شماره امروز: ۵۴۷

| | |

معاون امور گمرکی گمرک ایران با اشاره به رسوب ۱۵۰۰ کانتینر برنج گفت: تعیین تعرفه بخش قابل توجهی از کالاها در سیستم هماهنگ‌شده

معاون امور گمرکی گمرک ایران با اشاره به رسوب ۱۵۰۰ کانتینر برنج گفت: تعیین تعرفه بخش قابل توجهی از کالاها در سیستم هماهنگ‌شده سازمان جهانی گمرک، براساس کاربرد کالا صورت می‌گیرد. به گزارش تسنیم، مهرداد جمال ارونقی گفت: از جمله کالاهایی که مشمول طبقه‌بندی بر اساس کاربرد می‌شوند، می‌توان به کاغذهای مشمول فصل 48 جدول تعرفه کتاب مقررات صادرات و واردات اشاره کرد که این ردیف تعرفه‌ها دارای ردیف‌های فرعی بوده و مأخذ متفاوتی را دارند. گمرکات اجرایی به‌هنگام ترخیص کالاهای مذکور، علاوه بر استعلام ماهیت کالا، نیازمند استعلام درخصوص «کاربرد» اقلام مذکور نیز می‌باشند تا طبقه‌بندی کالا برای اخذ حقوق ورودی و اِعمال مقررات، صحیح صورت گیرد. ارونقی افزود: به‌دلیل اینکه طی ماه‌های اخیر، سازمان ملی استاندارد با عنوان اینکه به‌دلیل عدم امکان ردیابی نوع استفاده کالاها اعلام نمود تعیین نوع کاربرد این کالاها در چارچوب ضوابط و مقررات آن سازمان نمی‌باشد، پس از مکاتبات عدیده و پیگیری‌های به‌عمل‌آمده از سوی گمرک، به‌منظور دستیابی به یک راهکار دایمی و قابل اجرا مقرر شد موضوع در جلسه مشترکی با حضور نمایندگان تام الاختیار گمرک ایران و سازمان ملی استاندارد بررسی و اتخاذ تصمیم شود. معاون گمرک ایران با تشریح تصمیمات متخذه در جلسه مشترک اشاره‌شده، ادامه داد: در این جلسه مشترک که در وزارت امور اقتصادی و دارایی برگزار شد مصوب شد: «سازمان ملی استاندارد مکلف است نسبت به استعلامات گمرک جمهوری اسلامی ایران درخصوص کاربرد کالاهای وارده با ذکر ردیف تعرفه مشخص، نسبت به پاسخگویی و تایید یا عدم تایید کاربرد کالای مورد استعلام با ردیف تعرفه مشخص اقدام نماید.» که بلافاصله این مصوبه از سوی گمرک ایران به گمرکات اجرایی ابلاغ و تأکید گردید؛ بنابراین هیچ‌گونه تأخیری از این جهت متوجه سازمان گمرک نبوده و رسوب پیش‌آمده درخصوص کاغذهای دپوشده در گمرکات اجرایی ارتباطی به گمرک ندارد؛ چرا که گمرک به‌صورت مکرر و متعدد موضوع را پیگیری و حتی در موارد زیادی نسبت به ترخیص کالاهای اشاره‌شده به‌صورت درصدی اقدام نموده، با وجود این، ترخیص کامل اقلام، منوط به تعیین تکلیف در این خصوص (اعلام کاربرد کالاهای مزبور) شده است. ارونقی با اشاره به رسوب مقادیر زیادی کاغذ در گمرکات، اضافه کرد: اظهارنامه‌های زیادی متعلق به «کاغذ» در گمرکات اجرایی اظهار شده که با این مشکل مواجه هستند؛ تمامی این اظهارنامه‌ها مفتوح بوده و تشریفات گمرکی آنها انجام شده و صرفاً باید نظریه درخصوص کاربرد این کالاها اعلام شود تا گمرکات اجرایی نسبت به بررسی‌های تکمیلی اقدام کند و متعاقباً نسبت به ترخیص این کالاها اقدام گردد. گمرک ایران این آمادگی را دارد که به‌محض حصول نتیجه درخصوص کاربرد این اقلام، در حداقل زمان ممکن نسبت به انجام تشریفات گمرکی و ترخیص کالا اقدام نماید.

معاون امور گمرکی گمرک ایران درخصوص درج خبر دیگری مبنی بر دپوی 1000 کانتینر برنج در گمرک شهید رجایی نیز اعلام کرد: با توجه به اینکه این‌طور نقل شده که «اختلاف گمرک و سازمان استاندارد مانع از ترخیص 1000 کانتینر کالا از گمرک شده است»، باید گفت در این خصوص هیچ‌گونه اختلافی بین گمرک با سازمان دیگری وجود ندارد. گمرکات اجرایی از جمله گمرک شهید رجایی بندرعباس وفق مصوبه ستاد تنظیم بازار و در اسرع وقت نسبت به ترخیص برنج‌های دپوشده در بندر شهید رجایی اقدام نموده است. با توجه به اینکه کنترل مجوزهای قانونی از جمله استاندارد توسط گمرک، قبل از ترخیص کالا الزامی است و سازمان‌های متولی صدور مجوز باید نسبت به بارگذاری مجوزهای ترخیص صادره در بستر سامانه جامع گمرکی اقدام نمایند و اصولاً تا این مجوزهای ترخیص به گمرک ارایه نشود، کالا قابلیت ترخیص ندارد و تشریفات گمرکی به پایان نمی‌رسد، گمرکات اجرایی نیز بدون کنترل سیستمی مجوزها نمی‌توانند نسبت به ترخیص کالا اقدام نمایند.

ارونقی افزود: بنابراین، اگر ترخیص قسمتی از برنج‌های دپوشده در بندر شهید رجایی صورت نگرفته به‌دلایل مختلف از جمله عدم صدور مجوزهای قانونی مربوطه بوده که مانع ترخیص این کالاها شده و در این خصوص باید دلیل را از سازمان‌های مربوطه جویا شد.

معاون فنی گمرک ایران در خاتمه بیان نمود: علی‌رغم ابلاغ مصوبه ستاد تنظیم بازار مبنی بر آزاد شدن ترخیص برنج، بیش از 1500 کانتینر برنج در بندر شهید رجایی دپو شده است که قریب به اتفاق این برنج‌ها به گمرک شهید رجایی اظهار شده‌اند لیکن باید مجوز استاندارد به‌صورت سیستمی به گمرک مزبور ارسال شود تا امکان ترخیص این تعداد کانتینر محقق شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران