شماره امروز: ۵۴۷

| | |

تفاهم‌نامه تبادل الکترونیکی اطلاعات بین ایران و افغانستان طی مراسمی از سوی روسای کل گمرکات دو کشور در تهران امضا شد.

تفاهم‌نامه تبادل الکترونیکی اطلاعات بین ایران و افغانستان طی مراسمی از سوی روسای کل گمرکات دو کشور در تهران امضا شد.

به گزارش گمرک، به موجب این تفاهم‌نامه که با حضور معاون برنامه‌ریزی و امور بین‌الملل و مدیرکل دفتر همکاری‌های بین‌الملل گمرک ایران و تنی چند از مقامات گمرکی افغانستان امضا شد، اطلاعات مربوط به همکاری‌های گمرکی و مبادلات تجاری دو کشور به صورت الکترونیکی مبادله خواهد شد که این امر علاوه بر تسریع و تسهیل تجارت و کاهش هزینه‌ها، امکان جعل اسناد و قاچاق کالا را از میان خواهد برد.

مهدی میراشرفی در مراسم امضای این تفاهم‌نامه با اشاره به مشترکات فرهنگی بین دو کشور، بر لزوم تلاش طرفین برای گسترش روابط اقتصادی و افزایش تبادلات تجاری تأکید کرد و گفت: اگرچه افغانستان جزو پنج شریک اول تجاری ایران محسوب می‌شود، اما با توجه به ظرفیت‌های موجود و علاقه‌مندی دو کشور به بسط همکاری‌های تجاری و اقتصادی، حجم مبادلات بازرگانی دو طرف می‌تواند بیشتر از میزان کنونی باشد.

رییس کل گمرک ایران با بیان اینکه برای توسعه همکاری‌ها بین ایران و افغانستان زمینه‌های مساعدی وجود دارد، افزود: گمرک ایران دارای تجارب فراوانی در اجرای طرح‌های مبتنی بر فناوری اطلاعات و ارتباطات است که انتقال این تجارب می‌تواند برای گمرک افغانستان سودمند باشد.

وی اظهار کرد: برگزاری دوره‌های آموزشی، اجرای پروژه‌ تیر الکترونیکی، ایجاد دروازه‌های مشترک گمرکی در مرزها، تبادل الکترونیکی اطلاعات و استفاده از کریدور شمال- جنوب سبب کاهش هزینه تجارت و افزایش عملیات گمرکی در مرزهای دو کشور خواهد شد.

براساس این گزارش «احمد رشاد پوپل» رییس عمومی گمرکات افغانستان نیز در این مراسم با ابراز خرسندی از توسعه همکاری‌های گمرکی دو کشور، به موضوعاتی ازجمله یکسان‌سازی ساعات کاری گمرکات مرزی، تقویت همکاری‌های آموزشی، مدیریت ریسک و رفع مشکلات ترانزیت کالا اشاره کرد و گفت: ما برای اجرای پروژه تیر الکترونیکی آمادگی داریم، اما پیش از آن باید زیرساخت‌ها و زمینه‌های اجرایی این پروژه را فراهم کنیم. وی همچنین آمادگی گمرک افغانستان را برای ایجاد دروازه مشترک مرزی و گسترش تجارت قانونی اعلام کرد.

شایان ذکر است که رییس عمومی گمرکات افغانستان و هیات همراه در سفر چهار روزه خود به ایران ضمن بازدید از بندر چابهار و امضای تفاهم‌نامه تبادل الکترونیکی اطلاعات گمرکی در تهران، از مرزهای مشترک گمرکی دو کشور در استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی و خراسان جنوبی نیز بازدید کردند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران