شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 138309 | |

ایسنا|در فاصله یک‌سال گذشته بیش از ۶۶ هزار و ۷۴۰ نفر از وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های دولتی خارج شده‌اند که حدود ۲.۴ درصد حجم دولت را کم کرده

خروج ۶۶ هزار نفر از دولت

ایسنا|در فاصله یک‌سال گذشته بیش از ۶۶ هزار و ۷۴۰ نفر از وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های دولتی خارج شده‌اند که حدود ۲.۴ درصد حجم دولت را کم کرده است.  طبق ماده (۲۸) قانون برنامه ششم توسعه دولت موظف است در راستای اصلاح نظام اداری و صرفه‌جویی در هزینه‌های عمومی کشور به سمت منطقی‌سازی اندازه دولت و حذف دستگاه‌های موازی و غیرضروری و هزینه‌های زائد حرکت کند که در این رابطه تکالیف مشخصی برای آن در قانون برنامه تعیین شده است. بر این اساس دولت مکلف است که کاهش حجم، اندازه و ساختار مجموعه دستگاه‌های اجرایی به استثنای مدارس دولتی را در دستور کار قرار دهد و حداقل ۱۵ درصد از حجم دولت تا پایان برنامه ششم توسعه کاسته شود و در این راستا راهکارهای دستیابی به اهداف تعیین شده نیز واگذاری واحدهای عملیاتی، خرید خدمات و مشارکت با بخش غیردولتی با اولویت تعاونی، حذف واحدهای غیرضروری، کاهش سطوح مدیریت، کاهش پست‌های سازمانی، انحلال و ادغام سازمان‌ها و موسسات و واگذاری برخی از وظایف دستگاه‌های اجرایی به شهرداری‌ها، بهداری‌ها و همچنین بنیاد مسکن اعلام شده است. کاهش پست‌های سازمانی و همچنین تغییر در روند استخدام نیرو از جمله موارد قانونی که باید در کاهش حجم دولت اجرایی شود و این در حالی است که عملکرد دولت در این رابطه نشان می‌دهد در فاصله سال ۱۳۹۶ که اولین سال اجرای قانون برنامه ششم توسعه است تا سال جاری حدود ۶۶ هزار و ۷۴۰نفر از ۱۴ وزارتخانه و دستگاه دولتی خارج شده‌اند. در این بین بیشترین ریزش مربوط به وزارت آموزش و پرورش با حدود ۳۵ هزار و ۳۸ نفر، وزارت نفت با ۸۰۶۸ نفر و بعد از آن وزارت صنعت، معدن و تجارت با کاهش حدود ۷۶۵۴ نفر است. البته این وزارتخانه‌ها جزو دستگاه‌هایی هستند که تعداد نیروهای آنها نیز قابل توجه است. با این حال بررسی وضعیت خروج نیرو نسبت به حجم نیروی کار در وزارتخانه‌ها از این حکایت دارد که وزارت صنعت، معدن و تجارت با کاهش ۱۴.۵ درصدی بیشترین سهم را در خروج نیرو داشته است. اما بین وزارتخانه‌ها، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تنها وزارتخانه‌ای است که ۲.۸۱ درصد برتعداد نیروهای آن افزوده شده و از حدود ۱۲ هزار و ۳۵۳ نفر در سال گذشته با رشد ۳۴۸ نفری، نیروی کار آن به ۱۲ هزار و ۷۰۱ نفر در سال جاری رسیده افزایش یافته است. آنطور که گزارش سازمان برنامه و بودجه نشان می‌دهد خروجی‌ها از دستگاه‌های دولتی در یک‌سال اخیر از طریق کاهش پست سازمانی و کاهش کارکنان بوده است، با این حال توضیحی وجود ندارد که این نیروها بر چه اساسی از دستگاه خارج شده‌اند؟

برگزاری اولین جلسه کمیته مزد شورای عالی کار

تسنیم|مطابق دعوت‌نامه وزارت کار خطاب به اعضای شورای عالی کار، دوشنبه ۸ بهمن ماه اولین جلسه کمیته دستمزد با حضور شرکای اجتماعی برگزار می‌شود. وزارت کار طی نامه‌ای به اعضای شورای عالی کار از نمایندگان کارگری عضو این شورا دعوت به‌عمل آورده است. در دعوت‌نامه وزارت کار برای نمایندگان کارگری آمده است: با توجه به مباحث مطروحه در جلسه 1/11/97 شورای عالی کار بدین‌وسیله از جناب‌عالی دعوت می‌شود در جلسه کمیته مزد شورای عالی کار که در روز دوشنبه مورخ 8/11/97 رأس ساعت 16 در محل دفتر این اداره کل تشکیل می‌گردد حضور به‌هم رسانید. در جلسه امروز دوشنبه اول بهمن ماه حق مسکن کارگران به‌میزان 60 هزار تومان افزایش یافت و به 100 هزار تومان رسید. این مصوبه طبق قانون نیاز به تأیید هیات وزیران دارد.  همچنین مقرر شد کمیته دستمزد شورای عالی کار از هفته آتی برای بررسی روند افزایش مزد جلسات خود را آغاز کند.

عیدی 97 چقدر است؟

ایسنا|با توجه به مصوبه حقوق سال جاری مبلغ عیدی کارکنان ۸۹۸ هزار و ۵۰۰ تومان است.آن طور که نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه خبر داده عیدی کارکنان همراه با حقوق بهمن‌ماه آنها واریز خواهد شد. این در حالی است که براساس برآوردهای ابتدایی که در سال گذشته برای بودجه امسال صورت گرفته بود، رقم عیدی دولت ۹۳۲ هزار و ۵۰۰ تومان پیش‌بینی شد. اما تازه‌ترین اخبار از این حکایت دارد که براساس ضریب حقوق سال جاری که ۱۷۹۷ است، عیدی کارکنان به ۸۹۸ هزار و ۵۰۰ تومان می‌رسد، البته این رقم باید به تصویب هیات وزیران برسد. دولت برای سال جاری حدود ۴۹ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان برای پرداخت عیدی کارکنان خود از جمله شاغلان، بازنشسته‌ها و مستمری بگیران در بودجه کنار گذاشته و این رقم برای سال بعد به ۵۷ هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان افزایش پیدا می‌کند. عیدی کارکنان برای پایان سال ۱۳۹۸ نیز در بخشنامه بودجه حدود یک میلیون و ۷۸ هزار تومان پیش‌بینی شده است. مروری بر روند پرداخت عیدی کارکنان در سال‌های اخیر از این حکایت دارد که دولت در سال ۱۳۹۰ مبلغ ۳۵۰ هزار تومان، ۱۳۹۱ مبلغ ۴۰۲ هزار تومان، ۱۳۹۲ مبلغ ۵۰۳ هزار تومان، ۱۳۹۳ مبلغ ۶۰۳ هزار تومان، ۱۳۹۴ مبلغ ۶۸۸ هزار تومان، ۱۳۹۵ مبلغ ۷۷۰ هزار تومان و همچنین در سال ۱۳۹۶ مبلغ ۸۵۰ هزار تومان به کارکنان خود عیدی پرداخت کرده است. مبلغ عیدی براساس میزان امتیاز و همچنین ضریب حقوق شاغلان تعیین می‌شود. براساس ماده (۷۵) قانون مدیریت خدمات کشوری میزان امتیاز عیدی برای هر سال ۵۰۰۰ است و از سوی دیگر هیات وزیران هر ساله ضریب حقوق را برای مشمولان قانون مدیریت خدمات کشوری مشخص می‌کند و از ترکیب این دو، عیدی کارکنان تعیین می‌شود، ولی در نهایت در روزهای پایانی سال هیات وزیران میزان عیدی را بررسی و رقم آن را نهایی می‌کنند.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران