شماره امروز: ۵۴۷

به گفته وزیر کار لازم است منشوری برای احیای بخش تعاون تهیه شود

| کدخبر: 147972 | |

وزیر تعاون با اشاره به توزیع ناعادلانه کالاهای اساسی اظهار کرد: باید به مردم حق بدهیم که ناراضی باشند زیرا کالا به قیمت ارز 4200 تومانی به دست آن‌ها نمی‌رسد وما نیز از برنامه‌های پیش‌بینی‌شده انحراف داریم.

وزیر تعاون با اشاره به توزیع ناعادلانه کالاهای اساسی اظهار کرد: باید به مردم حق بدهیم که ناراضی باشند زیرا کالا به قیمت ارز 4200 تومانی به دست آن‌ها نمی‌رسد وما نیز از برنامه‌های پیش‌بینی‌شده انحراف داریم.به گزارش «تعادل»، نشست صبحانه کاری با فعالان حوزه تعاون صبح دیروز با حضور محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دراتاق تعاون ایران برگزار شد، در حاشیه این نشست وزیر کاربا اشاره به اینکه مردم از توزیع کالاهای اساسی نارضایتی دارند ، بیان کرد : باید به مردم حق بدهیم که ناراضی باشند زیرا برخی کالاها به نرخ ارز 4200 تومانی وارد می‌شود اما با نرخ ارز 14 هزار تومانی به فروش می‌رسد و حتی در برخی کالا‌ها محصول  با نرخ ارز 50 هزار تومانی در حال توزیع است ، متاسفانه نظام توزیع ارز ناعادلانه است و ما نیز از برنامه‌های پیش‌بینی‌شده، انحراف داشته‌ایم.شریعتمداری افزود : در نخستین روزهای پیروزی انقلاب اسلامی ، برنظام توزیع نظارت صورت می گرفت تا اقلام به دست مصرف‌کننده اصلی برسد؛ امروز نیز باید با همین رویکرد پیش برویم تا رضایت مردم را جلب کنیم. وزارت کارو بخش تعاون باید با قدرت در کنار یکدیگر قرار بگیرند و با هم اتحاد داشته باشند ، برای احیای بخش تعاون باید منشوری تعریف کنیم تا ضعف‌های گذشته را جبران کنیم.امور اجرایی برعهده تعاونی ها است وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت : وزارتخانه ما به هیچ وجه به دنبال تصدی‌گری در امور نیست و اقدامات اجرایی باید به تعاونی‌ها واگذارشود ضمن اینکه ما به‌عنوان سیاستگذار، مسوولیت نظارت را به‌عهده داریم ، در شرایط موجود تعاونی های دانش بنیان نیز باید تاسیس شوند و اتاق تعاون در نوآوری‌ها حضور فعال داشته باشد،تقابل اتاق تعاون و ادارات کل تعاون حرام مطلق است و باید هم‌افزایی بین این دو نهاد وجود داشته باشد.

 محمد شریعتمداری تاکید کرد : بخش تعاون به همان میزان اهمیت دارد که حوزه روابط کار و کارگری نیز در این وزارتخانه بااهمیت است، دلیل عدم تحقق سهم 25درصدی بخش تعاون از اقتصاد ملی خصوصی‌سازی‌های هوایی در طول سالیان گذشته بوده است و باید تعاونی‌ها در واگذاری‌ها حضور فعال داشته باشند.وی اضافه کرد : همواره تأکید دارم که در واگذاری شستا و صندوق‌های بازنشستگی، باید سهمی برای تعاونی‌ها در نظر گرفته شود و اگر این اتفاق بیفتد، بی‌شک قدم‌های مؤثری برمی‌داریم.شریعتمداری درباره بخش تعاون نیز چنین گفت: بخش تعاون در ابتدای انقلاب با قوت فراوان وارد شد و در بسیاری موارد موفق عمل کرد. نگاه امام خمینی(ره) نسبت به مسائل کشور به تعاون و همدلی بود. اگر اکنون در بخش‌هایی دچار مشکل هستیم، دلیل آن این است که از نگاه اول انقلاب فاصله گرفته ایم. در یک آسیب شناسی می توان به این موضوع رسید که فاصله گرفتن از نگاه اولیه انقلاب باعث بروز این مشکلات شده است.

وزیرتعاون با بیان اینکه برای تحقق اهداف بخش تعاون نیازمند یک اتاق تعاون و یک وزارت تعاون قوی هستیم گفت: ضرورت دارد تا اتاق تعاون ووزارت تعاون در کنار هم قرر گیرند تا بتوانند اهداف بخش را اجرایی کنند. از اصول اولیه فاصله گرفته‌‌ایم. توزیع از طریق تعاون کمک به سزایی در تعادل بازار می کند. تجربه اول انقلاب در توزیع کالا از طریق تعاونی‌ها نشان می‌دهد که کمترین خطاها از سوی تعاونی ها بوده است. در بحث تعاون باید گفت نه اتاق تعاون ضعیف و نه وزارت تعاون ضعیف نمی‌تواند باعث توسعه بخش شود، هر دو باید قوی و مستحکم باشند تا بخش تعاون بتواند توسعه یابد. تجربه ای داریم در اتاق بازرگانی، که اتاق صنایع و معادن ایران بدون تغییر در وزارت بازرگانی و وزارت صنعت، اتاق بازرگانی صنایع و معادن تشکیل شد. بسیار پویا و زنده بود و محال بود،که جلساتی بدون حضور اتاق بازرگانی تشکیل شود. اتاق هم باید چنین باشد. وزیر کار افزود: در جلساتی که با مدیران تعاون در وزارت کار داشتم تأکید کرد که نیاز است منشوری برای احیا بخش تعاون طراحی شود. البته می دانم که قانون توسعه تعاون را داریم. اما نیاز است منشوی طراحی شود که کمک حال اقتصاد تعاونی در کشور باشد.

این موضوع نه فقط برای توزیع گوشت و نان باشد. بلکه در حوزه شرکت های نو پدید و استارت آپ ها نیاز است تا بخش تعاون ورود کنند. وزیرتعاون،کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: توصیه می کنم در اتاق تعاون یک معاونت تعاونی‌های دانش بنیان و نوبنیان تأسیس کنند. که مسوولیت آن معاونت توسعه این نوع از تعاونی  ها باشد.   البته منشور احیا بخش تعاون به منشور تحول تبدیل شد. نظام بخش تعاون باید احیا شود. بخش تعاون برای توسعه اقتصاد نیاز است. شریعتمداری با بیان اینکه من معاونت های مختلف را از انجام کار اجرا منع کرده ام گفت: ممنوع کرده ام  در وزارتخانه و ستاد کسی بخواهد در امر اجرا گام بردارد. بلکه تأکید کردیم تا اجرا واگذار شود و وزارتخانه به عنوان وظیفه حاکمیتی سخت گیری کند. این یک امر لازم است. دولت در جایگاه حاکمیت باید امر نظارت را انجام دهد. وی بیان کرد: ایجاد شرکت های تعاونی تأمین باید از سوی اتاق تعاون ایجاد شود.

 اگربخش تعاون کنار توزیع باشد می تواند بسیاری از مشکلات را حل کند. به طور مثال کمبود مواد اولیه بطری‌های آب معدنی به دلیل افزایش قیمت ارز و سودآوری چشمگیر صادرات این مواد، به مشکل بازار داخلی دامن زد.  با توجه به افزایش نرخ ارز عرضه «پت» در بورس کالا کمرنگ و به دست دلالان افتاد. اگر یک تعاونی در این زمینه فعالیت داشت می توانست  «پت» را از بورس کالا تهیه و در اختیار واحدهای تولیدی قرار دهد همین موضوع باعث می شد که قیمت آب معدنی این میزان افزایش قیمت نداشته باشد. اگر تعاونی در میان بود به چنین مشکلی برخورد نمی کردیم. در تأمین مواد اولیه بسیاری از  واحدهای تولیدی مشکل  دارند،به دلیل نظام تحریم امکان ورود به بازار بین المللی را ندارند. وی با بیان اینکه در واگذاری ها شستا و سازمان بازنشستگی بخش تعاون باید دیده شود گفت: در جلسه روز گذشته وزارت کار شنیدم که بخش تعاون نماینده ای در شورای عالی اشتغال ندارد، ضرورت دارد که نماینده بخش تعاون در تمام بخش ها حضور داشته باشند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران