شماره امروز: ۵۴۷

| | |

بر اساس آمار طرح‌های اشتغال فراگیر، در سال گذشته، از مجموع ۲۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال تسهیلات مصوب،

بر اساس آمار طرح‌های اشتغال فراگیر، در سال گذشته، از مجموع ۲۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال تسهیلات مصوب، ۱۹ هزار و ۲۰۰ میلیارد تسهیلات پرداخت شده است. وزارت کار با مشارکت دستگاه‌های اجرایی و سازمان برنامه و بودجه به منظور تحرک بخشی در بازار کار و ایجاد فرصت‌های شغلی به خصوص برای جوانان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، برنامه‌ها و راهکارهای معطوف به اشتغال را در قالب «برنامه اشتغال فراگیر» ۳۰ فروردین سال ۹۶ ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و ابلاغ از سوی این ستاد در تاریخ ۳۱ خرداد ۹۶ با هدف‌گذاری ایجاد ۹۷۱ هزار فرصت شغلی تدوین کرد.

آنگونه که مهر گزارش داده است این برنامه با تقسیم کار دستگاهی در سال ۱۳۹۶ و با رویکردهای موثر و هدفمند در هر دو طرف عرضه و تقاضای بازار کار از طریق شناسایی و تعیین رسته‌های منتخب اشتغال‌زا به تفکیک بخش‌های اقتصادی و ۳۱ استان کشور، انجام مداخلات سیاستی در بازار کار و توسعه نهادی و ظرفیت‌سازی تهیه، تصویب و به اجرا در آمد که به عنوان برنامه سیاستی اشتغال در سال‌های ۹۷ و ۹۸ ادامه یافت. پس از آن دستورالعمل برنامه اشتغال فراگیر، شامل شیوه‌نامه‌های مربوط به طرح‌های ذیل برنامه، به ویژه شیوه نامه‌های «اعطای تسهیلات اشتغالزا به طرح‌های مربوط به رسته فعالیت‌های اقتصادی منتخب» و «نحوه تعیین، تشخیص و پرداخت یارانه تسهیلات طرح‌های مشمول برنامه اشتغال فراگیر» تهیه و ابلاغ شد. همزمان با تصویب و ابلاغ برنامه، فعال‌سازی کلیه واحدهای مربوطه و ذی‌ربط در استان‌های کشور شامل کارگروه‌های تخصصی اشتغال، سازمان‌های مدیریت و برنامه‌ریزی، استانداری‌ها و کلیه دستگاه‌های اجرایی استان برای پیاده‌سازی و اجرای برنامه اشتغال فراگیر صورت گرفت.

برنامه اشتغال فراگیر 4 هدف عمده «ایجاد فرصت‌های شغلی جدید به ویژه جوانان دانش‌آموخته دانشگاهی»، «ارتقای اشتغال‌پذیری و مهارت‌آموزی نیروی کار»، «کاهش عدم تعادل‌های بازار کار از ابعاد مختلف» و «حفظ و صیانت از اشتغال موجود کشور» را دنبال می‌کند. اما بر اساس آمار اخذ شده از سامانه کارا (سامانه ثبت تسهیلات اشتغال) تا پایان سال ۹۷ تعداد ۱۲ هزار طرح در قالب اجرای برنامه اشتغال فراگیر برای پرداخت تسهیلات در ۳۱ استان کشور به ارزش ۱۱۴ هزار میلیارد ریال در کمیته‌های فنی استانی تأیید و به موسسات عامل ارسال شده است. از تعداد ۱۲ هزار طرح تأیید شده متقاضیان و ارسال به بانک‌های عامل برای پرداخت تسهیلات، ۵۳۲۶ طرح به ارزش ۲۶ هزار میلیارد ریال با برآورد ایجاد اشتغال بیش از ۴۱ هزار نفر مصوب و در نهایت ۵۰۹۴ طرح از مجموع طرح‌های ارسالی به بانک‌ها به ارزش حدود ۲۴ هزار میلیارد ریال منجر به عقد قرارداد در بانک‌های عامل شده است. بر اساس برآوردهای صورت گرفته و اعلام مسوولان وزارت کار، حدود ۳۸ هزار شغل جدید با اجرای طرحه‌های قرارداد منعقد شده، ایجاد یا با اتمام دوره ساخت طرح با بهره‌برداری رسیدن طرح ایجاد خواهد شد.

اما بر اساس اطلاعات به دست آمده از آمار طرح‌های اشتغال تأیید شده در استان‌ها، طرح‌های مصوب در بانک‌ها، میزان طرح‌های منعقد شده با متقاضیان و در نهایت میزان تسهیلات پرداخت شده، اولین محدودیت و چالش اجرای برنامه اشتغال فراگیر تأخیر در ابلاغ مصوبات و اعتبارات بانکی از طرف بانک‌های عامل به استان‌ها و شعبه‌ها بوده که روند پرداخت تسهیلات را کند کرده است. طبق آمارهای وزارت کار، قرارداد پرداخت تسهیلات ۵ هزار و ۹۴ طرح اشتغالزا بین متقاضیان و بانک‌های عامل منعقد شده که پرداخت تسهیلات به ۴ هزار و ۸۸۴ طرح آغاز شده است. همچنین مجموع میزان تسهیلات پرداختی از سوی شبکه بانکی برای طرح‌های منعقد شده ۲ هزار و ۴۶۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان بوده که از این میزان در سال ۹۷ هزار و ۹۲۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان پرداخت شده است.

آنگونه که وزارت کار اعلام می‌کند دلیل عملکرد پایین پرداختی تسهیلات به طرح‌های سرمایه‌گذاری در قالب طرح فراگیر، عدم همراهی بانک‌های عامل از تابستان سال گذشته (فصل دوم) در پرداخت تسهیلات طرح‌های معرفی شده از سوی کارگروه اشتغال استان‌ها، به واسطه تغییر در فرآیند پرداخت تسهیلات در آیین‌نامه اجرایی تبصره ۱۸ سال ۱۳۹۷ بوده است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران