شماره امروز: ۵۴۷

| | |

دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران واقعی شدن حق مسکن و بن خواربار کارگران در شورای عالی کار را خواستار شد و گفت:

دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران واقعی شدن حق مسکن و بن خواربار کارگران در شورای عالی کار را خواستار شد و گفت: کارفرمایان افزایش هزینه‌های خود را با تغییر قیمت تمام شده کالا جبران می‌کنند ولی کارگران به جز شورای عالی کار امید دیگری برای افزایش دستمزد ندارند.

هادی ابوی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به جلسه اخیر کمیته دستمزد گفت: مسائل حاشیه‌ای دستمزد از متن و اصل آن بیشتر است. علیرغم پرداختن به موضوع هزینه سبد معیشت کارگران در آخرین نشست کمیته دستمزد، متاسفانه گروه کارفرمایی به مباحث حاشیه‌ای دامن زده و بعضا مباحثی انحرافی در جلسات مطرح می‌شود که وقت‌گیر است و موجب می‌شود دیر به نتیجه برسیم. وی تاخیر در برگزاری جلسات کمیته دستمزد و کشاندن جلسات مزد به آخر سال را به سود کارگران ندانست و گفت: امسال هم گروه کارگری تمام تلاش خود را به کار می‌گیرد تا واقعیت‌های زندگی کارگران را در شورای عالی کار نشان بدهد هرچند که امسال، سال سختی برای تعیین دستمزد کارگران داریم. دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ادامه داد: تاکید ما این است که یک کارگر یا نیروی انسانی باید به لحاظ معیشتی آنقدر تامین باشد که بتواند کار کند و معیشت هم مولفه‌های مختلفی از جمله مسکن، خوراک، پوشاک، حمل و نقل، تحصیل و... را شامل می‌شود. انتظاراتی مثل اینکه کارگر باید تفریحات یا پس انداز داشته باشد را هم شامل می‌شود ولی ما از اینها فاکتور می‌گیریم و می‌گوییم تامین خوراک کارگران واجب‌تر از پس انداز است.

ابوی در عین حال با بیان اینکه تعیین سهم دستمزد در قیمت تمام شده تولید ارتباطی به جلسه دستمزد شورای عالی کار ندارد، اظهار کرد: شورای عالی کار کمیته نرخ‌گذاری کالای تولید شده نیست بلکه تنها مرجعی است که دستمزد کارگران در آن تعیین و ابلاغ می‌شود. بنابر این اگر کارفرمایان دنبال تعیین سهم دستمزد از تولید هستند می‌توانند در کمیته نرخ‌گذاری سازمان حمایت یا وزارت صمت مبنا و مولفه‌های هزینه‌ها را اعلام و مشخص کنند و پس از آن دستمزد را به شورای عالی کار ببرند اما به‌طور حتم نان ۱۵۰۰ تومانی که امروز کارگر می‌خرد هم در قیمت تمام شده کالا اثرگذار است. به بیان ساده اگر کارفرمایان از هزینه‌ها شکایت دارند، کارگران هم از بیشتر شدن هزینه‌های زندگی گلایه‌مندند لذا با درنظر گرفتن این مساله باید به سمت تعیین دستمزدی واقعی برویم.

وی تصریح کرد: منصفانه نیست که دستمزد کارگر کم و هزینه‌های زندگی او زیاد باشد و اعضای شورای عالی کار قطعا به این موضوع واقفند. کارفرمایان افزایش هزینه‌های خود را با تغییر قیمت تمام شده کالا یا سودی که برای آن درنظر می‌گیرند، جبران می‌کنند ولی کارگران جز شورای عالی کار جای دیگری برای افزایش دستمزد و کاهش هزینه‌های زندگی ندارند.

این مقام مسوول کارگری در پایان با تاکید بر واقعی شدن کمک هزینه مسکن و خواربار کارگران اظهار کرد: اگر تاکید داریم قانون کار اصلاح شود یکی از مباحثش این است. در حال حاضر کمک هزینه مسکن پاسخگوی اجاره‌بهای خانوارهای کارگری نیست و با وجود تاکید بر اختصاص ماهانه سبد حمایتی به کارگران این امر هیچ‌گاه محقق نشده است لذا بن خواربار و حق مسکن کارگران باید به‌طور واقعی در شورای عالی کار دیده شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران