شماره امروز: ۵۴۷

| | |

در نامه‌ای از سوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، فهرست بنگاه‌های اقتصادی مشکل‌دار که توسط این وزارتخانه شناسایی شده‌اند به وزارت صمت اعلام شد.

در نامه‌ای از سوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، فهرست بنگاه‌های اقتصادی مشکل‌دار که توسط این وزارتخانه شناسایی شده‌اند به وزارت صمت اعلام شد.

به گزارش ایلنا، معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای حمایت از بنگاه‌های مشکل‌دار کشور اقدام به شناسایی، آسیب‌شناسی و احصاء آمار و اطلاعات واحدهای مشکل‌دار کشور در بخش صنعت، کشاورزی و خدمات کرده تا مشکلات آنها به صورت دقیق بررسی شود.

حاتم شاکرمی افزود: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی طی یک لیست برای پیگیری و رفع مشکل و اتخاذ تصمیم توسط ستادهای تسهیل و رفع موانع استانی و ملی، اطلاعات واحدهای مشکل‌دار را به وزارت صمت اعلام کرد.  معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به تعداد کارگران بنگاه‌های دارای مشکل گفت: این تعداد در کل کشور حدود 145 هزار است که 90 درصد آنها مربوط به بخش‌های خصوصی و 8 درصد مربوط به بخش‌های تعاونی و حدود 2 درصد هم بخش‌های دولتی و عمومی است که این تعداد واحد مشکل‌دار در بخش‌های صنعت، کشاورزی و خدماتی فعالیت دارند.

وی با بیان اینکه این بنگاه‌ها را به علت پیشگیری از تعطیلی شناسایی کردیم، گفت: حدود 42 درصد از این بنگاه‌ها نیمه فعال هستند و حدود 3 درصد هم به دلایل و مشکلات خاص تعطیل اما قابلیت برگشت به چرخه تولید را دارند. معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: این بنگاه‌ها مشکلات متفاوتی دارند؛ برخی از این مشکلات مربوط به سوء مدیریت و نداشتن بهره‌وری به دلیل فرسودگی یا به روز نبودن خطوط فرآیند تولید هستند؛ همچنین اختلافات حقوقی نیز از مشکلات برخی از این واحدهاست.

شاکرمی تاکید کرد: بخشی از مشکلات این واحدها هم به دلیل پایین بودن توان جذب سرمایه یا تامین نقدینگی یا عدم توان قدرت رقابت در بازارهای فروش چه در بازار داخل و چه در بازار خارج و داشتن بدهی‌های بانکی و مشکلات مشابه دیگری است که می‌توان با حمایت کارگروه‌های استانی ستادهای تسهیل و رفع موانع تولید هم از تعطیلی واحدها جلوگیری کرد و هم برای بازگشت واحدهای نیمه فعال تعطیل به چرخه تولید اقدام شود.

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: خوشبختانه با اختیاراتی که شورای عالی اقتصاد مقاومتی به ستادهای تسهیل و رفع موانع تولید ملی داده و پیگیری‌های اعضای ستاد رفع موانع تولید که در ترکیب این ستاد از جمله وزارت صمت، وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی، وزارت کشور، سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی و بخش خصوصی به ریاست وزیر صنعت و معدن و در استان‌ها و ادارات کل صنایع و معدن برگزار می‌شود امکان تقویت و بازگشت این واحدها به چرخه تولید وجود دارد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران