شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 148083 | |

ماشاءالله عظیمی دبیرکل اتاق تعاون ایران در برنامه تیتر امشب به تشریح چالش‌های پیش روی تعاون در کشور پرداخت و گفت: تعاون‌باوری در کشور ما در سطوح عالی ضعیف بوده است

ماشاءالله عظیمی دبیرکل اتاق تعاون ایران در برنامه تیتر امشب به تشریح چالش‌های پیش روی تعاون در کشور پرداخت و گفت: تعاون‌باوری در کشور ما در سطوح عالی ضعیف بوده است و حجم بالایی از قوانین و مقررات حمایت از تعاون در کشور ما به مرحله اجرا نمی‌آید. او گفت: معمولاً روال بر این است در جایی که حجم بالایی از قوانین و مقررات رعایت نمی‌شود، بال نظارتی مجلس باید وارد عمل شود. عظیمی با بیان اینکه بخشنامه‌ها و کاغذبازی‌ها بخش تعاون را دچار رخوت کرده است، تصریح کرد: قوانینی که تصویب می‌شود باید طوری محکم باشد که راه فرار و توجیه را روی دستگاه‌های اجرایی ببندد. او افزود: ما در کشور بخش خصوصی فربهی نداریم و اینها در کنار تعاون حتی 20درصد هم در اقتصاد کشور سهم ندارند. البرز محمدی مدیرکل دفتر تعاونی‌های تولیدی وزارت تعاون دیگر میهمان برنامه با بیان اینکه ما روی کاغذ چیزی از قوانین کم نداریم، تأکید کرد: اما متأسفانه در عمل توجهی به این قوانین نمی‌شود. او گفت: از سال 88 قرار بود 30درصد واگذاری‌ها را به تعاونی‌ها برون‌سپاری کنند، اما هنوز این اتفاق نیفتاده است، فقط امسال یک ردیف بودجه مستقل به این امر اختصاص داده‌اند که امیدواریم از سال آینده به مرحله اجرا دربیاید. مدیرکل دفتر تعاونی‌های تولیدی وزارت تعاون با تأکید بر اینکه باید به بخش تعاون نگاه جدی شود، تصریح کرد: بی‌توجهی به این امر در شبکه توزیع تعاون، اقتصاد را دچار آسیب‌های جدی خواهد کرد. او ادامه داد: تعاون وجهه اجتماعی پررنگی‌تری در مقایسه با وجهه اقتصادی خود دارد؛ بنابراین بر امنیت اقتصاد تأثیر بسیاری دارد و این ویژگی آن می‌تواند جوامع محروم، سه دهک پایین جامعه، معلولان و زنان سرپرست خانوار را توانمند کند.  محمدی سپس به ضعف دانش در بخش تعاون اشاره و تصریح کرد: در دانشگاه‌های کشور به این امر نمی‌پردازند و دانشکده‌های اقتصاد اصلاً موضوع تعاون را جدی نمی‌گیرند. وزارت علوم هم باید به این مساله ورود کند و تنها وزیر تعاون نمی‌تواند از عهده این کار بر بیاید.

 موسوی‌لارگانی نایب‌رییس فراکسیون تعاون مجلس در بخشی از این برنامه تلفنی تصریح کرد: دولت‌های ما اعتقادی به تعاون ندارند چه زمانی که یک وزارتخانه مستقل داشتیم و چه زمان ادغام این وزارتخانه با وزارت کار.

او گفت: اگر بخواهیم تعاونی را در کشور به جایگاه واقعی خود برسانیم، باید وزیری داشته باشیم که مستقلاً حق تعاون را فریاد بزند. موسوی لارگانی ادامه داد: طبق قانون اساسی 25درصداقتصاد ما باید به بخش تعاون واگذار شود، که اگر سالی یک درصد هم به آن اختصاص می‌یافت، از ابتدای پیروزی انقلاب تا امروز محقق می‌شد؛ اما متأسفانه در نگاه خوشبینانه تنها 6درصد اقتصاد ما به تعاونی‌ها واگذار شده و تعاون فقط در امر توزیع فعال بوده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران