شماره امروز: ۵۴۷

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه 98 خبر داد

| کدخبر: 137550 | |

سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس گفت: هزینه‌های جاری معادل ۳۲۰ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است که رشد آن نسبت به سال قبل ۹ درصد است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس گفت: هزینه‌های جاری معادل ۳۲۰ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است که رشد آن نسبت به سال قبل ۹ درصد است. او در ادامه از تلاش‌های کمیسیون تلفیق برای بستن لایحه‌ای واقع‌بینانه سخن گفت اما بررسی‌های گوناگون، از جمله گزارشات مرکز پژوهش‌های مجلس نشان می‌دهد حداقل در بخش درآمدهای نفتی، بیش از آنکه دولت نگاه واقع‌بینانه داشته باشد، به مساله خوش‌بینانه نگریسته است. در آخرین گزارش مرکز پژوهش‌ها آمده است: سال آینده ۶۶ هزار میلیارد تومان از درآمدهای نفتی و ۷ هزار میلیارد تومان از درآمدهای مالیاتی درنظر گرفته شده در لایحه بودجه ۹۸ محقق نخواهد شد. با این همه سخنگوی ستاد بودجه سازمان برنامه به شکل غیر مستقیم به این اتهام پاسخ گفت و پیش‌بینی یک و نیم میلیون بشکه‌ای صادرات نفت در روز را در جهت کمک به امید آفرینی جامعه ضروری دانست. به هر روی بودجه 98 بی‌شک سخت‌ترین لایحه بودجه دولتی است که در 6 سال گذشته سعی کرده انضباط را بیش از قبل حاکم کند و اکنون به نظر می‌رسد زمان آن فرا رسیده که در بخش‌هایی چون کنترل تورم و رکود نیز خودی نشان دهد. محمدمهدی مفتح سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه مجلس در نشست خبری که روز گذشته برگزار شد، اظهار داشت: دولت محترم بودجه را در دو سطح تقدیم مجلس کرد؛ سطح اول ۴۰۷ هزار میلیارد تومان و در سطح دوم با پیش‌بینی برخی از ارقام که اگر آنها تحقق پیدا کند، ۴۰ هزار میلیارد تومان دیگر نیز به این بودجه اضافه می‌شود و در مجموع ۴۴۷ هزار میلیارد تومان می‌شود.

وی ادامه داد: در سطح منابع درآمد بودجه، منابع عمومی و شرکت‌ها را داریم که در کمیسیون تلفیق در حال بررسی است و در سطح مصارف، تصویر کلی که دولت در قالب بودجه تقدیم مجلس کرده است، هزینه‌های جاری معادل ۳۲۰ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است که رشد آن نسبت به سال قبل ۹ درصد است و تنها موردی که رشد پیدا کرده، حقوق و دستمزد است که ۲۰ درصد رشد داشته است. سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی افزود: در حوزه عمرانی ۶۲ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده که دقیقاً رقم سال گذشته است، رشدی نداشته و در تملک مالی ۲۲ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده که نسبت به سال گذشته حدود ۱۹ درصد کاهش را شاهد هستیم. مفتح گفت: اعداد بزرگ بودجه متعلق به حقوق و دستمزد است که ۹۵ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده، در حوزه رفاه اجتماعی ۱۲۲ هزار میلیارد تومان و در حوزه بازپرداخت اوراق امور مالی ۱۹.۲ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است که از بودجه امسال بتوانیم پرداخت در سال ۹۸ داشته باشیم.

     دلار برای کالاهای اساسی ۴۲۰۰ تومان است

وی تصریح کرد: از نظر میزان کسب درآمدها در حوزه درآمد مالیاتی ۱۲۶ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی درآمد مالیاتی است. در خصوص درآمد حاصل از صادرات نفت، با این مبنا که صادرات نفت ما، میانگین ۱.۵ میلیون بشکه در روز و قیمت هر بشکه ۵۴ دلار باشد و تأثیر دلار به ریال برای تهیه کالاهای اساسی ۴۲۰۰ تومان و برای بقیه کالاها ۸۰۰۰ تومان در نظر گرفته شده تا درآمدهای دولت تحقق یابد. سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه مجلس تاکیدکرد: از درآمدهای ارزی بر اساس قوانین بالادستی و قانون برنامه ششم توسعه، باید مقداری به صندوق توسعه ملی واریز شود که برای سال ۹۸، ۲۰ درصد برای صندوق توسعه ملی، ۱۴.۵ درصد برای شرکت نفت پیش بینی شده است. مفتح افزود: بر این اساس، ۶.۶ میلیارد دلار به صندوق توسعه ملی، ۸.۴ میلیارد دلار برای شرکت نفت و گاز در نظر گرفته شده است و سهم دولت از درآمدهای ارزی حدود ۲۱.۷ میلیارد دلار است. وی اضافه کرد: در مجموع سعی کرده‌ایم که لایحه دولت کاملاً واقع بینانه پیش بینی شود تا برای سال آینده تصمیمات درستی اتخاذ شود و در بررسی‌های کمیسیون تلفیق به دنبال این هستیم که اعداد و ارقام تحقق پذیر باشد. سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه مجلس با بیان اینکه در فرآیند رسیدگی به لایحه بودجه، زمان زیادی را برای بررسی کلیات آن قرار داده‌ایم، گفت: روز شنبه وارد بررسی کلیات بودجه در کمیسیون دولت شدیم و نماینده دولت بطور کامل درباره لایحه، اعداد و ارقام، اهداف، درآمدها و هزینه، توضیحاتی را به نمایندگان ارایه داد. مفتح گفت: همچنین در این جلسه، نمایندگان موارد مورد نظر خود را مطرح کردند و قرار است دیوان محاسبات و مرکز پژوهش‌های مجلس در این زمینه گزارش خود را ارایه کنند. وی افزود: پس از گذشت این مراحل، کلیات بودجه به رای کمیسیون تلفیق گذاشته می‌شود و پس از تصویب کلیات بودجه، وارد بررسی جزییات و تبصره‌های لایحه بودجه ۹۸ می‌شویم.

     اتمام بررسی لایحه بودجه۹۸ تا ۳ هفته دیگر

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ تاکیدکرد: ما به دنبال این هستیم که مسائلی چون حقوق کارمندان، حمایت از افراد تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی و دیگر مشکلات احتمالی سال آینده بطور دقیق در کمیسیون تلفیق مورد بررسی قرار گیرد.

مفتح با بیان اینکه طبق آیین نامه، کمیسیون تلفیق دو هفته برای بررسی لایحه بودجه فرصت دارد و تا دو هفته دیگر هم این زمان قابل تمدید است، افزود: اما طبق روال گذشته، احتمالاً بررسی بودجه امسال هم در کمیسیون تلفیق ظرف ۳ هفته به پایان می‌رسد.

وی با اشاره به بدهی‌های دولت، خاطرنشان کرد: ما در قانون رفع موانع تولید، دولت را مکلف کردیم که گزارش سالانه بدهی‌ها و مطالباتش را پس از تایید سازمان حسابرسی به مجلس ارایه کند که در تاریخ ۹۶/۱۲/۲۹ به مجلس ارایه و میزان بدهی‌ها و مطالبات دولت مشخص شد. سخنگوی کمیسیون تلفیق افزود: بر اساس این گزارش، بدهی‌های دولت تا تاریخ مذکور بالغ بر ۲۸۲.۸ هزار میلیارد تومان است و مطالبات دولت تا این تاریخ، ۱۳۹ هزار میلیارد تومان است و بر این اساس خالص بدهی‌های دولت ۱۴۳ هزار میلیارد تومان است که رقم بزرگی نیست.

   بدهی دولت به بانک مرکزی ۴۲.۴ هزار میلیارد تومان است

مفتح با بیان اینکه بدهی‌های دولت در ۳ سطح قرار می‌گیرد، گفت: بدهی‌های دولت به اشخاص حقوقی خصوصی و تعاونی ۶۰ هزار میلیارد تومان، به موسسات و نهادهای عمومی و غیر دولتی ۶۹.۴ هزار میلیارد تومان و به بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری ۸۶.۱ هزار میلیارد تومان است.

وی اظهارداشت: بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی ۶۹.۳ هزار میلیاردتومان، بدهی به اشخاص دارنده اوراق بدهی (سررسید نشده) ۵۵.۸ هزار میلیاردتومان، بدهی به بانک‌ها ۴۹.۷ هزار میلیاردتومان و بدهی به بانک مرکزی ۴۲.۴ هزار میلیاردتومان است.

این نماینده مجلس تاکید کرد: در اذهان تصوری وجود داشت مبنی بر اینکه دولت بدهی‌های بسیار زیادی دارد اما این اعداد نشان می‌دهد که اینگونه نیست.

مفتح با بیان اینکه از سال ۹۲ تا ۹۷ میزان ۳۶ هزار میلیارد تومان اوراق بهادار منتشر شده است، اظهارداشت: در لایحه بودجه ۹۸ میزان ۷۷ هزار میلیارد تومان میزان اوراق بهادار پیش بینی شده است، این در حالی است که طبق برنامه ششم توسعه میزان اوراق بهادار باید حداکثر ۴۴.۵ هزار میلیارد تومان باشد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: دولت اعداد و ارقامی را در بودجه برای تسویه اوراق بهادار پیش بینی کرده است تا بدهی‌های دولت در سال آینده افزایش پیدا نکند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران