شماره امروز: ۵۴۷

| | |

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه تاکنون 130 هزار نفر از سربازان در پادگان‌ها دوره‌های مهارت آموزی را گذرانده‌اند. گفت: نرخ بیکاری نسبت به بهار سال گذشته روند نزولی داشته است،

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه تاکنون 130 هزار نفر از سربازان در پادگان‌ها دوره‌های مهارت آموزی را گذرانده‌اند. گفت: نرخ بیکاری نسبت به بهار سال گذشته روند نزولی داشته است، و این روند کاهشی به علت کاهش نرخ مشارکت یا استفاده از وام‌های ارزان‌قیمت 4 درصد و 6 درصد در محیط روستاها است. مرکز آمار ایران مرکز اصلی اعلام آمارهای رسمی کشور است و وزارتخانه‌ها نمی‌توانند آمار جداگانه‌ای اعلام کنند. در سه ماه اول امسال نرخ بیکاری نسبت به سه ماه مشابه سال قبل کاهش یافته است و همچنین آمار اشتغال روستایی از کل اشتغال از 3 درصد سال قبل به 23.5 درصد رسیده است و باید به این موضوع نیز اشاره کرد که از محل مشاغل خانگی و آموزش واقعی در محل کار 93 هزار نفر آموزش دیده و مشغول کار شده‌اند و محصولات آنها در 32 نمایشگاه عرضه مستقیم ارایه شده است. و همچنین در رابطه با آمار بیکاران در کشور باید گفت که آنچه مرکز آمار اعلام کرده، همان آمار مدنظر است و تعداد بیکاران 2 میلیون و اندی نفر است.  وی بیان کرد: گرچه میزان سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی طی دو سال گذشته کاهش یافته است، ولی با استفاده از روش‌های جایگزین مانند منابع ارزان‌قیمت برای توسعه اشتغال در شهرهای زیر 10 هزار نفر، میزان اشتغال بهتر شده است.

جامعه ایرانی جوان است، امروز جوانان نیاز دارند در کنار توانایی‌هایی که دارند به سرمایه مهارت مجهز شوند و این دو در کنار هم همچون دو بال یک پرنده زمینه ایجاد اشتغال مولد پایدار برای آنها فراهم کند. یکی از نقایص امروز نیروهای آموزشی کشور، عدم توفیق کافی در مجهز کردن دانش‌آموختگان در عرصه‌های مختلف تحصیل به آموزش‌های فنی و حرفه‌ای است. وی در مورد حذف یارانه پردرآمدها نیز بیان کرد: دولت مصوبه‌ای دارد که کارگروهی با مشارکت سازمان برنامه و بودجه، وزارت کشور با محوریت استانداران و فرمانداران و وزارت فناوری اطلاعات و ارتباطات شکل گرفته که وظیفه این کارگروه شناسایی دهک‌های بالای درآمدی است که نیازی به یارانه ندارند و یارانه آنها با محوریت استانداران، حذف شده و اگر منابعی از این طریق به دست آید، با محوریت استانداران برای ایجاد اشتغال در همان استان‌ها اقدام شود. البته این موارد طبق آیین‌نامه‌ای است که باید به تصویب کارگروه شناسایی یارانه برسد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران