و مناسب اختصاص دهد و اختیارات بخش‌های مولد هم افزایش یابد احتمال دارد کسری بودجه به زیر 110 هزار میلیارد تومان برسد.

غلامرضا تاجگردون در گفت‌وگوی ویژه خبری با بیان اینکه بودجه دولت برای سال آینده با کسری همراه است، افزود: مراحل اولیه گزارش تلفیق بودجه سال آینده تا 10 روز آینده به اتمام می‌رسد و در صحن علنی مجلس مطرح خواهد شد.

وی در خصوص میزان فروش نفت و سهم آن در بودجه سال آینده ادامه داد: برای سال آینده نرخ فروش نفت حدود یک میلیون بشکه در روز پیش بینی شده این در حالی است که در شرایط فعلی و تحریم‌های نفتی حدود 600 هزار بشکه نفت به فروش می‌رسد.

تاجگردون درباره موضوع فروش اموال مازاد و اوراق مشارکت تصریح کرد: معتقدیم برای اجرایی شدن این موارد باید اختیارات بیشتری به دولت داده شود در جلسه سران هم موضوع واگذاری اختیارات بالاتر به بورس و وزارت اقتصاد و ... مطرح شده، اما در کمیسیون دولت این موضوع به‌طور کامل دیده نشده است. وی گفت: دولت برای اجرای لوایح و تخصیص بودجه در سال آینده با کسری مواجه است، اما به اعتقاد بنده اگر بخش مولدسازی دولت، دارایی‌ها را خوب و مناسب اختصاص دهد و اختیارات بخش‌های مولد هم افزایش یابد احتمال دارد کسری بودجه به زیر 110 هزار میلیارد تومان برسد. رییس کمیسیون تلفیق بودجه مجلس خاطرنشان کرد: کمیسیون تلفیق در خصوص عرضه قیر مجانی به بخش‌ها به نحوه عرضه تهاتری این کالا رأی داد، زیرا نمایندگانی هستند که فکر می‌کنند قیری به دستشان می‌رسد و آن را صرف خرج بخش و شهر خود می‌کنند و تمام، اما حقیقت این است که چنین قیری وجود ندارد و اگر قرار به تخصیص حدود 4 میلیون تن قیر باشد باید از اعتبارات عمرانی کاهش پیدا کند و کسر شود. البته در این بین یک نوع فساد هم شکل خواهد گرفت.

او ادامه داد: وقتی حواله قیر از وزارت راه صادر می‌گردد به گونه‌ای است که معمولاً وزارتخانه‌ها پولی برای این موضوع ندارند پس به پیمانکار خود می‌گویند بخشی از قیر را بابت دستمزد بردار و بفروش و به این ترتیب فساد شکل می‌گیرد.

نماینده مجلس درباره قیمت حامل‌های انرژی در لایحه بودجه سال آینده گفت: بحث حامل‌های انرژی بسته و تصمیم به اجرای آن گرفته شد.

تاجگردون در مورد پیشنهاد قیمت‌گذاری حامل‌های انرژی افزود: دو سوم مصرف‌کنندگان سوخت در حال حاضر از سهمیه خود استفاده می‌کنند وبا توجه به اینکه اگر نرخ بنزین به صورت تک نرخی و بر فرض 2 هزار تومان تعیین گردد عملاً قیمت 35 درصد افزایش یافته است. او اضافه کرد: سهمیه اختصاص یافته بنزین امکان اصلاحاتی دارد که در حال حاضر قابل پیش بینی نیست. تاجگردون در مورد پلکانی شدن اخذ مالیات بر حقوق گفت: در سال 98 ـ 97 کسانی که حقوق بالایی داشتند دریافتی شان رشدی نکرد زیرا نرخ رشد حقوق آنها نسبت به افزایش 35 درصدی مالیات بسیار پایین بود در نتیجه عایدی این افراد در مقایسه با سال 96 تغییر چندانی نداشت. او ادامه داد: برای اولین‌بار خانه‌های لوکس 10 میلیارد تومان و بالاتر، مشمول مالیات سالانه می‌شوند.همچنین اعمال مالیات بر خانه‌های خالی که در تهران فراوان داریم هم سال آینده به همت شهرداری‌ها عملیاتی می‌گردد و اخذ مالیات برای خودروهای لوکس بالای یک میلیارد تومان در بودجه سال آینده مصوب شد که لازم الاجرا خواهد بود. تاجگردون اضافه کرد: امسال در مرکز پژوهش‌ها سیستم اطلاعات بانکی و اطلاعات حساب‌ها به هم متصل شده‌اند که فرار مالیاتی را به حداقل ممکن برساند.

او در خصوص الزام استفاده از سامانه فروش متصل به سازمان امور مالیاتی گفت: در مصوبات اخیر کمیسیون تلفیق وکلا و دفاتر وکالت هم به منظور استفاده از سامانه فروش متصل به سازمان امور مالیاتی کشور موظف شده‌اند. تاجگردون ادامه داد: استفاده از سامانه فروش متصل به سازمان امور مالیاتی شامل همه صنوف می‌باشد و فقط مربوط به دو رسته شغلی پزشکان و وکلا نمی‌شود. رییس کمیسیون تلفیق بودجه گفت: زمانی که مصوبه‌ای تأیید گردد و دولت آن را اجرا کند به گونه‌ای که به ضرر مردم باشد ما از حرف خودمان می‌گذریم زیرا مجری مصوبه، دولت است .نه تنها بانک مرکزی بلکه همه دستگاه‌ها با تخصیص ارز 4 هزار و 200 تومانی مشکل دارند اما فعلاً آقای رییس‌جمهور بر این باور است که ارز 4 هزار و 200 تومانی حلال گرانی و مشکلات اقتصادی در جامعه است البته ما به دنبال قانع کردن دولت در این زمینه هستیم. تاجگردون در خصوص اعمال 50 درصد مالیات در مناطق آزاد افزود: نمی‌شود به سرمایه‌گذاری که با علم به معاف از مالیات بودن مناطق آزاد، اقدام به سرمایه‌گذاری کرده بگوییم که امسال باید 50 درصد مالیات پرداخت کند .

او در خصوص همسان‌سازی نظام دریافت حقوق‌بگیران و بازنشستگان گفت: در بودجه سال آینده درصدی به این موضوع اختصاص یافته است و دریافتی این عزیزان افزایش خواهد یافت.

رییس کمیسیون تلفیق بودجه گفت: در مورد پرداخت مطالبات دولت به تأمین اجتماعی و صندوق بازنشستگی سازوکاری طراحی و تصویب شد که بر طبق آن دولت باید در سال 99 رقمی برابر 50هزار میلیارد تومان به صورت هر سه ماه یک‌بار به صندوق بازنشستگی و تأمین اجتماعی پرداخت نماید. 30درصد از این مبلغ به عنوان گام اول همسان‌سازی مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی خواهد بود.


دوپله‌ای شدن مالیات به دور از عدالت مالیاتی است

 عضو کمیسیون تلفیق مجلس با تاکید بر اینکه مخالف تصمیم این کمیسیون در دو پله‌ای کردن مالیات بر درآمد کارمندان هستم، گفت: احتمالا بند «الف» تبصره 6 لایحه بودجه 99 مجددا مورد بررسی و رای‌گیری قرار می‌گیرد. قاسم احمدی لاشکی عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس درباره مصوبه این کمیسیون پیرامون کاهش پله‌های مالیاتی کارمندان از پنج پله به دو پله گفت: بنده مخالف تصمیم کمیسیون تلفیق مجلس در دو پله‌ای کردن مالیات کارمندان هستم. این مصوبه در راستای عدالت مالیاتی نیست. وی ادامه داد: بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق کسانی که هفت برابر سقف معافیت که 3 میلیون است، حقوق دریافت می‌کنند، باید 10 درصد مالیات دهند که منطقی به نظر نمی‌رسد. لاشکی با اشاره به صحبت‌های نمایندگان موافقان مالیات دوپله‌ای گفت: موافقان مصوبه اخیر کمیسیون تلفیق معتقد بودند، مالیات بعضی گروه‌ها از جمله اعضای هیات‌های علمی به گونه‌ای است که رقم دریافتی آنها را در سال 99 کمتر از سال 98 خواهد بود زیرا در قانون بودجه 98 رقم مالیات کسانی که حقوق بالا دریافت می‌کنند به 35 درصد رسیده است. عضو کمیسیون تلفیق مجلس در پایان تصریح کرد: این موضوع را باید در بخش حقوق و دستمزد بودجه مورد بررسی قرار داد. درحال حاضر در کمیسیون تلفیق به نتیجه نهایی نرسیده‌ایم. احتمالا بند «الف» تبصره 6 لایحه بودجه 99 مجددا مورد بررسی و رای‌گیری قرار می‌گیرد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران