شماره امروز: ۵۴۷

وزیر اقتصاد خبر داد

| کدخبر: 141572 | |

وزیر اقتصاد با تشریح اهداف سفر به کشور آذربایجان، از گسترش سطح مناسبات ایران با جمهوری آذربایجان خبر داد.

وزیر اقتصاد با تشریح اهداف سفر به کشور آذربایجان، از گسترش سطح مناسبات ایران با جمهوری آذربایجان خبر داد. فرهاد دژپسند در سیزدهمین همایش تجاری و سرمایه‌گذاری ایران و جمهوری آذربایجان از رشد 75 درصدی حجم گردش تجاری میان ایران و جمهوری آذربایجان در یک سال گذشته خبر داد.

فرهاد دژپسند که به منظور شرکت در اجلاس مشترک ایران و آذربایجان به این کشور سفر کرده، در بدو ورود به باکو افزود: امروز اقتضا می‌کند که ما با جمهوری آذربایجان به دلیل مشترکات بسیار زیاد فرهنگی و اقلیمی روابط را فراتر از طرح‌های زیرساختی گسترش دهیم و در این زمینه ظرفیت و زمینه‌های خوبی هم وجود دارد.

وی اظهار کرد: دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان می‌توانند روابط پولی و مالی، گردشگری و کشت فراسرزمینی را گسترش دهند. دژپسند با اشاره به اینکه ایران و جمهوری آذربایجان در حوزه زیرساختی از جمله راه آهن تجربه خیلی خوبی دارند، گفت: می‌توانیم این کار را در دامنه‌های متعدد از جمله در حوزه‌های آب و برق نیز گسترش دهیم.

دژپسند خاطرنشان کرد: ایران در دیپلماسی خارجی خود بر برقراری و تقویت روابط با کشورهای همسایه خیلی تاکید دارد و خوشبختانه یک ارتباط تاریخی خیلی خوبی میان ایران و جمهوری آذربایجان برقرار است.

وی افزود: با توجه به اینکه ما تجربه خیلی خوبی در برخی از طرح‌ها داشتیم و اخیرا هم طرح مهم راه آهن رشت - قزوین با حضور مقامات دو کشور افتتاح شد، بنا داریم در این اجلاس و در حاشیه آن با مقامات عالی از جمله رییس‌جمهوری، نخست وزیر، وزرای اقتصادی، کشاورزی، رییس بانک مرکزی و گمرک جمهوری آذربایجان درخصوص روابط اقتصادی فیمابین و اجرای طرح‌های جدید بحث کنیم.

سخنرانی در همایش تجاری ایران و آذربایجان

فرهاد دژپسند همچنین در همایش تجاری و سرمایه‌گذاری ایران و جمهوری آذربایجان از ضرورت تاسیس شرکت‌های سرمایه‌گذاری مشترک در جهت تعمیق روابط اقتصادی بین دو کشور سخن گفت.

دژپسند که برای شرکت سیزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان، به این کشور سفر کرده است، بیان کرد: بهترین راه برای تعمیق روابط اقتصادی بین دو کشور، تاسیس شرکت‌های مشترک در حوزه‌های سرمایه‌گذاری، خدماتی، گردشگری و تجارت بین‌المللی با یک رویکرد مبتنی بر تضمین برد دو طرف است.

وی افزود: دو کشور این ظرفیت را دارند و باید این کار را انجام دهند تا بتوانند به سرعت از آن بهره مند شوند. وزیر اقتصاد تصریح کرد که ایران معتقد است روابط اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی دو کشور هر چه بیشتر گسترش یابد، زمینه تسریع برای فرآیند رشد و توسعه هر دو طرف فراهم می‌شود.

دژپسند سطح روابط سیاسی دو کشور را عالی خواند و برای مصداق به ۱۲ نوبت دیدار روسای جمهوری دو کشور طی 5 سال گذشته و بیش از ۱۰۰ سفر متقابل هیات‌های بلند پایه دو طرف به کشور یکدیگر اشاره کرد و گفت: در واقع یک ارتباط بسیار وسیع میان دو کشور وجود دارد.

وی افزود: باید از ظرفیت‌های موجود در روابط دو کشور در حوزه‌های مختلف و در سطحی بالا بهره برد و از این حسن روابط مسوولان ایران و جمهوری آذربایجان حداکثر استفاده را دو طرف داشته باشند.

دژپسند همچنین با اشاره به اینکه در سال گذشته حجم گردش تجاری میان ایران و جمهوری آذربایجان ۷۵ درصد رشد داشته، بر ضرورت گسترش همکاری و فعالیت مشترک میان دو کشور تاکید کرد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان افزود: بحث ارتقای روابط دو کشور یک ضرورت مقطعی کوتاه‌مدت نیست و باید یک راهبرد باشد و در این صورت می‌توانیم دست‌آورد قابل توجه در روابط اقتصادی میان خود داشته باشیم.

دژپسند اظهار داشت: در مسیر فعالیت اقتصادی و سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف و متنوع اقتصادی نباید هیچ مرزی باشد و مشکلات موجود در این راه را باید هر چه سریعتر برطرف کنیم.

وی بخش خصوصی دو کشور را برای توسعه روابط اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان، موثر دانست و افزود: برای استفاده از ظرفیت‌های موجود، نباید تعلل کرد و با سرعت بیشتر و با کیفیت برتر باید کارها را پیش ببریم.

وزیر اقتصاد به‌کارگیری موثر و گسترش نظام بیمه را در همکاری‌های اقتصادی ناظر بر حوزه‌های کاری دو کشور بسیار مهم خواند و گفت: تجارت باید تحت پوشش‌های لازم بیمه‌ای باشد که این امر با موافقتنامه‌های بیمه‌ای دو جانبه می‌تواند محقق شود تا تاجران بتوانند به راحتی و اطمینان فعالیت کنند.

در سیزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان راهکارهای گسترش همکاری‌های ایران و جمهوری آذربایجان در حوزه‌های سرمایه‌گذاری، تجاری، مالی و بانکی، گمرک و مسائل مرزی، ارتباطات، انرژی و محیط زیست، کشاورزی، امنیت غذایی و بهداشت، علمی و آموزشی و فرهنگ و گردشگری در قالب 8 کمیته تخصصی بررسی می‌شود.

گفتنی است، دوازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان اسفندماه سال گذشته در تهران برگزار شده بود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران