شماره امروز: ۵۴۷

| | |

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس درباره معافیت مالیاتی هنرمندان گفت: وقتی فردی درآمد میلیاردی دارد چرا نباید مالیات بپردازد. این اجحاف در حق سایر مردم است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس درباره معافیت مالیاتی هنرمندان گفت: وقتی فردی درآمد میلیاردی دارد چرا نباید مالیات بپردازد. این اجحاف در حق سایر مردم است.

منصور مرادی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس درباره لزوم مقابله با فرارهای مالیاتی گفت: دولت باید برنامه‌ای تدوین کند که سرمایه افرادی که پیش‌تر در حوزه تولید و اشتغال بودند، وارد بازار درآمدهای کاذب نشوند. برای این منظور باید دولت اشراف کاملی به فعالیت اقتصادی افراد داشته باشد تا بتواند مالیات حقه را آنها دریافت کند. یکی از مشکلات ما این است که عده‌ای با کم‌اظهاری، میزان پرداخت مالیات خود را کاهش می‌دهند. دولت هم نظارت دقیقی ندارد که این مقدار واقعی را بررسی کند.

مرادی با اشاره به استفاده از حسا‌ب‌های نیابتی برای فرار مالیاتی اظهار کرد: برخی افراد از حساب فامیل و اقوام خود برای معاملاتشان استفاده می‌کنند تا جایی که افرادی با ما تماس می‌گیرند و می‌گویند حسابشان مسدود شده است. وقتی موضوع را بررسی می‌کنیم متوجه می‌شویم فامیلشان به اسم اینها حساب باز کردند و حتی در شهر مریوان کسانی که تجار یا صادرکننده بودند با وعده پرداخت درصدی، به اسم همشهریان ما صادرات انجام دادند.

وی ادامه داد: حالا برای صاحبان حساب مالیاتهای هنگفتی در نظر گرفته شده است. پیگیری ما هم بی‌فایده بود زیرا به اسم این افراد صادرات انجام شده است. بنابراین هر چه درصد اخذ مالیات بیشتر شود، فرار مالیاتی هم بیشتر می‌شود.

وی راهکار را در نظارت صحیح دولت و ارایه خدمات بیشتر دانست و گفت: دولت باید زیاد مالیات را افزایش ندهد و اگر هم دست به این کار زد باید خدمات بهتری به مردم ارایه دهد. همچنین دولت باید بتواند به درستی نظارت کند یا اینکه برنامه‌های سیستمی جامعی برای صادرکننده و تولیدکننده داشته باشد تا معاملات قابل رصد و نظارت باشد. با این کار می‌توان مالیات حقه را دریافت کرد.

مرادی در خصوص معافیت مالیاتی هنرمندان نیز عنوان کرد: وقتی فردی درآمد میلیاردی دارد چرا نباید مالیات بپردازد. این اجحاف در حق سایر مردم است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران