شماره امروز: ۵۴۷

| | |

یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: تشکیل سامانه اطلاعات جامع اقتصادی خانوار قانونی است و می‌تواند در هدفمندی یارانه‌ها موثر باشد.

یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: تشکیل سامانه اطلاعات جامع اقتصادی خانوار قانونی است و می‌تواند در هدفمندی یارانه‌ها موثر باشد.

محمدرضا پورابراهیمی در گفت‌وگو با ایلنا، درباره قطع یارانه برخی از افراد نیازمند و اقشار کم‌درآمد، گفت: اطلاع جامعی از تعداد کسانی که یارانه آنان قطع شده است ندارم اما اشخاصی به ما مراجعه کرده‌اند که مشمول قطع یارانه نبوده‌اند اما با قطعی آن رو به رو شده‌اند.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان که اطلاع دقیقی برای حذف افراد وجود ندارد، اظهار داشت: درخواست ما از دولت این است که نحوه حذف افراد را دقیق انجام دهد و خدایی‌ناکرده اتفاقی رخ ندهد تا به جای دهک‌های بالا افراد کم‌درآمد جامعه هدف قرار گیرند.

وی ادامه داد: البته من شنیدم دولت فراخوان داده است که اگر شخصی یارانه‌اش قطع شده است می‌تواند درخواست دهد که در حذف یارانه‌اش اشتباه شده است.

نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: البته درخواست ما از دولت این است که این اشتباه را انجام ندهد که یارانه مردم قطع شود و بعد برای دوباره بر قرار شدن آن بدوند؛ این کارها وقت مردم و زمان دولت را می‌گیرد.

وی در خصوص سازکار رصد درست در این زمینه بیان کرد: باید یک سامانه اطلاعاتی از سوی دولت بر اساس درآمد و دارایی راه‌اندازی شود در این صورت می‌تواند دهک‌ها را تشخیص دهد و خوشبختانه باید بگویم قانون هم این اجازه را تعریف کرده است. این نماینده مجلس شورای اسلامی ادامه داد: همان‌طور که گفتم درصدی به ما مراجعه کرده‌اند اما اینکه بدانیم اشتباه رخ داده بزرگ است یا خیر را نمی‌دانم و در این مورد معتقدم باید آمار تجمیع کشور را بگیریم ببینیم که چه میزان افراد یارانه‌شان به اشتباه قطع شده است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا حذف یارانه دهک‌های بالا با وجود اینکه مصوبه دولت و مجلس است اتفاق نمی‌افتد، گفت: بله این تکلیف قانونی دولت از روز اول بوده است که باید انجام می‌داد، به نظرم دولت به راحتی می‌تواند چنین سامانه‌ای که گفتم را ایجاد کند چون هیچ مشکل قانونی ندارد.

پورابراهیمی ادامه داد: سال‌هاست که موضوع هدفمندی یارانه‌ها مطرح است موضوع امسال و پارسال نیست، باید یک سامانه اطلاعات جامع و اقتصادی خانوار تشکیل شود تا دولت بتواند به راحتی تصمیم بگیرد. تا چه زمانی قرار است در مورد این موضوع کار جدی صورت نگیرد، امروز دولت در سال هفتم خود قرار دارد و همان حرف‌هایی را می‌زند که سال اول می‌زند که به هیچ عنوان قابل قبول نیست.

وی افزود: دولت اگر ۲ سال وقت می‌گذاشت و یک سامانه اطلاعات جامع اقتصادی خانوار را تشکیل می‌داد امروز این مشکلات نبود.

این عضو کمیسیون اقتصادی در خاتمه گفت: بالاخره که باید تکلیف هدفمندی یارانه‌ها روشن شود. کدام دولت قرار است این کار را انجام دهد؟

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران