شماره امروز: ۵۴۷

جمشید انصاری در پاسخ به سوال خبرنگار «تعادل» خبر داد

| | |

جمشید انصاری در پاسخ به سوال خبرنگار «تعادل» در زمینه کاهش استخدام‌های دولتی عنوان کرد: بر اساس برنامه ششم قرار است تا پایان این برنامه به میزان 15 درصد از نیروهای انسانی کاهش یابد. وی افزود: روش ما برای انجام این تکلیف هم بدین صورت است

گروه اقتصاد کلان|

جمشید انصاری در پاسخ به سوال خبرنگار «تعادل» در زمینه کاهش استخدام‌های دولتی عنوان کرد: بر اساس برنامه ششم قرار است تا پایان این برنامه به میزان

15 درصد از نیروهای انسانی کاهش یابد. وی افزود: روش ما برای انجام این تکلیف هم بدین صورت است که سالیانه بخشی از خروجی‌ها (بازنشسته‌ها) نه همه آنها را جبران می‌کنیم. یعنی برآورد کردیم یک کارمند سی سال کار می‌کند و اگر بطور سالانه 3 درصد از این کارمندان بازنشسته شوند در حدود 5 سال همان 15 درصد می‌شود، ولی ما برنامه‌ریزی کردیم که در ازای خروج این 15 درصد یک سوم یعنی 5 درصد هم وارد کنیم تا به 10 درصد برسد تا کوچک‌سازی را به روش‌های دیگر پیگیری کنیم. وی در زمینه استخدامی‌های دولت خبر داد: 5 هزار نفر استخدامی داریم که آگهی آن هفته آینده منتشر خواهد شد .به گزارش «تعادل» جمشید انصاری رییس سازمان اداری و استخدامی کشور روز گذشته در نشست خبری به تشریح وضعیت سامانه حقوق و مزایا طبق ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه پرداخت و گفت: سال گذشته طراحی این سامانه در دستور کار قرار گرفت و در اردبیهشت دستورالعمل استقرار سامانه در دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد.

انصاری با بیان اینکه تقاضایی که از سمت ما وجود داشت این بود که دسترسی به حقوق و مزایای مدیران ایجاد شود، بیان کرد: دستگاه‌های مشمول طبق قانون مکلف هستند حقوق فوق‌العاده مستمری یا غیر مستمر و تمامی دریافتی‌ها را منحصرا در فیش حقوقی منعکس و بعد حقوق پرداخت کنند.

معاون رییس‌جمهور یادآور شد: پرداخت مشروط به منعکس کردن در سامانه است اگر می‌خواستیم اجرا کنیم نباید چند ماهی حقوق می‌دادیم. در مهرماه بخشنامه‌ای صادر کردیم که هر دستگاه ایکونی را ایجاد تا دولت اعلام کند از چه زمانی دسترسی برای مردم باز می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه اطلاعات قوه مجریه ثبت شده است، عنوان کرد: دستگاه‌های خارج از دولت با وجود آنکه در قانون تصریح شده خیلی همراهی نکردند به ویژه دستگاه‌هایی که مدعی شفافیت هستند. صداو سیما تا امروز این کار را نکرده و هر روز یک کارشناس را می‌آورد و می‌گفتند که چرا اطلاعات مدیران را وارد نمی‌کنید.انصاری اضافه کرد: اکنون دستگاه‌های نظارتی اطلاعات خود را ثبت نکردند و می‌گویند باید مقامات آنها دستور دهند.

وی با اشاره به اینکه مجلس اطلاعات خودش را در سامانه بازگذاری کرد و پرداختی کارکنان و نمایندگان وجود دارد، بیان کرد: دیوان محاسبات و مرکز پژوهش‌ها هنوز اطلاعاتی بارگذاری نکردند.

انصاری تاکید کرد: مجموعه قوه قضاییه به غیر از دادگستری کل استان هنوز اطلاعات خود را بارگذاری نکردند و بقیه نیز همینطور.

 ثبت اطلاعات 700 هزار کارمند

معاون رییس‌جمهور با بیان اینکه براساس اطلاعات برای 1683 دستگاه در سامانه کاربر تعریف شده است، تصریح کرد: باید 3946 دستگاه کاربر معرفی می‌کردند. این تعداد دستگاه‌های که کاربر دارند دستگاه عمده هستند که حجم بالایی از اطلاعات را وارد کردند.1272 دستگاه قانون پرداخت‌های خود را ثبت کرده‌اند. آنهایی که حقوق و مزایای خود را وارد کردند 400 دستگاه هستند. و اطلاعات 732990 نفر اطلاعات کارکنان خود را ثبت کردند.وی افزود: آموزش و پرورش و بهداشت و درمان که بیش از یک میلیون و 300 هزار کارمند دارند اطلاعات خود را ثبت کرده‌اند. از کارکنان دولت 2 میلیون 100 هزار نفر اطلاعات حقوق و مزایای خود را طبق ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه ثبت کردند.

 قطع همکاری ۱۱۰ نفر از مقامات

 با اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان

انصاری در پاسخ به این سوال که تاکنون از محل قانون منع به کارگیری‌ بازنشستگان که به فعالیت آنها خاتمه داده شده است، اظهار کرد: بیش از 326 نفر در راستای اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان که همکاری آنها با دولت خاتمه داده شد و از این تعداد 110 نفر از مقامات بوده است که شامل استاندار، معاون وزیر یا هم‌تراز آنها می‌شوند. همچنین 52 نفر در شرکت‌های وابسته به صندوق‌های کشوری و مابقی کسانی بودند که غیر از این دو مورد به همکاری آنها خاتمه داده شده است. علاوه بر آن 200 نفر نیز در صدا و سیما قطع همکاری شد، 650 نفر نیز در نیروهای مسلح مشمول این قانون شدند که در مجموع همه اینها 1176 نفر بودند.

وی در مورد اینکه چه تعداد مجوز برای بازگشت به کار برخی گرفته شده است، گفت: در مجموع برای 5 نفر مجوز گرفته شده که 2 نفر در وزارت بهداشت، یک نفر وزارت راه و شهرسازی، یک نفر وزارت نفت و یک نفر وزارت جهاد کشاورزی است. به غیر از این مجوزهای کلی و حجمی به دستگاه‌ها داده شده مثلاً دستگاهی برای 20 نفر مجوز گرفته است.انصاری ادامه داد: نقطه‌نظری که مقام معظم رهبری داشتند این بود که نمی‌شود صفر یا صد به قضیه نگاه کرد. تا جایی که اطلاع دارم مخاطب این بحث مجلس بود و با ابلاغ رییس مجلس مرکز پژوهش‌ها بررسی راجع به قانون را شروع کرد و اگر به جمع‌بندی و نقطه‌نظری برسند می‌توان در قالب لایحه یا طرح آن را پیگیری کرد.

   ۲.۵ برابر تفاوت در پرداخت

دستگاه‌های دولتی

رییس سازمان اداری و استخدامی کشور در پاسخ به این سوال فارس مبنی بر اینکه آیا در سامانه حقوق و مزایا تاکنون حقوق نجومی یا غیرمتعارف نیز وجود داشته است، گفت: بررسی‌هایی در این زمینه انجام شده چون ماه به ماه ارقام حقوق و مزایا و پرداختی‌ها متفاوت است. متوسط دریافتی افراد با ماه دیگر نیز اختلاف دارد و حتی برخی پرداخت‌ها غیرمتعارف است که در نامه‌ای به وزرا درخواست کردیم تا در این راستا بررسی و توضیحاتی ارایه دهند.

وی ادامه داد: وزرا اینگونه توضیح دادند که مثلاً کارمندی 4 ماه اضافه کار نگرفته و در ماه پنجم یک جا پرداختی داشته در حال حاضر خارج از قوانین و مقررات و آنچه در سامانه ثبت کردند حقوق نجومی مشاهده نشده است. با وجود این اطلاعات خوبی از تفاوت پرداخت‌ها ثبت شده است. نشان می‌دهد برخی از دستگاه‌ها از دو بستر پرداخت و حقوق تبعیت می‌کنند یکی حقوق و دیگری مباحث رفاهی است. مثلاً شرکت‌های دولتی با کمک به کارکنان خود در قالب رفاهی با دیگر کارمندان دولت متفاوت هستند و باید بتوانیم در این زمینه اعمال مدیریت کنیم، تا 2.5 برابر تفاوت پرداخت در دستگاه‌های دولتی مشاهده می‌شود. وی در پاسخ به این سوال که آیا نظام هماهنگی پرداخت میان دستگاه‌های دولتی وجود ندارد، گفت: بله، از زمانی که قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب و اجرایی شد همه دستگاه‌ها مشمول نیستند و مثلاً قانون پرداخت اعضای هیات علمی و کارمندان سیاسی وزارت خارجه از قانون خاص تبعیت می‌کنند. بنابراین تفاوت در نظام پرداخت وجود دارد. آنچه درخواست کارمندان وزارت جهاد کشاورزی بوده مصوبه افزایش فوق‌العاده 50 درصد است که در دولت یازدهم و دوازدهم به غیر از سازمان امور مالیاتی که آن هم از طریق ماده 217 قانون مالیات‌های مستقیم بنا به اختیارات وزیر اقتصاد و جایگزینی ردیف‌ها بود هیچ دستگاه دیگری مشمول نشده است. معاون رییس‌جمهور افزود: اگر قرار است افزایشی باشد باید برای همه دستگاه‌ها در نظر گرفته شود و این موضوع پیشنهاد شده که البته بستگی به تأمین منابع مالی دارد.

   استخدام دولتی 15 درصد کم می‌شود

انصاری در پاسخ به سوال خبرنگار «تعادل» در زمینه کاهش استخدام‌های دولتی عنوان کرد: بر اساس برنامه ششم قرار است تا پایان این برنامه به میزان 15 درصد از نیروهای انسانی کاهش یابد. وی افزود سازمان امور اداری و استخدامی قرار است این هدف را تحقق بخشد و به دنبال این موضوع هستیم. روش ما برای انجام این تکلیف هم بدین صورت است که سالانه بخشی از خروجی‌ها (بازنشسته‌ها) نه همه آنها را جبران می‌کنیم. یعنی برآورد کردیم یک کارمند سی سال کار می‌کند و اگر بطور سالانه 3 درصد از این کارمندان بازنشسته شوند در حدود 5 سال همان 15 درصد می‌شود، ولی ما برنامه‌ریزی کردیم که در ازای خروج این 15 درصد یک سوم یعنی 5 درصد هم وارد کنیم تا به 10 درصد برسد تا کوچک‌سازی را به روش‌های دیگر پیگیری کنیم.

وی در مورد آزمون‌های استخدامی نیز به «تعادل» گفت: بر همین اساس تابستان امسال آزمون استخدامی برای 17 هزار نفر برگزار شد، هفته آینده هم 5 هزار نفر استخدامی داریم که آگهی آن هفته آینده منتشر خواهد شد همچنین برخی از آزمون‌ها اختصاصی هستند که مثلاً وزارت بهداشت مجوز 11 هزار استخدام داشت.

   سطح دسترسی مردم

انصاری درباره سطح دسترسی اطلاعات مدیران برای عموم مردم گفت: طبق قانون از عنوان مدیر استفاده شده که اگر مراد همین باشد، تمامی مدیران دستگاه‌ها تا روسای قوا 240 هزار نفر را شامل می‌شود که برای همه دستگاه‌ها به بیش از 350 هزار نفر می‌رسد که می‌توان از مدیر یک مدرسه تا ورزشگاه و مدیران استانی بهزیستی را نیز در این شمولیت قرار داد.

رییس سازمان اداری و استخدامی کشور در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه یکی از نمایندگان مجلس عنوان کرده تا پایان سال جاری 60 هزار معلم بازنشسته می‌شوند و تا پایان سال 99 نیز حدود 300 هزار معلم بازنشسته خواهند شد آیا تعادلی در این رابطه برقرار است و برای استخدام برنامه وجود دارد، گفت: طبق قانون برنامه آموزش و پرورش مستثنی شده و برنامه مشخصی بین ما و این وزارتخانه وجود دارد. امسال مجوز 27 هزار متعهد خدمتی صادر شده که 4 سال آینده معلم خواهند شد، بخشی از نیازها نیز طبق اساسنامه دانشگاه فرهنگیان برطرف خواهد شد و افراد یک ساله آموزش می‌بینند. همچنین 17 هزار مجوز وجود دارد که می‌توانند از آن استفاده کنند البته تأکید شده تا اصلاح ساختاری رخ دهد زیرا برخی نسبت‌ها همخوان نیستند. مثلاً افرادی که تدریس می‌کنند با پشتیبان آنها مثل مربی، ناظم نسبت متعادلی ندارند و باید کم شود که طی 5 سال این اتفاق رخ خواهد داد.

انصاری تأکید کرد: خود ما فکر می‌کردیم مراد از قانون، مدیرکل به بالا باشد که این موضوع را در دولت مصوب کردیم، اما رییس مجلس به آن ایراد گرفت و مصوبه را اصلاح کردیم، بنابراین مدیران در سطح مدرسه را نیز مشمول می‌شود.

در این راستا گزارشی به جهانگیری معاون اول رییس‌جمهور ارایه شده که حجم اطلاعات وارد شده در سامانه حقوق و مزایا بیش از 50 درصد است و آمادگی داریم دسترسی برای عموم ایجاد کنیم.

وی یادآور شد: پیشنهاد دادیم که این موضوع در هیات دولت تصویب و ابلاغ شود که امیدواریم به زودی تصویب شود. همچنین دستگاه‌هایی که اطلاعات خود را وارد نکردند را به عموم مردم معرفی می‌کنیم.

معاون اول رییس‌جمهور با بیان اینکه شرکت‌های دولتی اکثراً اطلاعات خود را وارد کرده‌اند مواردی وجود دارد که ناقص است، گفت: شرکت ملی نفت اطلاعات حقوق و مزایای خود را وارد کرده، اما برخی از شرکت‌های تابعه دیتای موردنظر خود را ثبت نکرد یا اینکه برخی اشکالاتی وجود دارد که فکر می‌کنیم، قانون پرداختی آنها به درستی ثبت نشده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران