شماره امروز: ۵۴۷

| | |

به گفته رییس مرکز برنامه‌ریزی سازمان‌ امور مالیاتی، در بودجه سال آینده مالیات بر فروش سیگار ۲۸ درصد نسبت به امسال افزایش یافته است.

به گفته رییس مرکز برنامه‌ریزی سازمان‌ امور مالیاتی، در بودجه سال آینده مالیات بر فروش سیگار ۲۸ درصد نسبت به امسال افزایش یافته است.

احمد زمانی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: وزارت صمت موظف است درآمدهای حاصل از صدور مجوز توزیع دخانیات و حق انحصار دریافتی بابت واردات و تولید محصولات دخانی طی سال ۱۳۹۸ را به حساب درآمد عمومی نزد خزانه‌داری کل کشور واریز کند که بر این اساس درآمد این وزارتخانه بابت حقوق انحصار و صدور مجوز توزیع محصولات دخانی در سال ۱۳۹۸ معادل یک میلیون ریال تعیین شده و در لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ نیز همین رقم پیش‌بینی شده است.

وی درباره میزان درآمد حاصل از مالیات بر مصرف سیگار، گفت: طبق ماده ۷۳ قانون برنامه ششم توسعه، درآمد حاصل از مالیات بر مصرف سیگار، معادل، ۱۵ میلیون ریال تعیین شده و این رقم در لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ به میزان ۲۰ میلیون و ۱۴ هزار و ۵۰۰ ریال پیش‌بینی شده است.

به گفته این مقام مسوول، عملکرد سال جاری در خصوص مالیات بر مصرف سیگار به میزان ۱۶ میلیون و ۵۰۰ میلیون ریال (معادل ۱۱۰ درصد) بوده است.

زمانی افزود: براساس ماده ۷۳ قانون برنامه ششم توسعه، ۱۰۰ درصد درآمدهای حاصل از مالیات سیگار، طی ردیف‌هایی که در بودجه‌های سنواتی مشخص می‌شود در جهت کاهش مصرف دخانیات، پیشگیری و درمان بیماری‌های ناشی از آن، بازتوانی و درمان عوارض حاصل از مصرف آن و توسعه ورزش در اختیار وزارتخانه‌های ورزش و جوانان، آموزش و پرورش و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: مبلغ اعتبارات برای وزارت آموزش و پرورش در سال ۱۳۹۸ به میزان ۸۹ میلیون ریال و مبلغ برآوردی سال آینده برای این وزارتخانه معادل دو میلیون و ۹۰۳ هزار و ۹۱۰ ریال است. این ارقام برای وزارت بهداشت به ترتیب سه میلیون و ۲۲۴ هزار و ۶۸۰ ریال و پنج میلیون و ۵۳۲ هزار و ۲۶۳ ریال است.

به گفته رییس مرکز برنامه‌ریزی سازمان امور مالیاتی، اعتبارات هزینه‌ای و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای وزارت ورزش و جوانان برای سال ۹۸ به ترتیب یک میلیون و ۵۴۰ هزار و ۴۸۰ ریال و ۲۵۱ میلیون و ۱۰ هزار ریال تعیین شده و برای سال ۹۹ به ترتیب دو میلیون و ۸۱۲ هزار و ۱۰۷ میلیون و ۷۴۸ هزار ریال برآورد شده است.

وی تصریح کرد: مالیات بر فروش سیگار موضوع قانون مالیات بر ارزش افزوده، در قانون بودجه سال ۱۳۹۸ به میزان شش میلیون و ۳۱۳ هزار و ۱۳۱ ریال تعیین شده که عملکرد سال جاری در این خصوص شش میلیون و ۵۶۲ هزار و ۵۰۰ ریال (۱۰۵ درصد) برآورد می‌شود. همچنین، در لایحه بودجه ۹۹ معادل هشت میلیون و ۸۷ هزار و ۱۳۱ ریال برای مالیات بر فروش سیگار درنظر گرفته شده است.

زمانی اظهار کرد: از ابتدای سال ۱۳۹۷ به قیمت خرده‌فروشی هر نخ سیگار تولید داخل با نشان ایرانی ۷۵ ریال، تولید مشترک ۱۵۰ ریال، تولید داخل با نشان بین‌المللی۲۵۰ ریال و هر نخ سیگار وارداتی ۶۰۰ ریال به عنوان عوارض اضافه می‌شود.

به گفته این مقام مسوول، وزارت امور اقتصادی و دارایی مکلف است مبالغ ذکر شده را از تولیدکنندگان و واردکنندگان اخذ و به حساب درآمد عمومی واریز کند. البته، درآمدهای حاصل از این بند در قانون بودجه سال ۱۳۹۸ معادل هفت میلیون ریال است.

وی با بیان اینکه بر اساس قانون بودجه سال ۱۳۹۸، درآمد حاصل از اجرای این بند پس از واریز به حساب درآمد عمومی نزد خزانه‌داری کل کشور، در اختیار وزارتخانه‌های ورزش و جوانان به میزان ۵۰ درصد و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی معادل ۵۰ درصد قرار می‌گیرد، تصریح کرد: بنابراین، اعتبارات هزینه‌ای برای وزارتخانه‌های مذکور در سال ۱۳۹۸ به میزان ۷۱ میلیون و ۷۵۰ هزار ریال و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای ۵۳ میلیون و ۵۴۰ هزار ریال است.

زمانی در پایان افزود: این ارقام در بودجه سال ۱۳۹۹، به ترتیب مبلغ ۹۰ میلیون و ۹۴۹ هزار ریال و ۶۷ میلیون و ۸۶۷ هزار ریال پیش‌بینی شده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران