شماره امروز: ۵۴۷

مروری بر مصوبات چهارشنبه کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی:

| کدخبر: 138308 | |

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۸ از اختصاص ۹۶ میلیارد تومان به آب شرب روستایی و عشایر و یک هزار میلیارد تومان برای ایجاد تاسیسات تبدیل پسماند

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۸ از اختصاص ۹۶ میلیارد تومان به آب شرب روستایی و عشایر و یک هزار میلیارد تومان برای ایجاد تاسیسات تبدیل پسماند به انرژی خبر داد. او همچنین توضیح داد که صد میلیارد تومان از محل فروش فرآورده‌های نفتی بازارچه‌های مرزی به نرخ فوب خلیج فارس برای تکمیل زیرساخت‌های موردنیاز در مراسم اربعین لحاظ می‌شود، این بودجه به نسبت 50 درصد استان ایلام، 25 درصد استان خوزستان و 25 درصد استان کرمانشاه توزیع می‌شود.

به گزارش خانه ملت، محمدمهدی مفتح در نشست خبری روز سوم بهمن ماه، درباره مصوبات کمیسیون تلفیق بودجه سال 98، گفت: کمیسیون مصوبه‌ای در مورد ورود مواد اولیه ماشین‌آلات واحد تولیدی، بذر، کود و اینگونه مواد بدون انتقال ارز داشت که روز گذشته رییس بانک مرکزی مفهوم بدون انتقال ارز را برای اعضای کمیسیون تشریح کرد. به گفته همتی برای واردات بدون انتقال ارز در واقع ثبت سفارش انجام نمی‌شود و این اقدام باعث می‌شود ارز خارج از کنترل و اطلاع بانک مرکزی در کشور مبادله شود و در واقع این کار به سیاست‌گذاری‌های بانک مرکزی در حوزه ارزی لطمه می‌زند. پس از گزارش مفصلی که رییس بانک مرکزی ارایه کرد درباره مصوبه قبلی کمیسیون تلفیق رأی‌گیری شده و رد شد بنابراین مجوز قبلی کمیسیون کان لم یکن تلقی می‌شود.

     آب‌رسانی به عشایر و رستاها

نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی همچنین اظهار کرد: در مصوبه‌ای دیگر مقرر شد 200 هزار ریال برای هر مترمکعب آب روی قبوض آب دریافت شود، برآورد شد از این محل 96.5 میلیارد تومان درآمد ایجاد می‌شود که برای آب‌رسانی شرب به روستا و عشایر براساس شاخص جمعیت مصرف می‌شود. همچنین عضو هیات رییسه کمیسیون تلفیق بودجه سال آینده ادامه داد: از سوی دیگر مقرر شد معافیت‌های درآمدهای مالیاتی یا عوارض ورودی کالاهای گمرکی به صورت جمع- خرجی در محاسبات لحاظ شود تا مورد کنترل مسوولان ذی‌ربط قرار گیرد.

مفتح با اشاره به عوارض ارزش افزوده واحد تولیدی توضیح داد: با مصوبه کمیسیون، محل مصرف عوارض ارزش افزوده واحدهای تولیدی محل تولید لحاظ شد به عبارتی اگر دفتر فروش در جای دیگر باشد و عوارض ارزش افزوده دریافت شود بازتوزیع آن محل استقرار کارخانه مواد تولیدی محسوب می‌شود تا اهالی منطقه از عوارض ارزش افزوده برخوردار شوند.

     ایجاد تاسیسات تبدیل پسماند به مواد و انرژی

وی افزود: از عوارض فروش کالاهایی که مصرف آن منجر به تولید پسماند مخرب محیط زیست می‌شود یک هزار میلیارد تومان درآمد پیش بینی شده است که این در‌آمد در اختیار سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها با نظارت سازمان حفاظت از محیط زیست و بخش خصوصی قرار گرفته و برای ایجاد تاسیسات تبدیل پسماند به مواد و انرژی مصرف می‌شود.

     تغییر نسبت عوارض ارزش افزوده شهرستان تهران

این نماینده مجلس در خصوص تغییر نسبت عوارض ارزش افزوده در شهرستان تهران هم گفت: طبق قانون ارزش افزوده، درآمد عوارض ارزش افزوده باید به نسبت 70 به 30 درصد در نقاط شهری و روستایی توزیع شود اما از آنجایی‌که تعداد روستاهای شهرستان تهران کم است این نسبت در شهرستان تهران به 88 به 12 درصد در نقاط شهری و روستایی تغییر کرد. مفتح همچنین توضیح داد: درمصوبه‌ای دیگر مددجویان تحت پوشش دستگاه‌های حمایتی از جمله کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی از پرداخت هزینه صدور پروانه ساخت، عوارض شهرداری و دهیاری و هزینه انشعاب آب، برق و گاز معاف شدند. از سوی دیگر براساس مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه وزارت نیرو مجاز شد برای مشترکین پرمصرف کنتور هوشمند نصب کند و هزینه آن را اقساطی از مشترکین دریافت کند تا به اصلاح الگوی مصرف کمک شود.

     100 میلیارد تومان برای تکمیل زیر ساخت مراسم اربعین

مفتح با اشاره به مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق بودجه سال 98، گفت: صد میلیارد تومان از محل فروش فرآورده‌های نفتی بازارچه‌های مرزی به نرخ فوب خلیج‌فارس برای تکمیل زیرساخت‌های موردنیاز در مراسم اربعین لحاظ می‌شود، این بودجه به نسبت 50 درصد استان ایلام، 25 درصد استان خوزستان و 25 درصد استان کرمانشاه توزیع می‌شود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه با اشاره به حضور رییس مجلس شورای اسلامی در نشست امروز صبح کمیسیون، گفت: رییس مجلس نکات مهمی را به کمیسیون تلفیق از جمله توجه به اصلاح ساختار بودجه، عدم وابستگی به نفت، اشتغال زایی و موارد مورد نظر مقام معظم رهبری یادآور شدند.

وی ادامه داد: دکترلاریجانی تاکیدات خوبی در زمینه اشتغال زایی داشتند، ایشان فرمودند مسکن می‌تواند سرعت خوبی به اشتغال زایی بدهد و سرمایه‌گذاری در بافت‌های فرسوده شهرها و توجه به صنایع دستی می‌تواند به هدف اشتغال زایی کمک کند.

مفتح با اشاره به افزایش سرمایه بانکی که مورد تاکید لاریجانی قرار گرفته بود، افزود: در این نشست به زنجیره تولید و حلقه‌های وابسته به خارج از کشور نیز اشاره شد تا در زمینه کاهش وابستگی اقداماتی صورت گیرد.

این نماینده مجلس بیان داشت: رییس مجلس همچنین بدهی دولت به صندوق‌های بازنشستگی را مورد تاکید قرار دادند و خواستار اصلاح ساختار صندوق‌های بازنشستگی شدند، در ادامه لاریجانی به اهمیت توسعه خطوط ریلی در بخش‌های شمال به جنوب و شرق به غرب تاکید کرد.

وی با بیان اینکه کوچک‌سازی دولت و تشکیلات دولتی مورد اشاره رییس مجلس قرار گرفت، گفت: ایشان پیشنهاد دادند موضوع کوچک‌سازی دولت یا در شورای عالی اداری یا در شورای هماهنگی سران قوا بررسی شود. مفتح ادامه داد: رییس مجلس به موضوع شبکه اطلاعات ملی تاکید کردند تا هرچه سریع‌تر این شبکه عملیاتی شود زیرا به واسطه آن بسیاری از نگرانی‌های فضای مجازی قابل رفع و کنترل می‌شود.

     کار کمیسیون تلفیق بودجه پایان هفته آتی به اتمام می‌رسد

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال 98، با اشاره به زمان تحویل گزارش این کمیسیون به صحن علنی، توضیح داد: طبق آیین‌نامه داخلی مجلس پس از تحویل گزارش تلفیق به هیات رییسه نمایندگان 10 روز فرصت دارند پیشنهادات خود را نسبت به این گزارش ارسال کنند. وی ادامه داد: بنابراین اگر بخواهیم تا پایان سال مصوبه مجلس قانونی شود، با توجه به زمان رفت و برگشت مواد بین شورای نگهبان و مجلس و احتمال اختلاف نظر بین این دو نهاد و ارسال برخی مصوبات به مجمع تشخیص مصلحت نظام باید بررسی لایحه بودجه بعد از 22 بهمن ماه در صحن علنی مطرح شود.

عضو هیات رییسه کمیسیون تلفیق بودجه گفت: بنابراین با توجه به محدودیت‌های زمانی کمیسیون باید تا پایان هفته آینده بررسی‌های خود را به اتمام برساند و گزارش نهایی خود را تدوین کند این در حالی است که طبق آیین‌نامه ما 2 هفته زمان قانونی داریم.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران