شماره امروز: ۵۴۷

| | |

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طبق قانون اساسی باید سند بودجه یک‌ساله تنظیم شود، گفت:

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طبق قانون اساسی باید سند بودجه یک‌ساله تنظیم شود، گفت: سوالات زیادی درباره نحوه بسته‌شدن بودجه سال ۹۹ وجود دارد که دولت تاکنون به آنها پاسخ نداده است.

محمد مهدی مفتح عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با تسنیم، گفت: متأسفانه تاکنون دولت گزارشی درباره اینکه قرار است چگونه بودجه سال 99 را تدوین و به مجلس ارایه کند به نمایندگان ارایه نکرده است.

وی با اعلام اینکه گفته شده بودجه سال 99 با یک افق 2ساله به مجلس ارایه خواهد شد که این موضوع را نمایندگان از طریق رسانه‌ها شنیده‌اند و تاکنون دولتی‌ها درباره این موضوع گزارشی به مجلس ارایه نکرده‌اند، ادامه داد: البته در قانون اساسی نحوه تنظیم بودجه یک‌ساله ذکر شده است، حتی در دو سال گذشته نمایندگان سعی داشتند زمان تصفیه حساب بخش تملک دارایی سرمایه‌‌ای را تا شهریور ماه قرار دهند که شورای نگهبان این موضوع را مغایر قانون دانست و اعلام کرد باید بودجه تا تیر ماه تنظیم شود، اما دولت چه تدبیری برای نحوه بسته شدن بودجه کشور اندیشیده تاکنون برای نمایندگان مشخص نیست.

نماینده مردم تویسرکان در مجلس با تأکید بر اینکه طبق اعلام دولت قرار است اتکای بودجه به نفت در بودجه سال 99 به صفر برسد، افزود: طبق اعلام نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه، قرار است هزینه‌های جاری بودجه از منابعی همچون یارانه پنهان و افزایش درآمدهای مالیاتی و فروش اموال دولتی تأمین شود از لحاظ اینکه نفت از بودجه منفک شود حرکت بجا و خوبی است اما اینکه یک‌ساله بخواهد این اتفاق بیفتد قدری جای نگرانی دارد. عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس تصریح کرد: با توجه به اینکه دولت قصد دارد پول فروش نفت را از بودجه منفک کند باید مشخص شود: سال آینده قیمت حامل‌های انرژی به‌مانند بنزین، گازوئیل و گاز به چه صورتی خواهد شد؟ و تأثیر آنها بر تورم چگونه خواهد بود؟ و چه‌میزان به حقوق و دستمزد کارگران و کارمندان افزوده خواهد شد که به این اقشار فشار وارد نشود؟

مفتح با بیان اینکه برخی از افراد جامعه حقوق‌بگیر نیستند و باید در قبال حذف یارانه پنهان مشخص شود تکلیف این افراد چگونه خواهد شد، اذعان کرد: از این مواردی که بنده اعلام کردم نمایندگان اطلاعی ندارند که در همین راستا دولت باید در کمیسیون برنامه و بودجه به تشریح این موارد بپردازد و به سوالاتی که در این زمینه وجود دارد پاسخ دهد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس اضافه کرد: دولتی‌ها اعلام کرده‌اند که بودجه سال 99 را نیز 15 آذر به مجلس ارایه خواهند کرد که امیدواریم پیش از ارایه بودجه به مجلس دولت به سوالات نمایندگان پاسخ بدهد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران