شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رییس کل گمرک ایران گفت: در جلساتی که داشتیم در بحث برون‌سپاری اتفاقات خوبی افتاده که تولیدکنندگان داخلی برای تامین گمرکات اقدام کنند

رییس کل گمرک ایران گفت: در جلساتی که داشتیم در بحث برون‌سپاری اتفاقات خوبی افتاده که تولیدکنندگان داخلی برای تامین گمرکات اقدام کنند به نحوی که اسکن از طریق دستگاه انجام می‌شود و ما به ازای ریالی آن به سرمایه‌گذار تحویل می‌شود و تصاویر و دیتاها به گمرک اختصاص داده می‌شود. در این روش هم بار هزینه‌ای از روی دولت برداشته خواهد شد و هم اینکه گمرکات به خوبی تجهیز خواهند شد و چرخ تولید تولیدکنندگان داخلی نیز می‌چرخد.

مهدی میراشرفی گفت: تمام گمرکات دنیا برای کنترل به سمت روش‌های ناملموس و نامحسوس در حال حرکت هستند.

رییس کل گمرگ افزود: طبق برآوردها، علاوه بر ۱۶ دستگاه ایکس‌ری فعال در گمرکات کشور به ۵۰ دستگاه دیگر نیازمند هستیم.

وی گفت: دستگاه‌های ایکس‌ری موجود در گمرک امسال به خوبی توانست در مراسم اربعین در مرزهای جنوبی و غربی خدمت رسانی کند. رییس کل گمرک در خصوص توان داخلی ساخت دستگاه‌های ایکس‌ری هم گفت: بخش اعظمی از نیاز گمرک را تولیدکنندگان داخلی می‌توانند تامین کنند و در همین راستا ۵ دستگاه ایکس‌ری از وزارت دفاع خریداری شده که از این تعداد دو دستگاه آن تحویل و فعال است و سه دستگاه باقی مانده تا پایان سال قرار بر تحویل است.

میر‌اشرفی در خصوص قراردادهای جدید گمرک برای خرید دستگاه ایکس‌ری هم گفت: در قراردادهای قبلی که به روش بی‌او تی بود، برای ساخت یک دستگاه سرمایه‌گذاری می‌شد بعد هم تحویل مالک می‌شد، اما در روش جدید هم که «بی او او» نام دارد به‌طور دایم مالکیت دستگاه برای سرمایه‌گذار خواهد بود. وی گفت: در روش جدید قرارداد «بی او او» به تازگی با یکی از تولیدکنندگان داخلی قراردادی بسته شده که در بزرگ‌ترین درب خروجی گمرک کشور طی ۱۰ ماه آینده یک دستگاه ایکس‌ری نصب و زیر بار خواهد رفت. میر‌اشرفی گفت: در جلساتی که داشتیم در بحث برون‌سپاری اتفاقات خوبی افتاده که تولیدکنندگان داخلی برای تامین گمرکات اقدام کنند به نحوی که اسکن از طریق دستگاه انجام می‌شود و مابه ازای ریالی آن به سرمایه‌گذار تحویل می‌شود و تصاویر و دیتاها به گمرک اختصاص داده می‌شود. وی ادامه داد: در این روش هم بار هزینه‌ای از روی دولت برداشته خواهد شد و هم اینکه گمرکات به خوبی تجهیز خواهند شد و بخش خصوصی و تولیدکنندگان هم چرخ تولیدشان می‌چرخد. میراشرقی در خصوص نحوه قرارداد با تولیدکنندگان داخلی هم گفت: در ابتدای امسال برای مراحل قرارداد خرید و نصب ایکس ری در گمرکات به سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان داخلی فراخوان عمومی داده‌ایم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران