شماره امروز: ۵۴۷

| | |

نماینده مردم خدابنده در مجلس شورای اسلامی از تقدیم طرح دو فوریتی ممنوعیت افزایش قیمت کالاها و خدمات به هیات رییسه مجلس خبر داد.

ارایه طرح دو فوریتی ممنوعیت افزایش قیمت کالاها و خدمات

نماینده مردم خدابنده در مجلس شورای اسلامی از تقدیم طرح دو فوریتی ممنوعیت افزایش قیمت کالاها و خدمات به هیات رییسه مجلس خبر داد.

احمد بیگدلی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: طرح دوفوریتی ممنوعیت افزایش قیمت کالاها و خدمات ناشی از مدیریت مصرف سوخت با ۱۳۰ امضاء تقدیم هیات رییسه مجلس شد. در این طرح ممنوعیت افزایش قیمت‌ها در پی گرانی بنزین پیش‌بینی شده است. به‌خصوص که پس از مصوبه سران قوا در مورد افزایش قیمت بنزین بررسی‌های میدانی حاکی از افزایش افسارگسیخته قیمت‌هاست.

وی اضافه کرد: در این طرح به هیات وزیران اجازه داده می‌شود میزان افزایش قیمت کالاها و خدمات را بین ۱۰ تا ۳۰ درصد و به تفکیک کالا و خدمات اعلام کند و اگر بیش از این قیمت‌ها افزایش پیدا کرد جریمه‌ای در نظر گرفته خواهد شد.بیگدلی یادآوری کرد: در جزییات این طرح همچنین آمده که ۱۰۰ درصد درآمد حاصل از افزایش قیمت به مشمولان قانون هدفمندی و ۴۰ درصد از محل صرفه‌جویی به خانوارهای کم‌درآمد، بهزیستی و کمیته امداد تعلق گیرد.بیگدلی با بیان اینکه در پی افزایش قیمت بنزین پیش‌بینی روزانه ۱۰ تا ۲۰ میلیون لیتر صرفه‌جویی بنزین می‌شود که با ۶ - ۵ هزار تومان به راحتی قابلیت صادرات دارد، اضافه کرد: در این طرح وزارت نفت، سازمان برنامه و وزارت تعاون نیز مکلف شدند به صورت ماهانه میزان درآمد و واریزی را به مجلس اعلام کنند و علاوه بر این سالانه ۱۰۰ لیتر یعنی هر 6 ماه ۵۰ لیتر هدیه بنزین به مردم پیش‌بینی شده است.

تاکید بر پرداخت معوقات شهریور ماه کارگران هفت تپه

مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: متاسفانه وعده کارفرمای هفت تپه برای پرداخت حقوق شهریور کارگران حداقل در نیمه اول مهر ماه تحقق پیدا نکرد و کارگران واحد موصوف با سه ماه مطالبات حقوقی مواجه‌اند.کریم یاوری، مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: متاسفانه وعده کارفرما برای پرداخت حقوق شهریور ماه کارگران حداقل در نیمه اول مهر ماه تحقق پیدا نکرد و کارگران واحد موصوف با سه ماه مطالبات حقوقی مواجه‌اند.مدیرعامل شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه طی نامه‌ای بنگاه مذکور را از تاریخ 29/8/98 تعطیل اعلام کرده که این نامه اثرات منفی بر روحیه کارگران گذاشته و استدلالی ندارد.به کارفرمای شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه موکدا توصیه می‌کنم ضمن لغو فوری نامه مذکور در اسرع وقت مبادرت به پرداخت مطالبات قانونی کارگران کنند.اداره امور کارگاه‌های بزرگ، با تشریک مساعی با کارگران به ویژه نمایندگان قانونی آنان قطعاً روند بهبود پیدا خواهند کرد.بنابراین لازم است کارفرما به جای تعطیلی کارگاه در پی حل مشکل با مشارکت کارگران برآید که قطعاً امور واحد و مشکلات با هم فکری و مشارکت کارگران برآید که قطعاً امور واحد و مشکلات با هم فکری و مشارکت کارفرما و کارگر در کارگاه بهبود یافته و مشکلات مرتفع می‌شود.چون بنگاه از طریق سازمان خصوصی‌سازی واگذار شده و یکطرف قرارداد می‌باشد لازم است به فوریت مطابق با قرارداد نحوه واگذاری و از آنجا که در قرارداد واگذاری احتمالا پرداخت مطالبات کارگران پیش بینی شده سریعاً مداخله و در حل مشکل پیگیری کنند.

اعتراض کارگران هفت تپه صنفی و صرفاً برای تامین مطالبات معوق است. نامه کارفرما برای تعطیلی کارگاه قطعا زیان‌های جبران‌ناپذیری را متوجه شرکت و کارگران و کارفرما می‌کند.

طرح سوال نمایندگان از وزرای اقتصادی دولت

عضو هیات‌رییسه مجلس از طرح سوال تعدادی از نمایندگان از وزرای اقتصادی دولت درباره تأثیر گرانی بنزین بر قیمت کالاهای اساسی خبر داد.

امیرحسین قاضی‌زاده عضو هیات‌رییسه مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با تسنیم از طرح سوال تعدادی از نمایندگان مجلس از وزرای اقتصادی دولت خبر داد و گفت: با توجه به تصمیم اخیر شورای هماهنگی سران قوا مبنی بر افزایش قیمت بنزین و اصلاح نرخ سوخت، باید برنامه‌ریزی‌ها به سمتی پیش رود که شاهد افزایش نرخ کالاهای اساسی نباشیم.وی با تأکید بر اینکه افزایش قیمت بنزین بر افزایش نرخ کالاهای اساسی بی‌تأثیر نیست و تا حدودی می‌تواند باعث افزایش قیمت‌ها شود، اظهار کرد: تیم و وزرای اقتصادی دولت باید برنامه‌ریزی‌‌های لازم برای کاهش تأثیر افزایش قیمت بنزین بر قیمت کالاهای اساسی را در اولویت قرار دهد.عضو هیات‌رییسه مجلس اضافه کرد: امروز شاهد افزایش قیمت بنزین در برخی کالاهای اساسی هستیم که وزرای اقتصادی دولت باید پاسخ‌گوی عملکردشان باشند که بر همین اساسی تعدادی از نمایندگان مجلس در نامه‌ای، طرح سوال از وزرای اقتصادی دولت را تهیه و تدوین کرده‌اند.

قاضی‌زاده‌هاشمی با اشاره به جزییاتی از طرح سوال تعدادی از نمایندگان مجلس از وزرای اقتصادی دولت، گفت: براساس این طرح، نمایندگان خواستار پاسخ‌گویی وزرای اقتصادی دولت هستند تا آنها نسبت به عملکردشان برای کنترل و نظارت بر قیمت کالاهای اساسی پس از افزایش قیمت بنزین، پاسخ‌گو باشند.عضو هیات‌‌رییسه مجلس در پایان خاطرنشان کرد: طرح سوال نمایندگان مجلس از وزرای اقتصادی دولت هنوز نهایی نشده و پس از نهایی شدن،؛ تقدیم هیات‌رییسه مجلس خواهد شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران