شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 137222 | |

مجموع اوراق مالی اسلامی منتشره توسط دولت تا پایان آذر ماه ۱۳۹۷ بر اساس مجوزهای قانونی، ۱۳۶ هزار میلیارد تومان بوده است

تسویه ۴۵ هزار میلیاردی اوراق مالی اسلامی

مجموع اوراق مالی اسلامی منتشره توسط دولت تا پایان آذر ماه ۱۳۹۷ بر اساس مجوزهای قانونی، ۱۳۶ هزار میلیارد تومان بوده است که ۴۵ هزار میلیارد تومان آن تا پایان سال آذر ماه سال جاری در سر مواعد مقرر بطور کامل تسویه شده است.

سازمان برنامه و بودجه کشور اعلام کرد: مجموع اوراق مالی اسلامی منتشره توسط دولت از ابتدای سال ۱۳۹۲ تا پایان آذر ماه ۱۳۹۷ بر اساس مجوزهای قانونی مندرج در قوانین بودجه سنواتی، ۱۳۶ هزار میلیارد تومان است که ۴۵ هزار میلیارد تومان آن تا پایان سال آذر ماه سال جاری در سر مواعد مقرر و بدون یک روز تاخیر بطور کامل تسویه شده است و با احتساب میزان تسویه تا پایان سال جاری (۱۴ هزار میلیارد تومان دیگر) در مجموع ۵۹ هزار میلیارد تومان از ۱۳۶ هزار میلیارد تومان اوراق منتشره در موعد تسویه شده است و تنها ۷۷ هزار میلیارد تومان اوراق باقی مانده دولت در دست دارندگان اوراق موجود است که مربوط به سررسید سال‌های ۱۴۰۰-۱۳۹۸ است که دولت متعهد با بازپرداخت به موقع آنها بوده و خواهد بود.

نحوه توزیع ۶۲ هزار میلیارد بین طرح‌های عمرانی

ایسنا|بررسی نحوه توزیع منابع عمرانی در سال آینده نشان می‌دهد که از کل ۶۲ هزار میلیارد تومان اعتبارات عمرانی، طرح‌های فصل حمل و نقل با اعتبار ۷۱۲۱ میلیارد تومان بیشترین سهم را دارد و بعد از آن منابع آب با ۴۱۴۶ میلیارد تومان، ارتباطات و فناوری اطلاعات با ۳۰۴۱ میلیارد تومان، کشاورزی با ۲۰۶۸ میلیارد تومان و آموزش و پرورش عمومی با ۱۹۸۱ میلیارد تومان در رده‌های بعدی قرار دارند. از اعتبارات عمرانی سال ۱۳۹۸ حدود ۱۱۵۴ میلیارد تومان برای ۱۶۷ طرح خاتمه‌یافتنی پیش‌بینی شده است. این در حالی است که در بین آنها اعتبار طرح‌های خاتمه‌یافتنی حمل و نقل با رشد ۴۶ درصدی از ۲۴۰ میلیارد به ۳۵۰ میلیارد تومان افزایش دارد. برآوردها اینگونه است که با اعتبار موجود در این بخش احداث و بهره‌برداری از حداقل ۱۰۰۰ کیلومتر انواع راه و بهره‌برداری از حداقل ۳۳۲ کیلومتر راه آهن محقق شود. با اولویت‌بندی انجام شده برای اختصاص منابع به منظور تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام پیش‌بینی بر این است که در حوزه آب نیز با اختصاص اعتبار حدود ۵۳۲ میلیارد تومانی ۲۳ طرح نیمه تمام در سال آینده تکمیل و به بهره‌برداری برسد.  همچنین اعتبار و سازوکارهایی برای تکمیل خدمات زیربنایی اولیه برای ۳۰۰ هزار واحد مسکن مهر و تحویل ۳۰۰ هزار واحد مسکن مهر در سال ۱۳۹۸ و ادامه نوسازی و بازسازی ۴۸۶ محله در بخش بازآفرینی بافت ناکارآمد شهری از طریق تامین اعتبار برای کمک بلاعوض برای تملک اراضی و تامین خدمات زیربنایی و روبنایی و پیش‌بینی وجوه اداره شده برای اعطای تسهیلات ودیعه اسکان موقت نیز در لایحه بودجه ۱۳۹۸ پیش‌بینی شده است. اولویت طرح‌های فصل آب و فاضلاب و تکمیل پروژه‌های تبدیل پسماد به انرژی و در مجموع پیش‌بینی اعتبار لازم برای خاتمه ۲۳ طرح در بخش آب و فاضلاب، از دیگر سیاست‌های بودجه ۱۳۹۸ برای تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام است.

پرداخت ۱۳.۶ هزار میلیارد برای یارانه‌ها از منابع عمومی

فارس|سال ۹۶ برای پرداخت یارانه‌ها بالغ بر ۱۳ هزار و ۶۴۰ میلیارد تومان از منابع عمومی بودجه استفاده شد و ۳۳ هزار و ۳۵۰ میلیارد تومان هم از محل واریزی شرکت‌ها بود.

طبق بند «ب» تبصره ماده ۳۹ قانون برنامه ششم دولت مکلف است دریافت‌ها و پرداخت‌های قانون هدفمند کردن یارانه‌ها را در جدول جداگانه همراه با بودجه به مجلس ارایه کند که از سال ۹۶ این اتفاق رخ داده است.

در یک گزارش رسمی با اشاره به متن حکم تبصره ماده ۳۹ قانون برنامه ششم توسعه آمده است: به منظور ایجاد شفافیت در اجرای قانون، دولت مکلف است دریافت‌ها و پرداخت‌های مرتبط با قانون هدفمند کردن یارانه‌ها را در جدول جداگانه‌ای حاوی اقلام زیر همراه با بودجه‌های سنواتی به مجلس شورای اسلامی تقدیم کند:

1.کل دریافتی‌های حاصل از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها؛

2.مالیات بر ارزش افزوده مرتبط با آن؛

3.سهم شرکت‌های تولید و توزیع‌کننده انرژی به تفکیک هر شرکت؛

4.سهم سازمان هدفمند کردن یارانه‌ها به منظور اختصاص به پرداخت یارانه نقدی و غیرنقدی به خانوارها، کمک به بخش سلامت و حمایت از تولید و اشتغال از طریق تامین اعتباارت مربوط به اجرای قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی و قانون توسعه و حمل و نقل و مدیریت مصرف سوخت

گزارش خزانه داری وزارت امور اقتصادی و دارایی از عملکرد این بند نشان می‌دهد از محل واریزی شرکت‌ها تا تاریخ ۲۹ اسفند ۹۶ بالغ بر 33.3 هزار میلیارد تومان و از محل ردیف تبصره‌های بودجه نیز 13.6 هزار میلیارد تومان پرداخت شده است.

طبق اظهارات مسوولان سازمان برنامه و بودجه، بخشی از پرداخت یارانه نقدی در سال ۹۶ از محل منابع بودجه بوده ولی امسال با شفافیت بیشتر تمامی منابع هدفمندی در قالب تبصره ۱۴ قانون بودجه ۹۷، کل یارانه نقدی از محل دریافتی شرکت‌ها تامین شده است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران