شماره امروز: ۵۴۷

| | |

نماینده کارگران در کمیته دستمزد درباره جلسه روز گذشته کمیته دستمزد گفت:

نماینده کارگران در کمیته دستمزد درباره جلسه روز گذشته کمیته دستمزد گفت: مقرر شد میزان هزینه‌کرد و درآمد خانوار در جلسه بعدی کمیته دستمزد از سوی نمایندگان دولت مطرح و در جلسه بررسی شود.

فرامرز توفیقی، نماینده کارگران در کمیته دستمزد در گفت‌وگو با تسنیم، درباره جلسه شب گذشته کمیته دستمزد گفت: در جلسه شب گذشته نمایندگان وزارت اقتصاد، وزارت صمت، کارفرمایان و کارگران حضور داشتند.

وی ادامه داد: نماینده مرکز آمار گزارشی از میزان هزینه‌کرد خانوار ارایه داد و مقرر شد جلسه بعدی درباره آمار و ارقام به دست‌آمده درباره سبد هزینه‌کرد خانوار توضیحاتی ارایه دهد.

وی اضافه کرد وزارت اقتصاد نیز موظف شد بودجه خانوار سال97 را به دست بیاورد و در آن راستا نیز در جلسه بحث و بررسی صورت گیرد.

 توفیقی با بیان اینکه این ادعا وجود دارد که افزایش دستمزد موجب تورم می‌شود گفت: در ایران چنین نیست. با توجه به اینکه دستمزد 50درصد سبد معیشت را پوشش می‌دهد بنابراین، این چرخه بین افزایش دستمزد و تورم در ایران به‌عکس است و افزایش دستمزد باعث مهار تورم می‌شود. وی تصریح کرد: بر اساس ماده 41 قانون کار باید افزایش حقوق کارگران با نگاهی بر تورم بر هزینه‌ها و سبد معیشت کارگران انجام شود و این درحالی است که میزان واقعی تورم در افزایش حقوق کارگران لحاظ نمی‌شود و همیشه افزایش دستمزد مطابق میزان واقعی سبد معیشت نیست.

توفیقی افزود: براساس علم اقتصاد باید نرخ تورم در هزینه کارگران ضرب شده و عدد حاصل از مابه‌التفاوت دریافتی و هزینه‌ها به حقوق کارگران افزوده شود، اما افزایش حقوق کارگران با چنین معیاری اعمال نمی‌شود. رییس کمیته مزد کانون عالی شورای اسلامی کار اضافه کرد: سالانه اعلام می‌شود که افزایش حقوق و دستمزد کارگران، کمی پایین‌تر از رشد نرخ تورم اعمال می‌شود، درحالی که میزان دریافتی کارگران با هزینه خانوار هماهنگی ندارد.

وی افزود: به‌طور مثال اگر دستمزد 2میلیون تومان است، هزینه سبد معیشت 4میلیون تومان است، یعنی دستمزد 50 درصد سبد معیشت را تأمین می‌کند در چنین وضعیتی انگار افزایش دستمزد معنا نداشته است. نماینده کارگران در شورای عالی کار بیان کرد: اعداد و ارقام تورم، اعداد و ارقام درج‌شده در سال124، سهم هزینه خانوار و درآمد خانوار از سوی نمایندگان دولت حاضر در جلسه بیان شد که مقرر شد در جلسه بعدی نماینده وزارت اقتصاد و صمت در این باره توضیحاتی ارایه کنند. زمان بعدی کمیته مزد مشخص نیست.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران