شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 144714 | |

بررسی‌ها نشان می‌دهد، از حدود ۲۷۰۰ خودرو پروانه شده در ۴ماه گذشته تعداد قابل‌توجهی خودرو از گمرکات مختلف ترخیص شده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد، از حدود ۲۷۰۰ خودرو پروانه شده در ۴ماه گذشته تعداد قابل‌توجهی خودرو از گمرکات مختلف ترخیص شده است.

از زمان مصوبه خودرویی هیات دولت در نیمه بهمن سال گذشته وضعیت بازار خودروی کشور بسیار نامتعادل بوده و حتی ترخیص خودروهای درگمرک مانده نیز نتوانسته در این بازار اثر گذار باشد.

هر چند به نظر می‌رسد ترخیص این‌دست خودروها و همچنین احیای تزریق خودروهای وارد شده بدون ثبت سفارش نوعی رانت قیمتی برای صاحبان آنها ایجاد می‌کند اما به هر حال دولت بایستی برای بازار متشنج خودروهای داخلی و خارجی تدبیر مشخصی داشته باشد. بر اساس پیگیری‌های تسنیم، از نیمه بهمن ماه سال قبل تا اواخر اردیبهشت ماه سال جاری بیش از 2700 خودرو در گمرکات پروانه گمرکی صادر شده است. بر این اساس در 15 گمرک مختلف از جمله سلفچگان، باهنر، رجایی، غرب تهران، لنگه، خرمشهر، بوشهر و... پروانه ترخیص خودرو صادر شده است. بر مبنای اعلام مسوولان از 2700 خودروی دارای پروانه حدود 1600 دستگاه خودرو از گمرکات مذکور ترخیص شده‌اند.

این گزارش حاکی از این است که گمرک سلفچگان با صدور 895 پروانه در صدر فهرست مذکور قرار گرفته است. نکته جالب توجه اینکه بر اساس گزارش تا 20 اردیبهشت تنها 39 دستگاه خودرو از این گمرک خارج شده است.

به عبارت دیگر بیشتر تعداد خودروی ترخیص شده به گمرک باهنر مربوط می‌شود. بر این اساس با وجود اینکه 646 پروانه در گمرک شهید باهنر برای خودروهای وارداتی صادر شده است نزدیک به 330 دستگاه خودرو از گمرک مذکور خارج شده است.

گفتنی است، در حالی بر اساس یک گزارش مکتوب، تا 17 اردیبهشت ماه 1007 دستگاه خودرو از 15  گمرک اصلی ترخیص شده‌اند که ظاهرا ظرف یک هفته اخیر این آمار به بیش از 1600  دستگاه رسیده است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران