شماره امروز: ۵۴۷

| | |

تسنیم|مهرداد جمال ارونقی معاون امور گمرکی گمرک ایران، با اشاره به موضوع دپو 150 کانتینر تخمه در گمرکات، گفت:

جزییات تازه از دپو ۱۵۰ کانتینر تخمه آفتابگردان در گمرک

تسنیم|مهرداد جمال ارونقی معاون امور گمرکی گمرک ایران، با اشاره به موضوع دپو 150 کانتینر تخمه در گمرکات، گفت: وفق مفاد نامه شماره 21039/020 مورخ 25 دیماه سال جاری وزیر جهاد کشاورزی، رفع ممنوعیت دانه آفتابگردان آجیلی با کد تعرفه 12060090 با تأمین ارز از محل بازار ثانویه، به مراجع ذی‌ربط اعلام و ابلاغ شد. در این نامه آمده است: «واردات دانه آفتابگردان روغنی با کد تعرفه 12060010 همچنان ممنوع است.« با توجه به این موضوع، گمرک ایران درخصوص مرجع صلاحیت‌دار بررسی ماهیت این کالا، موضوع را از دفتر مقررات صادرات و واردات استعلام کرد که اداره کل مذکور استعلام گمرک را به وزارت جهاد کشاورزی منعکس و آن مرجع، در پاسخ اعلام کرد: « موضوع تعیین نوع ماهیت دانه آفتابگردان اعم از آجیلی یا روغن کشی از وظایف قانونی موسسه ملی استاندارد است.»

 ارونقی اضافه کرد: براساس مکاتبه‌ای که از سوی گمرک با وزارت جهاد کشاورزی صورت پذیرفت، تصریح شد در صورت تشکیک در ماهیت دانه آفتابگردان وارداتی، گمرک باید موضوع را از جهاد کشاورزی به عنوان یک مرجع ذیصلاح استعلام کند نه مرجع دیگری. ضمناً مواردی نیز وجود داشته که وزارت جهاد کشاورزی در این خصوص براساس نظر فنی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر و براساس نظر کارشناسان بخش تحقیقات ژنتیکی و بانک ژن گیاهی ملی ایران و بخش تحقیقات دانه‌های روغنی، اعلام نظر کرده است.

معاون فنی گمرک در ادامه افزود معاونت توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی یک روز بعد از مکاتبه گمرک اعلام کرد: در شرایط کنونی که واردات دانه آفتابگردان روغنی مجاز نیست، با توجه به اینکه آفتابگردان آجیلی دارای قیمت پایه گمرکی بالاتر، حقوق ورودی بیشتر و ارز نیمایی است، امکان اظهار آفتابگردان روغنی به جای آجیلی وجود ندارد؛ همچنین، روغن استحصالی از آفتابگردان آجیلی امکان رقابت با روغن آفتابگردان وارداتی ندارد. بنابراین ترخیص دانه آفتابگردان آجیلی تا اطلاع ثانوی از نظر این معاونت بلامانع است.

ارونقی گفت: با توجه به اعلام نظر صورت گرفته دستور ترخیص تخم آفتابگردان هایی که با ارزش مربوط به تخم آفتابگردان آجیلی و با مأخذ 55% و ارز نیمایی به گمرکات کشور اظهار شده است صادرشده و این اقلام درحال ترخیص و خروج از گمرک هستند و مشکلی در این خصوص وجود نداشته و به نظر می‌رسد دپوی این کالا در صورت اظهار با شرایط فوق، در گمرکات، ظرف هفته آینده به صفر برسد.

تغییر وزیر اقتصاد، علت توقف واگذاری‌های دولت

صدا و سیما|عضو هیات عامل سازمان خصوصی‌سازی با اشاره به اینکه پرونده کوچک‌سازی دولت و واگذاری‌ها هیچ‌وقت بسته نمی‌شود، گفت: به علت تغییرات کابینه‌ای و وزیر اقتصاد، واگذاری شرکت‌های دولتی متوقف شد.

زهره عالی پور با اشاره به اینکه پیش زمینه نگاه‌ها به خصوصی‌سازی این روز‌ها کمی بدبینانه شده است، گفت: اتفاقی که در بدو موضوع اصل 44 قانون اساسی اتفاق افتاد و پیش بینی‌ها بر این بود که 80 درصد اقتصاد به بخش خصوصی واگذار شود محقق نشده است، ولی در برخی اهداف هم موفق بوده‌ایم.

عضو هیات عامل سازمان خصوصی‌سازی با بیان اینکه باید تعریفی از خصوصی‌سازی داشت، افزود: به نظر عموم این نهاد تنها بخش دولتی را به بخش خصوصی می‌فروشد؛ اما چنین نیست و این نهاد در فاکتور‌هایی نظیر سرعت بخشیدن به رشد اقتصادی و به‌روز رسانی سیستم اقتصادی نقش دارد.

عالی پور تاکید کرد: از سال 80 تا به الان بیش از یک هزار شرکت تعیین تکلیف شده که در این بین 800 شرکت کاملا واگذار و مابقی منحل یا از حیطه دولت خارج شده است.

وی با اشاره به اینکه در زمینه موفقیت یا عدم موفقیت این سازمان باید به گزارش مجمع تشخیص مصلحت نظام نگاهی داشت، افزود: به علت تغییرات کابینه‌ای و وزیر اقتصاد واگذاری شرکت‌های دولتی تا حدودی متوقف شد. در این بین استان‌ها و نهاد‌ها به دنبال منابع برای تکمیل پروژه‌های خود هستند.

این مقام مسوول با اشاره به اینکه پرونده کوچک‌سازی دولت و واگذاری‌ها هیچ‌وقت بسته نمی‌شود، ادامه داد: فشار این روز‌های سازمان خصوصی‌سازی به شرکت‌های دولتی، کشف منابع جدید سرمایه‌گذاری و ادامه چرخه واگذاری‌ها است. ضمن اینکه دولت هنوز به واگذاری ورزشگاه‌ها، سینما‌ها و سالن‌های تفریحی ورود نکرده است.

عالی پور در خصوص آزادسازی سهام عدالت هم گفت: اختلافات زیادی بین دولت و مجلس بر سر نحوه آزادسازی سهام عدالت است.

وی ادامه داد: مجلسی‌ها معتقدند این آزادسازی نباید به تک تک مردم ربط داشته باشد بلکه باید تحت عنوان تعاونی‌ها آزاد شود، ولی دولت همچنان معتقد است که سهام عدالت متعلق به تک تک مردم است.

معاون سازمان خصوصی‌سازی در پایان گفت: این اختلافات منجر به این شد که لایحه آزادسازی سهام عدالت یک سال در مجلس رسوب کند و در نهایت سازمان خصوصی‌سازی طی نامه‌نگاری‌هایی به سران سه قوه، برای تایید این لایحه نظر خواهی کند. اگر سران سه قوه مجوز این امر را بدهند ما از همین فردا آزادسازی سهام عدالت را شروع می‌کنیم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران