شماره امروز: ۵۴۷

شریعتمداری در دیدار با فیلیپ تیه بو، سفیر فرانسه در تهران اظهار کرد

| | |

شریعتمداری در دیدار با سفیر فرانسه اعلام کرد که ایران و فرانسه در حوزه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای می‌توانند همکاری‌های خوبی با هم داشته باشند.

شریعتمداری در دیدار با سفیر فرانسه اعلام کرد که ایران و فرانسه در حوزه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای می‌توانند همکاری‌های خوبی با هم داشته باشند.  ایران در دریافت تجربیات از فرانسه برای بالا بردن سطح مهارت می‌تواند استفاده کند. همچنین در زمینه انتقال و تبادل نیروی کار به ویژه نیروی کار ماهر بین دو کشور نیز می‌تواند مذاکرات اجرایی صورت گیرد.

محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دیدار با فیلیپ تیه بو سفیر فرانسه در تهران به نقش فرانسه در خصوص برجام پرداخت و گفت: مردم ایران انتظار دارند که فرانسه بیش از این در قضیه مداخله کند. البته انتظار ملت ایران بیش از آن چیزی بود که کشورهای اروپایی عمل کردند. بدون شک مردم ایران نسبت به هژمونی که امریکا می‌تواند در منطقه ایجاد کند آشنایی دارد. تصور عمومی این بود که کشورهای اروپایی که طرف مذاکره برجام بودند در حفاظت و حراست از برجام و در شرایطی که ایران پایبند به همه آنچه که در مذاکرات برجام به تفاهم رسیده بودند ایستادگی بیشتری داشته باشد. کشورهای اروپایی و به خصوص فرانسوی‌ها که این احساس استقلال در بین مردم‌شان به عنوان یک وجدان به وجود آمده باید همچنان در بین مردم خودشان حفظ شود. در حالی که در تبلیغات، فرانسه همواره مخالف سیاست یک جانبه‌گرایی بوده و در کمال تعجب مردم فرانسه مشاهده می‌کنند که با یک سیاست یک جانبه‌گرایی از سوی امریکا تا حد زیادی همراهی می‌شود که این امر برای مردم فرانسه تعجب آور است. بی‌تردید هر قدر این موضوع طول می‌کشد به باورهای مردم ایران در همراهی اروپا با ایران و نیز به اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی در فرانسه نسبت به دولت لطمه می‌زند.

وی افزود: ما برای حل مشکل بیکاری تلاش‌های گسترده‌ای کرده‌ایم به نحوی که سهم اشتغال روستایی در سبد اشتغال کشور پیش از تحریم‌ها کمتر از 3 درصد بود اما با تمهید برنامه‌های منظمی، این سهم را به بیش از 25 درصد افزایش دادیم. همچنین در روستاها و شهرهای زیر 10 هزار نفر جمعیت تلاش کردیم تا به اشتغال توجه بیشتری داشته باشیم. با افزایش مشارکت اقتصادی و تلاش برای اشتغال در سه ماهه اول بهار امسال نرخ بیکاری را کاهش دادیم. همچنین در حوزه پتروشیمی، خودرو‌سازی، صنایع فولاد و... بخشی از نیازمندی‌های خود را که از خارج وارد می‌کردیم الان به مرحله تولید این قطعات رسیده‌ایم.

وی در ادامه به زمینه‌های مشترک همکاری اشاره کردو گفت: همکاری‌های بسیار گسترده‌ای می‌تواند بین دو کشور در جریان باشد و در چنین شرایطی ما به عنوان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم در عرصه فعالیت‌های اجرایی و عملیاتی در اقتصاد و هم در حوزه روابط کار و هم در حوزه بالا بردن مهارت‌افزایی می‌توانیم همکاری‌های مشترک فراوانی داشته باشیم.  شریعتمداری در ادامه گفت: البته قصد ندارم زحمات اروپا را در ایجاد اینستکس نادیده بگیرم اما ما نمی‌توانیم منتظر آن شویم و به راه خودمان محکم ادامه می‌دهیم و امیدواریم تاریخ قضاوت درستی از روابط ما داشته باشد.

وی افزود: هم‌اکنون چند مجموعه بزرگ اقتصادی در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی وجود دارد و ما به نمایندگی از سهامداران اداره‌کننده مجموعه‌های اقتصادی هستیم. قریب به 34 درصد داروی کشور را در این مجموعه تولید می‌کنیم. نزدیک به 30 درصد سیمان کشور هم در این مجموعه تولید می‌شود. همچنین 23 درصد از پتروشیمی کشور را هم ما تولید می‌کنیم. علاوه بر این شرکت هواپیمایی آسمان، حمل و نقل ریلی رجا، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، شرکت ملی نفتکش و بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی در کشور تحت مسوولیت و کنترل این وزارتخانه است و همه آنها مایملک صندوق‌های حمایتی مثل تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی هستند. لذا در حوزه اقتصادی می‌توانیم با شما نیز این همکاری‌ها را گسترش دهیم.  شریعتمداری ادامه داد: در حوزه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای نیز می‌توانیم همکاریهای خوبی در دریافت تجربیات از فرانسه برای بالا بردن سطح مهارت افراد داشته باشیم. همچنین در زمینه انتقال و تبادل نیروی کار به ویژه نیروی کار ماهر بین دو کشور نیز می‌تواند در دستور کار قرار گیرد و مذاکرات اجرایی‌تر داشته باشیم. علاوه بر این در حوزه آسیب‌های اجتماعی این وزارتخانه بزرگ‌ترین مرکز اجتماعی کشور است در موضوعات مربوط به معلولان و زنان و سرپرست خانوار و... که تحت حمایت این وزارتخانه هستند نیز می‌توانیم تبادل دانش و تجربه داشته باشیم.

وی افزود: در حوزه روابط کار نیز این وزارتخانه مسوول تنظیم روابط کار کشور است. در این حوزه هم توانیم همکاری داشته باشیم. در حوزه رفاه اجتماعی به ویژه در حوزه تامین اجتماعی نیز آمادگی برای همکاری وجود دارد. البته برای تحقق این امر نیز سفارتخانه می‌تواند قدم‌های اولیه را بردارد و هم می‌توانیم هیات‌های کارشناسی مشترک را مبادله کنیم تا زمینه‌ها، فعالیت‌ها و پتانسیل‌های قابل مبادله را دقیق‌تر بررسی کنند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: در حوزه تعاونی‌ها نیز این وزارتخانه متکفل امر تعاونی‌ها در سراسر کشور است بطور مثال فعالیت‌های صیادی در ایران در قالب تعاونی انجام می‌شود. همچنین تعاونی ساخت مسکن در کشور که سهم بیشتری در تولید مسکن دارند که در این زمینه هم می‌توانیم همکاری مشترک داشته باشیم.

وی گفت: هم‌اکنون صندوق تامین مالی خرد تضمین شده را راه‌اندازی کرده‌ایم که تامین مالی خرد از طریق مردم انجام می‌شود و ما سرمایه‌گذاری آن را تضمین می‌کنیم که این کار نویی در ایران است و زمینه‌های خوبی را برای اشتغال فراهم کرده در این بخش هم می‌توانیم همکاری مشترک داشته باشیم.

شریعتمداری افزود: همچنین با خبر شدیم که وزیر کار فرانسه برای میزبانی مسابقات جهانی مهارت در فرانسه از ایران کمک خواسته که ما حتما این کار انجام می‌دهیم و انتظارمان هم این است که فرانسه هم از نامزدی ایران در پست‌های بین‌المللی مشابه حمایت کند. همچنین بسیار خوشحال خواهیم شد که از وزیر کار فرانسه در ایران میزبانی نماییم و به همین منظور رسما برای سفر به جمهوری اسلامی ایران دعوت می‌کنیم.

فیلیپ تیه‌ بو سفیر فرانسه نیز گفت: دولت فرانسه یقینا با تصمیم امریکا همراهی نمی‌کند و ما فشار حداکثری امریکا را به هیچ عنوان دنبال نکردیم و موافق آن نیستیم. بلکه موافق حفظ گفت‌وگو و همکاری از جمله با ایران هستیم. بدون تردید دنباله روی از سیاست ایالات متحده امریکا را درست نمی‌دانیم. در خصوص اینستکس نیز با توجه به اینکه پروژه‌ای طولانی و پیچیده است ولی ما مصمم به راه‌اندازی آن هستیم. راه‌اندازی همین مکانیزم نیز با انتقاداتی از سوی امریکا روبرو شده است. در همین خصوص برای اعطای برخی از اعتبارات و نیز اجرایی شدن اینستکس با مقامات ایرانی در حال مذاکره هستیم. روسیه و چین هم که عضو برجام هستند و به همان اندازه که کشورهای اروپایی مسوول هستند هم در این رابطه فعالند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران